Minkä ikäisenä

...osaimetyksestä imetyksen lopettamiseen?

Puolivuotiaaksi täysimetystä suositellaan, entäs sen jälkeen? 2 vuotta ei oikein mulla ottanut tuulta purjeisiin.

Itse täysimetin 5,5kk, ja nyt kun poika 10kk, olen ollut 2kk imettämättä (muu ruoka vähensi maidontilausta -> kiukuttelua rinnalla jne).

Mites teillä muilla on tämä siirtymävaihe mennyt? Olisin toisaalta toivonut voivani imettää vielä vähän pidempäänkin, mutta imetystilanteet muuttuivat meille kummallekin sen verran kurjiksi kun ei sitä maitoa tullut lorisemalla, että homma loppui 8kk:een.
5490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

näin.. ..8kk tuli täyteen niin poika rupes puremaan tai otti hörpyn ja kääntyi toiseen suuntaa..taistelua koko ajan..

siispä siirryttiin pulloon.. ..tänään aamulla söi tissit tyhjiin viimeisen kerran..koska olivat täynnä..mutta päivisin ei oo viikkoon saanu muuta ku pullo maitoo..

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, asia on mua vähän mietityttänyt tän palstan valossa, kun useat vastaukset ovat sen suuntaisia, ettei korvikkeeseen kuulu siirtyä ikinä. Mutta se on vaan mun tunnelma. Yksivuotiaalle saa sitten jo antaa tavallista maitoa, rasvatonta kai suositellaan, olenko oikeassa? Mites ykkösmaito? Jos joku tietää?

    Eikös tuo 8 kk ole jo aika hyvin silti sekin, hyvä me! ;)

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta, asia on mua vähän mietityttänyt tän palstan valossa, kun useat vastaukset ovat sen suuntaisia, ettei korvikkeeseen kuulu siirtyä ikinä. Mutta se on vaan mun tunnelma. Yksivuotiaalle saa sitten jo antaa tavallista maitoa, rasvatonta kai suositellaan, olenko oikeassa? Mites ykkösmaito? Jos joku tietää?

    Eikös tuo 8 kk ole jo aika hyvin silti sekin, hyvä me! ;)

    juodaan sekä korviketta et tavallista maitoo.. ..mitähän ne vauvat on juonu ennen ku tuttelit tuli maailmaan?

    Äänestä

Minä täysimetin puoli vuotta ja imetys jatkuu edelleen kun tyttö on hiukan yli vuoden. Lopettaminen ei ole näköpiirissä. Tyttö syö kiinteitä oikein hyvin, mutta tahtoo myös maitoa monta kertaa päivässä, yleensä syönnin päälle päivä- ja yöunille mennesssään.

Jotain lyhyitä rintaraivarikausia ja muita vastoinkäymisiä on ollut mutta ei niihin imetys ole loppunut. Korviketta meillä ei siis ole käytetty lainkaan, nyt voi jo antaa tavallista maitoa jos en ole paikalla.

Äänestä

kummatkin pojat oli täysimetyksellä 6kk asti ja tavallista maitoa esikoiselle annettiin 1-vuotiaana, mutta imetin häntä 1.5-vuotiaaksi. toinen vauva sai lehmänmaito tuotteita vajaa 1-vuoden ikäisestä alkaen ja imetyksen lopetin kun hän oli vuoden ja kolmekuukautta vanha.

meillä on äidinmaito ollu maitona 1-vuotiaaksi ja sen jälkeen muun ruuan ohessa juomana. itse ajattelin että imetän niin kauan kun minusta ja vauvasta tuntuu hyvältä. meillä on ainakin lapset itse lopettaneet tissittelyn ettei heitä ole tarvinnut vieroittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siirtymät kirjoitti:

...osaimetyksestä imetyksen lopettamiseen?

Puolivuotiaaksi täysimetystä suositellaan, entäs sen jälkeen? 2 vuotta ei oikein mulla ottanut tuulta purjeisiin.

Itse täysimetin 5,5kk, ja nyt kun poika 10kk, olen ollut 2kk imettämättä (muu ruoka vähensi maidontilausta -> kiukuttelua rinnalla jne).

Mites teillä muilla on tämä siirtymävaihe mennyt? Olisin toisaalta toivonut voivani imettää vielä vähän pidempäänkin, mutta imetystilanteet muuttuivat meille kummallekin sen verran kurjiksi kun ei sitä maitoa tullut lorisemalla, että homma loppui 8kk:een.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu