Corsa 1.2i -95 ei käynnisty

ajhaveri

Kovien pakkasten jälkeen yritin käynnistää Corsaani 1.2i -95 tuloksetta (140 000 km). Virrat tulee kyllä, mutta startti vain vaivoin pyörittää moottoria. Kokeiltiin kaverin kanssa käynnistyskaapeleilla, mutta ei sittenkään. Muuten auto toiminut kuin enkeli.

Onko siis startti tms. paskana? Mitä Hesassa maksaa tuollaisen korjaus eli miten halvinten voisi yrittää ratkaista tätä ongelmaa?

4

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika selvät.

      Sisällä on liian paksut, ehkä jopa mineraaliöljyt.
      Vaihda täyssynteettiseen 0W-40 laatuun.
      Johonkin tunnettuun öljymerkkiin.

      • ajhaveri

        Mulla on hyvät TB:n täyssynteettiset öljyt alla, lokakuussa vaihdetut. Ja hyvin toi on pelannut 15 asteen pakkasella.

        Ongelmat jotenkin viittaisi sähköpuoleen...


      • teemux
        ajhaveri kirjoitti:

        Mulla on hyvät TB:n täyssynteettiset öljyt alla, lokakuussa vaihdetut. Ja hyvin toi on pelannut 15 asteen pakkasella.

        Ongelmat jotenkin viittaisi sähköpuoleen...

        itsellä oli 206 pösössä samanmoista vikaa.
        syy oli, että automaattiryyppy oli kastellut tulpat, jotka vielä kaiken lisäksi olivat menneet huonoiksi.


    • Syynhän käynnistymättömyyteen jo kerroitkin eli pyörittää vain vaivoin. Ilmeisesti tuo apuvirran antokin on jotenkin epäonnistunut?
      Eipä noilla kilometreillä yleensä startissa ole vikaa, maadoituskaapeli kannattaisi kuit. tarkistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe