Nyt pelotellaan Venäjän varustelulla. Vai onko se sittenkään pelottelua?
Kyllä niille varmaan jossain olosuhteissa rikkaat rintamaat euroopan puolelta kelpaavat taas, kunhan ylivoimaa on, millä vyöryttää tankkeja länteen.
Kyllä niille varmaan jossain olosuhteissa rikkaat rintamaat euroopan puolelta kelpaavat taas, kunhan ylivoimaa on, millä vyöryttää tankkeja länteen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jos ei sitten täältä ala timantteja löytymään.
Kiinan päin,hehän omistavat puolet Amerikasta
siltä Tavjalta mitä se Puuttini on mieltä, jos se sitten kysyisi siltä koiraltansa. Mihkäpäin sen koiran häntä heiluu. Tsemppiä!
Että mikä p----le meitä Suomalaisia vaivaa kun koko ajan pidämme tietynlaista uhoa tonne itänaapurin suuntaan. Eikö Suomen kansa ole vieläkään oppinut elämään sovussa, vai täytyykö sen vielä kerran antaa koulutusta meille? Sen resurssit ovat nyt senverran paremmat, ettei ehdi EU:n herrat Brysseliin kun ovat Suomen länsirajalla, sitten sitä Tarjaakin tarvitaan . Vain vilkaisu Suomen kirkko maille pitäisi riittää muistamaan mitä on rehellinen naapurisopu:
Kun on taloudellisesti niin paljon kanssakäymistä kuin oli Kekkosen aikaan ja jälkeenkin, niin menee osaaminen vapaassa maailmassa jumiin.
Siitä oli talousromahdus neukkujen romahduksen kanssa samanaikaisesti osoituksena.
Pitää ylläpitää itsenäisyyttä eikä pistää kaikkia munia yhteen koriin. Lähinaapurin kanssa olisi niin mukava käydä kauppaa, mutta siihen liittyy vaaroja ja korruption tarvetta.
Minä olen sitä mieltä, ettei poliittisella tasolla tarvitse kauppasuhteita käydä hieromassa. Tehkööt firmat omat riskikartoituksensa ja hinnat sen mukaan.
Ei taloudellinen tai energiariippuvuus ole mitään itsenäisyyttä. Sanelua siitä helposti saa, jos on heikot johtajat, niinkun meillä tahtoo olla.
Minusta paljon ikävämmät olivat ne ajat, jolloin Suomen ja ison naapurin välejä oli selviteltävä pyssyjen avulla. Kaksi setääni ja yksi enoni jäivät minulle tuntemattomiksi, kun he kaatuivat liian viileiden välien vuoksi.
Minä en kaipaa revanssia.
Eikä sieltä ole vieläkään kitketty keskusvaltaisuutta ja ihmistä kahlitsevaa byrokratiaa ja salapoliisivaltaa pois.
Ei sellaiseen saa sitoa valtiollisia elimiä. Pakkoko sen kanssa on vajota?
Kekkonen väisti viisaasti naapurin johtajien ikävät likistely-yritykset, mutta talouselämämme sortui helpon viennin houkutuksiin. Kun hutoi-tavarasta sai käyvän hinnan, ei laatuun kannattanut panostaa, ja niinpä NL:n jälkeen ei oltu valmiita vaativille länsimarkkinoille.
Toivoa sopii, että vahingosta viisastutaan, mutta pahaa pelkään, kun rahalla ei ole isänmaata. Naapurisuhteet kannattaa silti pitää mieluummin liian lämpiminä kuin liian viileinä.
Suomen valtioelimet on sidottu EU:hun, ei Venäjään.
Toisessa maassa Duuma, jolla ei päätösvaltaa, jos Putin ei ole samaa mieltä.
Toisessa Kongressi, jolla ei sananvaltaa, jos Bush haluaa lisää joukkoja Irakiin??
Tai jos Teksasilainen naisbändin yksi jäsen menee arvostelemaan presidenttiä aikeista hyökätä irakiin, niin heidän musiikkia ei soiteta yhdelläkään isommalla radiokanavalla vaikka jo silloin olivat eräs suosituimmista kantri-pop yhtyeistä jenkeissä.
Viime yönä, kun vähin erin lähes jokainen amerikkalainen on huomannut sen typeryyden ja sumutuksen, joita heille faktoina esiteltiin, antoivat myös valintaraati kansan tuella ko. yhtyeelle tunnustuksen. He veivät viisi grammya jokaisessa pääkategorioissa.
Mikä maa, mikä valuutta: Aivan sama demokratia on valjastettu hyvin kapealle piirille, joka sanoo, mitä tehdään vai tehdäänkö mitään.
Jos kauppaa käydään niin, että talouselämän intressejä käy ulkopoliittinen johto ajamassa, niin kyllä kumartelu on selvää. Varsinkin siinä tilanteessa, että kauppaan on investoitu ja niitä etuuksia pitää sitten vaalia suostumalla nöyryytettäväksi ja kyykytettäväksi.
Tätä ei kyllä nykyinen presidentti tee. Siitä hatunnosto. Vaikka en minä oikein ole perillä niistä sen Etelä-Amerikan matkoista, että mitä ne oli, kun siellä onkin nyt sotkua syntynyt.
Putinin eikä Bushin hallintojen kautta. Siinä on ero.
Aseiden vienti on ymmärretysti kontrolloitua valtion elinten kautta, mutta muu kauppa saa kyllä syntyä kysynnän ja tarjonnan kautta.
En minä puolustele sotaa, mutta sanon vaan sen verran, että jos Suomi olisi sodassa WTC-tornien tapaisen hyökkäyksen seurauksena, en usko, että vastapropagandaa saisi kovinkaan laajalti levittää.
Ei Lipposen aikaan saanut edes internetissä kirjoittaa, kuinka huonossa jamassa asiat oli.
Nyt on taas vaalien alla sairailla, leskillä ja orvoilla sun muilla kapisilla ystäviä.
Kumartelu on minustakin selvää, nimittäin ulkopoliittinen johto joutuu kumartamaan suomalaista talouselämää.
Poliittisen johdon mukana on kauppavaltuuskuntia, jotka yrittävät edistää Suomen vientiä (tietenkin varsinkin omien yritysten). Näin olen ajatellut.
Asiassa on liikkeellä oikeita etuilijoita, ketkä poimivat bonukset ja optiot pinnalta.
Mitäs näiden harvojen etuuksia pitää valtiovallan edustaa? Varsinkin kun pääomat liikkuvat maailmalla niin, että omistajat onkin merien takana ja mantereiden.