Kun kuvan, johon liittyy tekstiä, vastaanottaja haluaa tekstin, fontit, koodattuna, niin mitenhän lähettäjän pitäisi toimia jotta vastaanottajan toive tulee täytettyä?
Siis miten fontit koodataan?
Siis miten fontit koodataan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kerroppas vähän lisätietoja tapauksesta? Missä muodossa olet kuvaa lähettämässä ja minkälaiseen tarkoitukseen?
Luulisin että kyse on joko siitä, että vastaanottaja haluaa tekstit muokattavassa muodossa tai konvertoituina poluiksi.
Tai sitten jotain ihan muuta. Enpä ole tuollaista termiä kuullut käytettävän ennen.
-niin mahottomasti ymmärrä, joten tais tulla hieman väärä sanonta...
En trollaustarkoituksessa tekstiäni lähettänyt!!!
"Luulisin että kyse on joko siitä, että vastaanottaja haluaa tekstit muokattavassa muodossa tai konvertoituina poluiksi"
Tuon toiminnon kun ymmärtäisin - fonttien poluiksi purkamisen tallennettaessa...
No siis auttaisi kun kertoisit millä ohjelmalla teet kuvia, missä formaatissa tallennat ne, mihin tarkoitukseen ne ovat menossa yms.
Sen perusteella voisi ehkä ymmärtää mitä tuolla koodauksella tarkoitetaan tässä tapauksessa.
Trolliolli on vain hauska nimimerkki jolla kirjoittelen tänne foorumeille. ;)
Tarkoitus olis saada omannäköisensä T-paita kuva teksti-painatuksella.
Haluttu tulos lähetettynä painattajalle digitaalisessa muodossa.
Käytössä Winukka sekä "tavalliset tallennusmuodot", tavallisesti .JPEG-muotoinen.
Vai mikäs lienee paras tapa saada tietsikan välityksllä painatukseen oma kuva ja teksti?
Juu ja "trolliolli" melkolailla passeli, hyvä nimimerkki : )!
ihan JPG:nä ja sellaisena kun haluat sen näkyvän. Kyllä osaavat siellä sitten pienentää tai suurentaa.
Jos on poikkeuksellisen hyvä paino niin haluavat esim Photoshop-muodossa jossa värit ovat eroiteltu ihan tarkasti ja sävyt ovat täsmälleen samat kun olet tarkoittanutkin. Tuo onnistuu myös Coreldrawlla, Illustrationilla ja muutamalla muulla.
Vastaanottajalla Mäcki käytössään joten pientä hienosäätöä, kun lähettäjällä Windows...
Tarvitsi muutaman minsan puhelinkeskustelua as.om. kesken...
Kysyvä ei tieltä eksy, urhealle kysyjälle vastataan!
Mainiota talven jatkoa kaikille!