Aikomukseni on hankkia Vision VDC2220 digitallennin (kaapeliverkkoon),
eli siis yhden virittimen ja 80G:n kovalevyn yritelmä.
Olisiko käyttökokemuksia ko. laitteesta?
-Toimiiko YLE:n tekstit?
-Meneeekö helposti jumiin?
-Käyttöjärjestelmän selkeys?
Tuo taitaa olla ainoa "välimalli" ainakin hinnaltaan "oikeiden" tallentimien ja pelkkien digiboksien maailmassa. Edullisimmillaan alle 200€:a.
Odotellessa hyvin toimivaa DVD(tallentava)/kovalevy/digiboksi/HDMI-laitetta
Vision VDC2220
8
2423
Vastaukset
- Hermanni
Itsellä on visioni ja 3viikkoa kerkesin kattoa ennenkun laukes. 5 viikkoa takuuhuollossa. kolmella kaverilla/perhetutulla sama ongelma visioneiden/scheindereiden kanssa. en suosittele kenellekkään.
Ihan mielenkiinnosta, mikäs Visionissa tökkinyt?
Itsellä tällä hetkellä Sonyn LCD-digi(T) ja DVD-tallennin Sony digiboksi (T). Sonyille pelkkiä kiitoksia, mutta kun signaali vaan riitä näillä pakkasilla ja rivarissa kun ei pysty kauheesti kikkailemaan antennin kanssa (rivari kaapelissa).
Philipsin T-boksi (aivan persiistä, jumissa koko ajan) makuuhuoneessa.
- ap Setä
Epäonnistuneita tallennuksia, Medionien suosikkitemppuna koko kiintolevyn yllätystyhjennys. En suosittele kenellekään. Palautin.
Kiitos kommenteista.
Kierrän kaukaa merkin...- VISION VDT2020
Itsekin tein virheen ja ostin Visionin laitteen kun hinta on muihin laitteisiin edullinen ja todettava on että halvalla ei saa hyvää.... Laite meni heti ensimmäisenä päivänä ainakin 5 kertaa jumissa päivän aikana. Kauko-ohjaus toimii todella hitaasti jos ollenkaan ( monien sekunttien viive)ja taas jumissa.. :-( Viimeinen pisara oli kun tallensin yhden elokuvan joka piti katsoa seuraavana päivänä, tallennus oli jatkuvaa tökkimistä kuva meni vähän väliä mosaiikiksi ja ääni häipyi välillä ja kohtauksia jäi välistä...
Itselläni on (omakotitalo ) käytössä kaksi digiboksia, jotka toimivat ilman mitään ongelmia, tv-diginä ja erillinen Canal saatu boxi, joten ongelma ei ole meidän verkossa vaan Ko. laitteessa!
Sain laitteen viime perjantaina ja tänään lähtee laite palautukseen.. Kyllä pitäsi olla jonkinlainen laki millaista paskaa saa ihmisille myydä, toiv. saan rahani takaisin ilman tappelua...
Älkää vaan hyvät ihmiset tehkö samaa virhettä kuin minä!!
- Medionin omistaja
Asiahan ei minulle kuulu mutta monesti kun ostaa digiboksin kaupasta, saattaa siinä olla jo entuudestaan "vanha" päivitys.
"VISION VDT2020" kirjoittama teksti kuullosti juuri siltä että laitteessa oleva softa oli se mikä on tehtaalla siihen asennettu. Kyseiset ongelmat useimmiten korjaantuu päivityksellä.
Marraskuussa 2005 ilmestyneiden MDC2220 ja MDT2020 softa oli pahasti virheellinen joka koodattiin kevään 2006 aikana uudestaan.
Itselläni on Medionin MDC4400 ja toimii Welhon verkossa täysin moitteetta.
Esim tuo Visionin VDC2220. Se on jännää että toisissa talouksissa laitteet toimii moitteetta mutta joissain taas ei. Missä lienee vika...
Se on valitettavaa että suomessa taitaa olla 7 "erilaista" antenni/kaapeliverkkoa ja näyttää siltä että toisissa toimii ja toisissa ei.
Kannattaa myös miettiä haluaako ostaa yhden virittimen tallennettavaa. Tällaisissa laitteissa kun tallennat jonkin kanavanipun kanavia, oletkin sitten tallennuksen ajan kiinni sen kanavanipun kanavissa...
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2999
Ps. noin vuoden Medionin/Visionin huoltopäivitysliikkeenä toiminut... - pelittänyt
Kolme viikkoa laite on ollut ja toiminut kuten pitääkin (ainakin kun ottaa hinnan huomioon). Ainoa merkittävämpi puute on, ettei nauhoitettaviksi määritellyistä ohjelmista näy listaa. Nauhoitettaessa ei aina muista oliko ohjelma jo valittu.
Tekstitys toimii.
Alussa kaukosäädintä räpeltäessä laite meni kerran jumiin, mutta laite boottasi automaattisesti itsensä ja jatkoi samalta kanavalta muutaman sekunnin kuluttua. - siirryin digiaikaan
Takana vasta yhden viikonlopun kokemus Vision vdc2220:sta. Pääosin on toiminut kuten pitääkin. Pikku bugeja on jonkin verran.
Yksi tallennus jäi käynnistymättä kun tallensin ohjelmaa ja katsoin toista kanavaa. Heti edellisen tallennuksen päätyttyä olisi pitänyt alkaa seuraava siltä samalta kanavalta, mutta eipä alkanut.
Kuva pätkii harvakseltaan, myös tallenteita katsottaessa. Ylen tekstejä kokeilin pikaisesti, yhdessä ohjelmassa tekstit "kiilasi" eli meni vähän edellä koko ajan. Softa on 6.34p.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen886013Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3025329Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk503355Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102926Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1062729Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41675Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.171598Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211520Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät321459Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1781094
