Traktorin ohjausvaihteen öljyn imeminen

Pitäisi imeä noin litra öljyä noin sentin halkaisijasta olevasta "ropullisesta" reiästä, jossa on on noin litra öljyä. (MF-135 traktorin ohjausvaihde )
Onko kellään vinkkejä millaisella vehkeellä tuon suorittaisi. Täytyy vaikkapa ostaa jos ei maksa maltaita ?
Kiitän tiedoista !
6899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Varaosa- ja tarvikeliikkeet myyvät käsikäyttöisiä imupumppuja jotka ei paljon maksa. Minulla on käytössä ehtavenäläinen metallirunkoinen. On tosi kätevä vehje moneen paikkaan! Vaikkapa ruohonleikkurin öljynvaihtoon..

Äänestä

sellaisen puolen litran imu/täyttöpumpun. Ohut 30 cm muoviletku päässä.
Löytynee esim. Motonetista ja tarvikeliikkeistä.

Äänestä

Lypsykoneen pumppu hotkaisee mittatikun reiästä 6 litraa samassa ajassa kuin polttaa tupakan tai vaihtaa suodattimen.

Äänestä
  • No nyt se selvisi, mitä sotkua siinä maitopurkissa oli.

    Äänestä

taittuvalla mehupillillä ,ei paha homma olleskaa

Äänestä
  • Niin miten taittuvalla mehupillillä ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


millaisella vempeleellä ? kirjoitti:

Pitäisi imeä noin litra öljyä noin sentin halkaisijasta olevasta "ropullisesta" reiästä, jossa on on noin litra öljyä. (MF-135 traktorin ohjausvaihde )
Onko kellään vinkkejä millaisella vehkeellä tuon suorittaisi. Täytyy vaikkapa ostaa jos ei maksa maltaita ?
Kiitän tiedoista !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu