Näyttäisi Leena lukevan tätä palstaa, joten kysyn häneltä: Miksi KISS muutetaan The Voiceksi? KISS on todella hyvä nimi radioasemalle! Miksi KISSin nimi pitää pilata tylsällä The Voice nimellä?
Vastausta odotellessa..
Vastausta odotellessa..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kaikissa muissa maissa käytetään The Voice nimeä.
Tukholman the Voice löytyy tästä http://www.thevoice.se/
ja tuskin Ryynimakkara tänne mitään vastaa jos sitä luulet.
en mäkään usko että joku isompi pomo alkaisi täällä kommentoimaan yhtiönsä päätöksiä. Voi lukea, en sitä kiellä mutta tuskinpa kommentteja silti heruu. Eihän tämä ole mikään virallinen SBS:n tiedotuspalsta eikä saakaan olla.
Mitäs vikaa tuossa Voice-nimessä mahtaa muuten hp_gurun mielestä olla? Sehän on vain nimen muutos ja kuulostaa nuorekkaalta. Sitäpaitsi tv-kanavana Voicella on hyvä maine, hyvää musaa.
Itsellä näkyy myös MTV Finland, VH-1 ja VH-1 Classic mutta enpä ole muita musakanavia kuin Voicea viitsinyt viime aikoina paljon katella.
Mutta jos jo päätökset tehty, kuten Ryynänen sanoi..niin on vain hyväksyttävä se. KISS on kyllä hyvä nimi radiokanavalle..mutta ei voi mitään, jos muutetaan Voiceksi. Toivottavasti se muutos on vain hyväksi. Eli voisi jopa tätä kautta uusia kuuntelijoitakin tulla. Musiikki voi muuttua Rockmaiseksi, kuten Voicella. Eli voisi tulla joku 100% Rokkia Ohjelma.
Voice = ääni
Radio = ääntä välittävä media
The Voice = SBS:n menestystuote Pohjoismaissa
Kiss FM / Uusi Kiss / KISS = Timpen ja sen toisen tyypin skandaalien jälkeen nimenä kuollut. Ei mahdollisuuksia pestä kasvojaan kuin vaihtamalla nimeä.
The Voice TV The Voice Radio = synergiaetuja ja kustannussäästöjä (helpompi markkinoida samalla nimellä/konseptilla toimivaa monimediaa ja niin edelleen)
Hp_guru = liian nuori tietääkseen radioalasta mitään
SBS Finland = lukee tätä foorumia hymy korvissa
aika paljonkin..
täytyy sanoa että olet ihan kateissa:)
Voice TV käyttää aivan samaa soittolitaa kuin Kiss? senpä takia ei nimenmuutos The Voiceksi muuta yhtään mitään. SBSllä ei riitä osaamista raikastaa listaa.
KISSillä soi paljon musiikkia, jota ei voicessa kuulla (Video biisistä ei tehty). Ja KISSillä ei soi jotkut biisit, jotka Voice näyttää videona.
sitten hyvät hautajaiset kissille!!!!
Onko kellään palstaa seuraavilla muistikuvaa, että mistä nimi "The Voice" - jota SBS käyttää radio ja myös tv konsepteissaan Pohjoismaissa on alunperin peräisin ?
The Voice radio aloitti Tanskassa jo 1984, Ruotsissa 2004 ja Norjassa 2005.
sillä se on selvää suomea. Vois... mutta miksi se on väännetty englantilaiseen asuun? Annanpa YLELlle ilmaisen vinkin, jos uusia niniä tarvitaan.
Veri nais (very nice), mutta järki kieltää (ratio deny)ratio dinai.
Sitä ajoin takaa, että eikö kyseessä ole sama asema kuin The Voice of Scandinavia - josta myöhemmin taisi tulla pelkkä The Voice ?...ja loppuhistoria on sitten tätä laajentumista muihin Pohjoismaihin - ja nyt siis myös Suomeen.
Asema lähetti aikanaan Tele-X satelliitin kautta positiossa 5'E (missä nykyään on Sirius satelliitit). Toimi mielestäni myös Tanskassa (Kööpenhaminassa) FM taajuudella.
Tuli kuunneltua jonkun verran silloin aikoinaan satelliitin välityksellä - muistan asemalla olleen joitakin englannin kielisiä juontoja.
Palstaa useemman vuoden seuranneena on todettava, että tämänhetkinen taso on heikko. Kiitos kuuluu hp_gurulle, joka mahtavilla kommenteillaan, ilman vahvempia tai argumentoidumpia perusteluita yrittää toimia Kissin sanasaattajana.
Ensinnäkin, uskon että HP_gurun Kiss manipuloinnit ovat kääntyneet ennemmin kanavaa vastaan, kuin se että ihmiset saisivat ahaa-elämyksiä Kissistä.
Toiseksi. Keskustelu ei missään vaiheessa ole rakentavaa tahi kehittyvää, kun HP_guru ei perustele vastauksiaan. Esimerkkinä "Kyllä mä tiedän radiosta paljonkin". Missä tässä on se todellinen tietämisen osoittaminen.
Seuraava launattu HP_gurun kommentti on yksi tämän palstan älyttömimmistä, kuuluu samaan sarjaan että en aja tuolla autolla, koska se ei ole punainen. Olen aina ajanut punaisella autolla ja niin teen tulevaisuudessakin.
"KISS on todella hyvä nimi radioasemalle! Miksi KISSin nimi pitää pilata tylsällä The Voice nimellä?"
Vetoan sinuun HP_guru, oletko kaikkine kommentteinesi todellakin tosissaan, vai oletko todella pihalla, kuin lintulauta?
"Vetoan sinuun HP_guru, oletko kaikkine kommentteinesi todellakin tosissaan, vai oletko todella pihalla, kuin lintulauta?"
täytyy toki sit huomioida, että HP on vasta 16v. ehkä se siitä viisastuu parin vuoden sisällä.
On myös hyvä saattaa tietoisuuteen, että HP ei ajele ihan samanlaisilla valoilla ja tehoilla, mitä suurin osa ihmisistä...tästä voi jotain päätellä mitä yritetään viestittää...
Aivan turhaa. Juokaa teetä! Sanoo guru!
Ette tätäkään ymmärtäneet, sillä tiesin miksi KISS muuttuu Voiceksi jo ajat sitten. Tarkoitus tällä oli puolustaa sitä, että, KISS ei muuttuisi Voiceksi. Radioistakin tiedän paljon, etenkin KISSistä. Tiedän, että KISSille on tulossa uusia juontajiakin.
Ihmettelen itsekin, miten niin monet jaksavat olla tässä iässä teinejä, tai ainakin esittävät sellaisia. Kaikki puhuu jollain oksettavalla puhekielellä kaikkine turhine tapoineen. Guru vaan vetää kirjakielellä. Miksi? No siksi, koska en ole teini. Olen jo viisastunut. Ajat sitten. No, ajatuksensa kullakin.
Ne Kissin hautajaiset !!!
Lupaan.
http://www.freewebs.com/hpgurus/kissblogi.htm