Corsa 1.2i -95 ei käynnisty

ajhaveri

Kovien pakkasten jälkeen yritin käynnistää Corsaani 1.2i -95 tuloksetta (140 000 km). Virrat tulee kyllä, mutta startti vain vaivoin pyörittää moottoria. Kokeiltiin kaverin kanssa käynnistyskaapeleilla, mutta ei sittenkään. Muuten auto toiminut kuin enkeli.

Onko siis startti tms. paskana? Mitä Hesassa maksaa tuollaisen korjaus eli miten halvinten voisi yrittää ratkaista tätä ongelmaa?

4

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika selvät.

      Sisällä on liian paksut, ehkä jopa mineraaliöljyt.
      Vaihda täyssynteettiseen 0W-40 laatuun.
      Johonkin tunnettuun öljymerkkiin.

      • ajhaveri

        Mulla on hyvät TB:n täyssynteettiset öljyt alla, lokakuussa vaihdetut. Ja hyvin toi on pelannut 15 asteen pakkasella.

        Ongelmat jotenkin viittaisi sähköpuoleen...


      • teemux
        ajhaveri kirjoitti:

        Mulla on hyvät TB:n täyssynteettiset öljyt alla, lokakuussa vaihdetut. Ja hyvin toi on pelannut 15 asteen pakkasella.

        Ongelmat jotenkin viittaisi sähköpuoleen...

        itsellä oli 206 pösössä samanmoista vikaa.
        syy oli, että automaattiryyppy oli kastellut tulpat, jotka vielä kaiken lisäksi olivat menneet huonoiksi.


    • Syynhän käynnistymättömyyteen jo kerroitkin eli pyörittää vain vaivoin. Ilmeisesti tuo apuvirran antokin on jotenkin epäonnistunut?
      Eipä noilla kilometreillä yleensä startissa ole vikaa, maadoituskaapeli kannattaisi kuit. tarkistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2346
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    5. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      134
      816
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      725
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      161
      709
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe