Hei kaikille!
Nimeni on Janica Jussila ja teen yhdessä kahden muun opiskelijan kanssa Tampereen yliopiston Intercultural Communication Studies -opintokokonaisuuden "Cultural Marginality" -kurssille tutkimuspaperia kuurojen kulttuurista ja tavoitteenamme on oppia lisää kyseisestä aiheesta. Tutkimukseen olisi suotavaa saada mukaan kysely, jonka tiimoilta tänne kirjoitankin. Olisimme erittäin kiitollisia jos saisimme seuraaviin kysymyksiin edes lyhyitä vastauksia muutamilta ihmisiltä mahdollisimman pian. Kiitos paljon jo etukäteen.
1. Ikäsi ja nimesi/nimimerkkisi?
2. Oletko ollut syntymästäsi asti kuuro/huonokuuloinen? (Jos et halua vastata tähän kysymykseen, voit jättää sen väliin)
3. Mitä sinulle merkitsee kuurojen kulttuuri?
4. Ovatko kuuroille suunnatut tukipalvelut riittäviä vai onko palveluiden saatavuudessa tai riittävyydessä parantamisen varaa?
5. Mitä mieltä olet viittomakielen opetuksesta ja sen nykyisestä tasosta?
5. Koetko olevasi yhteiskunnan marginaalissa?
6. Jos voisit korjata jonkin kuuroja ja kuuroutta koskevan harhakäsityksen, mikä se olisi?
Kysely-apua!
5
1256
Vastaukset
- syntymäkuuro
Että kuurot ovat avuttomia eli ns. ainaisesti autettavia! Kysehän on vain mukavuudenhalusta, kukaan ei jaksa opiskella kuuron ensikieltä eli viittomakieltä eikä myöskään jaksa kirjoittaa paperille tai käyttää viittomakielen tulkkia.
Toinen suuri harha on se, että kuuro olisi hankala työntekijä/opiskelija.
Olen surullinen, että aika moni työnantaja/koulu/opisto jne on epäluuloinen kuuroa työnhakijaa/opiskelijaa kohtaan. Niin moni lupaava kuuro ihminen jää paljosta paitsioon... Ajatella, ennakkoluulosta johtuen! Ei saada opiskelupaikkaan tulkkia johtuen palkkakiistasta.
Kolmas harha on se, että kuurot ovat äänettömiä. Eivätkö he päästele ääniä suuttuessaan, nauraessaan tai vastavaan?
Neljäs harha on se, etteivätkö kuurot hallitse tasapainoilua? Osaavat he ajaa mainiosti pyörällä tai moottoripyörällä.
Joku teistä aktiivinen lukija voisi listata ne harhakäsityksetlisää kuuroista? :) - kyselyjä tänne
Jos meinaat tehdä jotain tutkimusta, niin eikö olisi järkevämpää laittaa sähköpostiosoite johon voi vastata. Tuskin kukaan viittii täällä ruveta yksityisasioitaan kertomaan julkisesti. Mistä voit tietää, ovatko kaikki vastaukset edes aitoja. Joku voi pilailla.
- Janica Jussila
Hei!
En tuota tullut ajatelleeksi, anteeksi. Kyselyyn voi toki vastata myös sähköpostitse minulle osoitteeseen [email protected] tai mieluummiin Neea Paaterolle osoitteeseen [email protected] sillä varsinaisesti hän käsittelee kyselyn tuloksia. - tässä palstassa
Janica Jussila kirjoitti:
Hei!
En tuota tullut ajatelleeksi, anteeksi. Kyselyyn voi toki vastata myös sähköpostitse minulle osoitteeseen [email protected] tai mieluummiin Neea Paaterolle osoitteeseen [email protected] sillä varsinaisesti hän käsittelee kyselyn tuloksia.muutamia ajatuksia? Saavathan tämän palstan lukijat tietää jotain kuurojen maailmasta ja yleisistä harhakäsityksistä heistä.
Niin, todella hassu moka, että unohti laittaa yhteydenoton osoitteen. Nyt on korjattu moka.
- Janica Jussila
Tutkimuspaperimme valmistui, joten kyselyapua ei enää tarvita. Kiitoksia paikallisille kuurojen yhdistyksille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798