Hei!
Olemme lähdössä matkalle Venezuelaan olisi tosi kiva kuulla kommetteja Isla de Margaritan hotelli Hiltonista.
Nyt on myös mietityttänyt lehdissäkin ollut rikollisuus. Koruja ei kannata varmastikaan mukaan ottaa!? Onko muilla kokemuksia turvattomuudesta tällä alueella?
Kaikki kommentit ja mielipiteet Venezuelasta sekä Isla de Margaritasta matkakohteena ovat tervetulleita! Kiitos mielipiteistänne ja kokemuksistanne jo etukäteen!
Olemme lähdössä matkalle Venezuelaan olisi tosi kiva kuulla kommetteja Isla de Margaritan hotelli Hiltonista.
Nyt on myös mietityttänyt lehdissäkin ollut rikollisuus. Koruja ei kannata varmastikaan mukaan ottaa!? Onko muilla kokemuksia turvattomuudesta tällä alueella?
Kaikki kommentit ja mielipiteet Venezuelasta sekä Isla de Margaritasta matkakohteena ovat tervetulleita! Kiitos mielipiteistänne ja kokemuksistanne jo etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
hotelli- on todella hyvätasoinen ja siisti. Allasalue on huikea puutarhoineen. Uima-altaita on monta sekä 180m pitkä ns. allasjoki. Liikenteen melu ei häiritse - huoneisiin kuuluu vain meren aaltojen loiske. Palvelu toimii loistavasti eikä tarvitse pelätä ruuan ym. hygieniatason heikkoutta. Kärpäsiä ei ole ruokailutiloissa ja kaikki on asianmukaisesti tarjolla.
Margaritalla on turvallista olla ja liikkua. Toki järki päässä pitää kulkea, mutta ei ole vaaraa ryöstöistä ym. Tilaisuus tekee varkaan, joten normaali varovaisuus on paikallaan.
Itse liikkuimme valoisaan aikaan kävellen ympäri saarta monessa paikkaa. Eikä koskaan ollut mitään vaaratilanteita. Ihmiset ovat ystävällisiä ja aina sai hyvää palvelua englannin- tai espanjan kielellä.
Huomasitteko aiempana keskusteluketjun, jossa oli linkki Margaritan matkailijoiden upeille kotisivuille. http://paahde.vuodatus.net/ Kannattaa lukea ja katsoa!
Hilton on sijainniltaan erittäin hyvällä paikalla. Kaikki on lähellä. Kävelymatka Rattanille ja Sambiliin ostoksille eikä taksilla ole kallis mennä keskustaan ym. paikkoihin.
Ainoa miinus oli ranta, joka kerää läheisen aallonmurtajan vuoksi levää valtavat määrät. Upea allasalue korvaa kuitenkin rannan uimakelvottomuuden. Finnmatkojen tiedoissa ei puhuta rannan leväisyydestä mitään. Englanninkielisessä matkaoppaassa asiasta mainittiin, joten osasimme varautua siihen.
Hakunilassa tehtiin korttirikoksia. Varmaan myös Margaritalla. Riihimäellä tapettiin mies, voi tapahtua myös Margaritalla.
Meillä ei kahden viikon aikana tullut yhtään uhkaavaa tilannetta eikä missään pelottanut. Päinvastoin tuntui, että rauhassa sai liikkua ainakin valoisan aikaan missä vaan. Jeeppisafarin jälkeen kuski ajoi pimeällä kaupungilla "oikoreittiä" ja siellä oli muutamia kulmakuntia, mihin en välttämättä olisi halunnut jalan joutua. Lähinnä tuo tunne kai tuli siitä, että valaistus oli tosi huono ja suomalaisittain vieraan näköisiä ihmisiä seisoskeli kaduilla.
Normaalia maalaisjärkeä käyttäen tuskin tulee eteen mitään kummempaa. Suuret näkyvät timantit varmasti kannattaa jättää kotiin, mikä tosin lienee fiksu ohje myös Helsingissä liikkuessa. ;)
Caracas oli joku aika sitten Etelä-Amerikan 3. vaarallisin kaupunki. Caracas on kuitenkin lento/laivamatkan päässä, joten ei ehkä sen kummemmin kannata huolestua.
Ihanaa matkaa! Hilton hotellina oli kyllä ainakin meidän mielestämme nappivalinta!