Oletteko muut huomanneet vauvoissanne (minulla nyt 2,5kk) semmoista että aina kellottaessa kyljellään taikka ennen syöntiä/syönnin jälkeen vauva kääntää päätä patjaa päin ihan kuin "haukkaisi" sitä taikka hamuaisi, onkohan tuo sitä että opettelee/haluaa kääntyä mahalleen..?! :D Näyttää niin hassulta ja välillä en meinaa saada sihdattua tissiä suuhun kun naama kiivaasti kääntyy vain patjaa vasten... sama homma on nukkumaan alkaessa, kova myhnyäminen tänäänkin kun jäi äsken nukahtamaan sänkyynsä :)
Välillä olen pepusta samaan aikaan vähän tökännyt/auttanut niin on kierähdetty mahalleen ja on ollut mielissään :) Onkohan se tosiaan sitä kääntymisen harjoittelua.
Välillä olen pepusta samaan aikaan vähän tökännyt/auttanut niin on kierähdetty mahalleen ja on ollut mielissään :) Onkohan se tosiaan sitä kääntymisen harjoittelua.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikös tuo hamua tissiä?!
kanssa tota samaa kun poikan ioli parisen kuukautta vanha..soitin neuvolaankin siitä,ja kysyin mistä mahtaajohtua..sanottiine t voi olla et on opettelemassa käntymään.
sitten kuitenkin kokeilin antaa unirätin (tavallinen harso) ja se hamuilu loppu siihen..en sitten tiedä mistä johtu..poika oppi kääntymään jotain kuukautta ton jälkeen..