Olen koonnot 1000 palan palapelin, jonka mitat ovat 68 cm x 48 cm. Olen käynyt kaupoissa etsimässä sopivan kokoisia kehyksiä, mutta ne menevät kymmensenteissä. Lähinnä sopiva koko on siis 70 x 50, mutta se on iso. Kehystäminen maksaisi taas 100 euron tuntumassa, mikä on hieman liikaa!
Miten te muut olette saaneet palapelin kehystettyä ja löytäneet oikean kokoiset kehykset ilman, että ympärille on jäänyt turhaa tilaa?
Palapeli tauluksi
10
22095
Vastaukset
- Yana
Heippa! Kyllä, suurin osa kehyksistä menee pikkuisen yli. Itselläni on monta samankokoista palapeliä 68 x 48 kehyksissä seinällä. Laitan itse kehyksiin alle paperin, joka sopii palapelin väriin, niin ei tule häiritsevästi esiin. Ja kehykset ovat myös sen väriset, mikä on palapelin pääväri. Silloin ei ainakaan minun silmääni häiritse "ylimääräinen sentti". Itse ostan paikallisesta "halpakaupasta" aina kehykset, ohuet puiset kehykset, löytyy kaikenvärisenä. Hinta: 15 euroa.
En käytä edes minkäänlaista liimaa palapeliin, joten palapelitaulut, jotka ovat seinällä, saan vaikka uudestaan myytyä, palat vain lootaan takaisin.
Ostan kehykset, joissa ns.kieliä paljon taustassa, silloin saa palapelin tiiviisti kiinni, eikä pelkoa irtoamisesta ole. :) - palailija
oletko yrittänyt saada ulkopuolista apua?
- Mistä kehykset
Hei,
Ja kiitos Yanalle vastauksestasi.
Tätä viimeisintä kysymystä en ymmärrä ulkopuolisesta avusta. Juuri ulkopuolista apua tähän ongelmaa kyselen tätä kautta. Kyllä minä osaan palapelin laittaa kehyksiin, kunhan jostain löytysi oikeankokoiset kehykset.
Mitä oikein tarkoitat tällä ulkopuolisella avulla? - helpoin.
Mistä kehykset kirjoitti:
Hei,
Ja kiitos Yanalle vastauksestasi.
Tätä viimeisintä kysymystä en ymmärrä ulkopuolisesta avusta. Juuri ulkopuolista apua tähän ongelmaa kyselen tätä kautta. Kyllä minä osaan palapelin laittaa kehyksiin, kunhan jostain löytysi oikeankokoiset kehykset.
Mitä oikein tarkoitat tällä ulkopuolisella avulla?Tapa kiinnostaa, niin osta starkilta sopivat listat ja lakkaa / maalaa tai petsaa mieluisiksi.
- tilattua mittojen
mukaan niin saat varmasti sopivan. Löysin tämän linkin täältä netin puolelta ja en ole itse vielä käyttänyt mutta työn alla juuri sellainen palapeli joka ansaitsee täydelliset kehykset joten kohta täytyy laittaa tilaus.
http://laulupuu.fi/palapelikehys.html- The
Voiko kontaktimuovilla päällystää palapelin? Ja jos voi niin miten kannattaa tehdä? Pitääkö takaa vai edestä liimata? Vai onko palapeliliima vai erikeepperi parempi? ♧
- Palapelisti
The kirjoitti:
Voiko kontaktimuovilla päällystää palapelin? Ja jos voi niin miten kannattaa tehdä? Pitääkö takaa vai edestä liimata? Vai onko palapeliliima vai erikeepperi parempi? ♧
Palapeli kannattaa liimata esim. Ravenburgerin palapeille tarkoitetulla liimalla joka sivellään kuvapuolen päälle http://www.palapelimaailma.fi/palapeliliima-ravensburger-p-1005.html. Liimoja löytyy toki monelta muultakin valmistajalta mutta palapeille tarkoitetulla liimalla saat parhaan lopputuloksen.
Vastaus kehys kysymykseen;
Maailmalta alkaa saamaan jo palapelille tarkoitettuja kehyksiä jossa palapeli kootaan alustalle ja työnnetään kehyksen sisään alustan kanssa. Kotimaasta en ole löytänyt vielä niitä. http://www.jigthings.com/puzzle-frames/.
Palapeliin kontaktimuovi taakse.peli esim 4 mm. vanerille.Puutavaraliikkeestä mieluista listaa.Lista mieleisiin mittoihin ja pikku ruuveilla tai nauloilla
paikoilleen.Hommaa on enempi,mutta on huokempaakin.- Anonyymi
Oletteko kokeillut näitä Eurographicsin pikakiinnityskehyksiä? Ovat 68x49 cm: https://www.pieniharrastepuoti.com/p/eurographics-snap-frame-hopea-alumiinikehys/ Näitä on sekä alumiinin värisiä että mustia. Aika näpsäkältä näyttää ja luonnossa ihan siistit kehykset.
- Anonyymi
Miksei kukaan tee palapelitauluja? Mihin kehyksiin saa nykyään sisälle palapelejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850