mitä sirkkoja teillä on lemmikkeinä? minulla ei ole sirkoista mitään kokemusta muuta kuin liskon ruokana olevia kenttäsirkkoja jotka ovat olleet kerralla ehkä viikon tai kaksi omassa pienssä faunaboxissaan.
Millaisia kummitussirkat ovat? eikös niitä ollut todella monia lajeja niin olen lukenut.
mutta näitä yleisimpiä. tahtoisin tietää sirittävätkö teidän lemmikki sirkkanne? mikä olisi hyvä aloittelijalle? ja kuinka pitkään elävät?
ja lopuksi hyviä sivuja lemmikkisirkoita? herpistä olen katsellut.. kiitos jos joku jaksaa viittii vastata tietämättömälle :)
kummitussirkat
1
941
Vastaukset
Sinulla ei itseasiassa ole kokemusta kummitussirkoista, vaikka sirkoista onkin. Kummitussirkat eivät nimittäin ole millään tavalla sukua kenttä- tai heinäsirkoille, eivätkä millekään muillekaan sirkoille. Ainoa yhdistävä tekijä on se, että ne ovat kaikki hyönteisiä. Kummitussirkkojen nimi on vain vähän harhaanjohtava.
mitä sirkkoja teillä on lemmikkeinä?
- Minulla on tällä hetkellä kummitussirkkoja lajeja Medauroidea extradentata ja Lonchodes cultratolobatus. Munina on lajia Phaenopharos khaoyaiensis (pääsiäisen tienoilla odotan niitä kuoriutuvaksi). Lisäksi minulla on ollut lajia Ctenomorphodes briareus.
Millaisia kummitussirkat ovat? eikös niitä ollut todella monia lajeja niin olen lukenut.
- Useimmat kummitussirkat ovat rauhallisia, myrkyttömiä ja melko helppohoitoisia. Mutta niistä löytyy myös hyvinkin myrkyllisiä, "aggressiivisia" ja hyvin vaikeitakin lajeja. Kummitussirkat ovat hämärä- ja yöeläimiä, joten ne lähtevät liikkeelle vasta pimeän tultua huoneeseen. Päivisin ne lepäilevät oksilla liikahtamatta ja esittävät keppejä, tikkuja ja lehtiä.
- Kummitussirkkalajeja tunnetaan noin 2500. Niitä on varmasti enemmänkin, sillä maapallolla on vielä paljon sademetsiä tutkimatta, esimerkiksi Amazonilla.
mutta näitä yleisimpiä. tahtoisin tietää sirittävätkö teidän lemmikki sirkkanne? mikä olisi hyvä aloittelijalle? ja kuinka pitkään elävät?
- Yleisimpiä kummitussirkkalajeja ovat Carausius morosus (suom. ruskosauvasirkka), Eurycantha calcarata (suom. okapiru), Medauroidea extradentata (suom. vietnaminsauvasirkka) ja Extatosoma triaratum (suom. kummitussirkka). Näille on keksitty suomen kielisetkin nimet, koska ne ovat niin yleisiä. Hyvin harvalla kummitussirkalla on kuitenkaan suomen kielistä nimeä, vaan niistä käytetään aina tieteellistä nimeä (ja PSG numeroa). Noihin luettelemiini sirkkalajeihin voi törmätä eläinkaupoissakin, mutta kummitussirkka kannattaa hankkia aina mieluummin harrastajalta poikasena/munana. Harrastajilla on myös laajempi valikoima erilaisia lajeja, joista valita itselleen se sopiva.
- Kummitussirkat eivät siritä, koska eivät ole varsinaisia sirkkoja. Ainoita ääniä, mitä ne voivat tehdä ovat rapina ja rouskutus, kun ne liikkuvat ja syövät terraarioissaan.
- Hyviä lajeja aloittelijoille ovat ainakin Medauroidea extradentata, Carausius morosus ja Phaenopharos khaoyaiensis. Ne lisääntyvät helposti, ovat helppohoitoisia ja kestävät hoitovirheitäkin.
- Kummitussirkat elävät noin vuoden, lajista riippuen enemmän tai vähemmänkin. Koiraat elävät yleensä vähemmän aikaa kuin naaraat.
ja lopuksi hyviä sivuja lemmikkisirkoita?
- http://www.sirkat.net on paras suomen kielinen sirkkasivusto. Englannin kielisiä löytyy runsaasti, kun niitä etsii googlella esimerkiksi hakusanalla stick insect.
Kysy lisää, jos tulee jotain mieleen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1564177
- 93098
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1332682- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472154Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191788Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301674Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341131