Mitä Suomi?

Ilman saunaa ja sauna-olutta. Ei sitten niin mitään? Minun mielestä entä raatimme?
271009
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

oltu mutta ilman olutta, käy se näinkin ja kohta sippaan telkun ääreen

Äänestä

saunahulluille?
Kyllä sitä muutakin tekemistä on kuin huitoo
ittensä sydäninfarktikuntoon saunassa.
Ainakin vettä on piisannu muunkinlaiseen pesemiseen ja lämpöses.

Äänestä
  • minä aloitin saunomisen ollessani 48v. kun lapsoset lähtivät maailmalle.

    Heidän kaikkieniho ei kestänyt saunaa, joten lopetimme ja olimme saunatta 15 vuotta.

    Minä olen kuullut, että sauna saa veren kiertämään ja on terveellistä.

    Äänestä

No ei niin mitään. Tottahan soon saunas käytävä ja mukavasti lämpöönen löyly rentouttaa. Tuolla jokiahtehees oliis oikia ja aitoo wanhanajan savusauna. Siellä vasta oikia sauna tunnelma syntyy ja ku siellä on se vanha ja aina taloon parasta aatteleva harmaanuttuunen saunatonttuki. Ittelleni kyllä riittää saunajuomaksi puharas vesi tai jokin mehu. Muutoon oon kanssasi justihin samaa mieltä.

Äänestä
  • Olis se vain mukavaa joskus päästä kunnon savu-saunahan,vielä ku olis kunnon vihta jolla huitua oikeen isänkärestäs, siinä sitä olis muistelua lopuksi elämää.

    Äänestä

  • Meilu-reininki kirjoitti:

    Olis se vain mukavaa joskus päästä kunnon savu-saunahan,vielä ku olis kunnon vihta jolla huitua oikeen isänkärestäs, siinä sitä olis muistelua lopuksi elämää.

    kerran saunannut savusaunassa, jokainen sauna on ollut erilainen, ystävälläni on maatilamatkailu yritys ja heillä on siellä savusauna, joskus olemme pitäneet tilalla kokouksia ja saunoneet päälle.
    Sitten olin Saarijärvellä lomalla ja siellä meille lämmitettiin savusauna, voi miten lempeää löylyä ja järvi vieressä.
    Pari kertaa olen ollut työporukan kanssa oikein hienossa savusaunassa, mutta ei semmoisessa oo samaa tunnelmaa kuin aidossa savusaunassa missä ei ole sähköjä.
    Lapsuuden ensimmäinen sauna on ollut myös savusauna, myöhemmin oli niitä kertalämmitteisiä pönttökiukaita ja luulen että semmonen kiuas on seuraavaksi rantasaunassa.
    Minkälaisista saunoista te pidätte?

    Äänestä

ei olis elämää, ainakin se elämä olis elämää ilman saunaa ja sellanen elämä ei olis mistään kotosin.

Saunaolut tietysti kuuluu asiaan, eikä mikä tahansa olut. No se on tietysti jokaisen makuasia, meikäläisellä ehdoton ykkönen on tumma Kozel. Että maistuu hyvälle kunnon löylyjen jälkeen.

Äänestä

Kai sitä voi ikävöidä saunaakin, minulla oli ennen pihasauna, pyyhe vaan ympärille ja juostiin paljain varpain lumessa saunaan.
Sitä saunaa mulla on ikävä. Kaikki lapseni olen siinä saunassa saunottanut.
Nyt asun kerrostalossa jossa on yhteiset saunatilat, siisti ja soma sauna, mutta sähkökiuas ja ilmanvaihto on huono.
Mutta onneksi on saarimökki ja siellä rantasauna, autuampaa olotilaa en tiedä kun löylyistä aina välillä uimaan. Saunomisen jälkeen maistuu kahvi aivan mahtavan hyvälle.

Äänestä
  • ei minun mielestäni ole hyvän saunan este, ilmanvaihto sen sijaan on tärkeämpi asia hyvässä saunassa. Omassa rivarin pienessä sähkösaunassa on tuloilma nostettu lattian rajasta haitariputkella kiukaan yläpuolelle ja sillä tuntuisi olevan aika suuri merkitys. Helppo tapa korjata yksi perusvirhe, joka niin monissa saunoissa on tehty.

    Äänestä

  • mies_vm56 kirjoitti:

    ei minun mielestäni ole hyvän saunan este, ilmanvaihto sen sijaan on tärkeämpi asia hyvässä saunassa. Omassa rivarin pienessä sähkösaunassa on tuloilma nostettu lattian rajasta haitariputkella kiukaan yläpuolelle ja sillä tuntuisi olevan aika suuri merkitys. Helppo tapa korjata yksi perusvirhe, joka niin monissa saunoissa on tehty.

    hyvä, lomaosakkeessani on vuolukivisähkökiuas ja erinomainen ilmanvaihto.
    Talvilomaviikko kuluukin päivisin ladulla ja illat saunassa.

    Äänestä

  • mä olen kateellinen sun saarimökilles, tosin suon sen sinulle....mut olisi ihanaa kesin, talvin...

    Äänestä

  • saunomista tulee ikävä,siellä olutkin maistui,ei
    ollut kiirettä,ja uiminen teki hyvää,tuli vaan
    myityä mökki,ja vähän kaduttaa.
    Sähkösaunaa,ei tunnun juuri miltään,ja olutkin
    vaan puhistaa,ja pieärettää

    Äänestä

  • henri'k kirjoitti:

    saunomista tulee ikävä,siellä olutkin maistui,ei
    ollut kiirettä,ja uiminen teki hyvää,tuli vaan
    myityä mökki,ja vähän kaduttaa.
    Sähkösaunaa,ei tunnun juuri miltään,ja olutkin
    vaan puhistaa,ja pieärettää

    uskomattoman paljon työtä, minäkin avioerossa annoin mökkimme miehelleni, pari kesää meni niin että kävin salaa siellä leikkaamassa nurmikkoa ja siivoamassa.
    Onneksi ex-mieheni tajusi, että hän tarvitsee myös mun työpanoksen että paikat pysyy kunnossa.
    Viime kesänä lomallani maalasin mökin.

    Äänestä

ilman saunaa ei tule toimeen Suomalainen, siis minä. Olutta ilman kylläkin, mutta maistuu sekin...
Tosiaan ilman saunaa, en voisi kuvitella elämää...vilukissa kun olen.

Äänestä

mittää, eikä tarvihe olutta, mutta en jätä juomatta jos sellainen on varattu.

Äänestä
  • Löylyttelen usein ihan olutta.Lasillinen punaviiniä.Nam.Ja kelpaa sauna kahvillakin.Niinkuin
    tänään.
    Saunapuhtaat hyvän yön toivotukset vaan kaikille!

    Äänestä

  • on ilo lukea, kun huomaa, että sinulla on selkärankaa, mutta et ole ihminen, joka kieltää kaiken. Olisipa sinunlaisiasi enemmän.

    Äänestä

  • viestejäsi kirjoitti:

    on ilo lukea, kun huomaa, että sinulla on selkärankaa, mutta et ole ihminen, joka kieltää kaiken. Olisipa sinunlaisiasi enemmän.

    kehuista, ne tuntuvat aina yhtä kivoilta:)

    ps. toivottavasti en koskaan tulekaan erikoisspesiaalierinomaiseksisiveydensipuliksi ts. yli-ihmiseksi.

    Hyvää yötä, ja kaikille kans.

    Äänestä

  • viestejäsi kirjoitti:

    on ilo lukea, kun huomaa, että sinulla on selkärankaa, mutta et ole ihminen, joka kieltää kaiken. Olisipa sinunlaisiasi enemmän.

    monen laista, sitä äitin panemaa olutta eivät kaupan oluet voita, mutta täytyy tyytyä kaupan antimiin kun se äitin olut resepti meni äitin mukana mananmajoille.

    Äänestä

pärjäisin varmaan jo nykyisin, kun höyrysaunat ovat yleistyneet. Kyllä elämä ilman minkäänlaista saunaa olisi aika kylmää.
Olut ei ole yhtä tärkeä. ;))

Äänestä
  • Tahtoo olla vain aidossa saunassa , korvike aina vain korvike. Se olutkin on kohtuu käytössä asiallista, siitä en nauti jos lipittää mäyräkoiran tai sixpäkin sauna juomana,niin se on minusta liikaa mutta yksi pullo a,33cl ihan passeli määrä, eikä tee kenestään alkoholistia.

    Äänestä

  • Meilu-reininki kirjoitti:

    Tahtoo olla vain aidossa saunassa , korvike aina vain korvike. Se olutkin on kohtuu käytössä asiallista, siitä en nauti jos lipittää mäyräkoiran tai sixpäkin sauna juomana,niin se on minusta liikaa mutta yksi pullo a,33cl ihan passeli määrä, eikä tee kenestään alkoholistia.

    kun saunasta pääsee lumihankeen välillä niin sitä nautintoahan ei mikään voita. Ja kyllä pullo olutta saunan päälle ei ollenkaan paha :))

    Äänestä

  • old_profile_35502 kirjoitti:

    kun saunasta pääsee lumihankeen välillä niin sitä nautintoahan ei mikään voita. Ja kyllä pullo olutta saunan päälle ei ollenkaan paha :))

    on ihan hyvä juttu mutta saunan taakse en kyllä halua.
    Miksihän ennen juuri saunan taakse vietiin?

    Äänestä

se on sauna--saunaolut--makkara ja takkatuli.

Äänestä
  • Sisäänlämpiävän savusaunan lämmitys varsinki talviaikahan on työläs homma. Oon mä sitä aina välihin talavisinki lämmittäny, ja onhan se kyllä mukavaaki, jos vain ottaa aikaa ittellensä jotta kerkiöö. Leppäpuut on parhaata sinne kiukahan alle. Pesuvesi lämmitetähän paraas, jokijäähän pitää teherä tuuralla avanto ja siitä kantaa patahan vesi. Samoon suuri vaari vainahan tekemä puinen kylymävesi korvee liioon vettä täytehen. Lämmettyänsä sauna tuuletetahan ja heitetähän ensin sellaaset sanotahan nokilöylyyksi ja pikkuusen pölähytän varpuluuralla eneet noit pois lauteeltaki ja huuhtaasen verellä. Sitten saaki jo väki mennä kylypöhön. Pimiän aikahan myrskylyhty palaa siinä klasiin erees ulukopuolella ja valasoo saunaväkiä. Eisunkahan se silimiä häikääse se valo, mutta kyllä siellä saunoa näköö. Tuallaasees vanhas saunas asuu se vanha ja harmaanuttuunen saunatonttu, siellä pitää senki takia käyttäytyä siivoosti, kaikkinaanen huuto ja metuloonti on sopimatoonta. Saunan nurkalla kasvaa suuri valakokukkaanen sireeni, sen juurelle oon tehny puusta penkin siinä voi sitten vilivootella ainaki kesäaikahan ittiään saunojat ja on siinä vesirajaas sellaanen pitkänomaanen matala "kukkarokivi" siinä voi liioon istuksia ja pirellä varpaitansa verees ja kattoa omaa kuvajaistaan. Välihin kiukkuunen hauki läimähyttää pystöllään verenpinnas ku se siinä virkamatkoollaan ui ohitte. Ilta-aurinko paistaa ja imiäänen tuoksuu, eikä sepällä oo kerrankaan mitään kiirusta minnekkään. Pois lähtiis pitää heittää vielä oikeen kunnonlöylyyt saunatontulle ja jättää lämmintä pesuvettä kiuluhun, notta saa "ukko" peseksiä ittensä kaikees rauhaas. Pysyy onni ja menestys taloos. Tyytyvääsin mielin ja puhtaina viikoontöistään siinä saa sitten saunaväki kulukia pitkin saunapolokua ja valamistua vastaan ottamahan Herran sapattia. Sunnuntaasta lepopäivää.

    Äänestä

  • Akaton mies kirjoitti:

    Sisäänlämpiävän savusaunan lämmitys varsinki talviaikahan on työläs homma. Oon mä sitä aina välihin talavisinki lämmittäny, ja onhan se kyllä mukavaaki, jos vain ottaa aikaa ittellensä jotta kerkiöö. Leppäpuut on parhaata sinne kiukahan alle. Pesuvesi lämmitetähän paraas, jokijäähän pitää teherä tuuralla avanto ja siitä kantaa patahan vesi. Samoon suuri vaari vainahan tekemä puinen kylymävesi korvee liioon vettä täytehen. Lämmettyänsä sauna tuuletetahan ja heitetähän ensin sellaaset sanotahan nokilöylyyksi ja pikkuusen pölähytän varpuluuralla eneet noit pois lauteeltaki ja huuhtaasen verellä. Sitten saaki jo väki mennä kylypöhön. Pimiän aikahan myrskylyhty palaa siinä klasiin erees ulukopuolella ja valasoo saunaväkiä. Eisunkahan se silimiä häikääse se valo, mutta kyllä siellä saunoa näköö. Tuallaasees vanhas saunas asuu se vanha ja harmaanuttuunen saunatonttu, siellä pitää senki takia käyttäytyä siivoosti, kaikkinaanen huuto ja metuloonti on sopimatoonta. Saunan nurkalla kasvaa suuri valakokukkaanen sireeni, sen juurelle oon tehny puusta penkin siinä voi sitten vilivootella ainaki kesäaikahan ittiään saunojat ja on siinä vesirajaas sellaanen pitkänomaanen matala "kukkarokivi" siinä voi liioon istuksia ja pirellä varpaitansa verees ja kattoa omaa kuvajaistaan. Välihin kiukkuunen hauki läimähyttää pystöllään verenpinnas ku se siinä virkamatkoollaan ui ohitte. Ilta-aurinko paistaa ja imiäänen tuoksuu, eikä sepällä oo kerrankaan mitään kiirusta minnekkään. Pois lähtiis pitää heittää vielä oikeen kunnonlöylyyt saunatontulle ja jättää lämmintä pesuvettä kiuluhun, notta saa "ukko" peseksiä ittensä kaikees rauhaas. Pysyy onni ja menestys taloos. Tyytyvääsin mielin ja puhtaina viikoontöistään siinä saa sitten saunaväki kulukia pitkin saunapolokua ja valamistua vastaan ottamahan Herran sapattia. Sunnuntaasta lepopäivää.

    on ollut syystä jos toisestakin minulla nyt mielessä. Sinun kirjoituksestasi tulvahti ihan Kiven kirjassa kerrottuja rauhaisia tunnelmia. Ihan tuntui, että silmissäni näin kaiken, mistä kirjoitit.

    Äänestä

  • Akaton mies kirjoitti:

    Sisäänlämpiävän savusaunan lämmitys varsinki talviaikahan on työläs homma. Oon mä sitä aina välihin talavisinki lämmittäny, ja onhan se kyllä mukavaaki, jos vain ottaa aikaa ittellensä jotta kerkiöö. Leppäpuut on parhaata sinne kiukahan alle. Pesuvesi lämmitetähän paraas, jokijäähän pitää teherä tuuralla avanto ja siitä kantaa patahan vesi. Samoon suuri vaari vainahan tekemä puinen kylymävesi korvee liioon vettä täytehen. Lämmettyänsä sauna tuuletetahan ja heitetähän ensin sellaaset sanotahan nokilöylyyksi ja pikkuusen pölähytän varpuluuralla eneet noit pois lauteeltaki ja huuhtaasen verellä. Sitten saaki jo väki mennä kylypöhön. Pimiän aikahan myrskylyhty palaa siinä klasiin erees ulukopuolella ja valasoo saunaväkiä. Eisunkahan se silimiä häikääse se valo, mutta kyllä siellä saunoa näköö. Tuallaasees vanhas saunas asuu se vanha ja harmaanuttuunen saunatonttu, siellä pitää senki takia käyttäytyä siivoosti, kaikkinaanen huuto ja metuloonti on sopimatoonta. Saunan nurkalla kasvaa suuri valakokukkaanen sireeni, sen juurelle oon tehny puusta penkin siinä voi sitten vilivootella ainaki kesäaikahan ittiään saunojat ja on siinä vesirajaas sellaanen pitkänomaanen matala "kukkarokivi" siinä voi liioon istuksia ja pirellä varpaitansa verees ja kattoa omaa kuvajaistaan. Välihin kiukkuunen hauki läimähyttää pystöllään verenpinnas ku se siinä virkamatkoollaan ui ohitte. Ilta-aurinko paistaa ja imiäänen tuoksuu, eikä sepällä oo kerrankaan mitään kiirusta minnekkään. Pois lähtiis pitää heittää vielä oikeen kunnonlöylyyt saunatontulle ja jättää lämmintä pesuvettä kiuluhun, notta saa "ukko" peseksiä ittensä kaikees rauhaas. Pysyy onni ja menestys taloos. Tyytyvääsin mielin ja puhtaina viikoontöistään siinä saa sitten saunaväki kulukia pitkin saunapolokua ja valamistua vastaan ottamahan Herran sapattia. Sunnuntaasta lepopäivää.

    on sitä oikeaa saunomishenkeä.Se on kuin terapiaa ihmismielelle ja sielulle.
    Kirjoitettu vielä niin elävästi, että tälläinen ikänsä kaupungissa asunutkin voi oikein nähdä sen idyllisen savusauna-syreeni-saunatonttu-myrskylyhty.
    jutun, saati tuntea imiän tuoksunkin.
    Olen minä kerran päässyt savusaunaan,se oli Orilammella Valkealassa,kun oltiin ex-miehen kanssa siellä lomalla.

    Sähkösaunassa vaan saunon,kesäisin käyn sisareni mökillä Juvalla ja siellä on puilla lämmitettävä sauna,on niillä tosi iso ero noilla saunoilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meilu-reininki kirjoitti:

Ilman saunaa ja sauna-olutta. Ei sitten niin mitään? Minun mielestä entä raatimme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu