Vastine Harmonylle?

Olisiko jotain edullisempaa, mutta samantyyppistä, maalia kuin Tkkurilan Harmony. Eli suht himmeä seinämaali pitäisi löytää. HArmonyä ei edes saa isoissa 20 litran purkeissa, mikä sekin nostaa hintaa.
89243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ekora 7.

Edellä mainitut ovat ihan vastaavia maaleja kuin Harmony tai Symphony.

Kiistellä saa ihan vapaasti, mutta minä tein ensimmäiset maalaustyöt myyntikuntoon 1979.

Äänestä
  • Herran jestas, varsinainen ammattilainen, ei Symphony ole maali, vaan värikartta!

    Äänestä

  • Pleksu kirjoitti:

    Herran jestas, varsinainen ammattilainen, ei Symphony ole maali, vaan värikartta!

    no, mitää välii, värit selkään ja rahat pois!!!!

    Äänestä

  • Eikös nuo 7:t ole himmeitä ja Harmony on ainakin tuotetietojen mukaan täyshimmeä maali. En sitten tiedä miten käytännössä. Toisaalta seiniin kai yleensä käytetään juuri himmeää maalia kuten nuo 7:t ja kattoon sitten täyshimmeää.

    Äänestä

  • täyshimmeä kirjoitti:

    Eikös nuo 7:t ole himmeitä ja Harmony on ainakin tuotetietojen mukaan täyshimmeä maali. En sitten tiedä miten käytännössä. Toisaalta seiniin kai yleensä käytetään juuri himmeää maalia kuten nuo 7:t ja kattoon sitten täyshimmeää.

    käytetään lähes aina halvimpia mahdollisia maaleja, lukipa sitten työselityksessä mitä tahansa.

    Seiskat nyt on sellaisia perinteisiä maaleja, joilla maalataan himmeiksi tarkoitettuja pintoja toimistoissa, olohuoneissa ja makkareissa.

    Toisaalta remontoitaessa esim. vuorakämppiä mukana aina seiniä varten esim. M20, jolla vedetään kaikki seinät, olis sitten kyseessä keittiö, eteinen tai olkkari.

    Alkuperäinen kysyjä, jolle "painovirheen" tai paremminkin ajatuskatkon vuoksi annoin myös virheellisen tiedon, haki kuitenkin tietoa halvemmista korvaavista maaleista.

    Olempa ollut maalaamassa erään ison organisaation pääarkkitehdin omaa asuntokin suoraan aikaisemmin maalattujen tapettien päälle hänen toivomallaan Harmonyllä, mutta se nyt olisi sen kaltaisessa remontissa ollut sama vetää mitä tahansa halvinta seiskaa vaan.

    Äänestä

  • seiskaa laitetaan ja hyvältä näyttää. Sitäkin on mennyt jo 100 litraa pohjamaalin lisäksi, eli onneksi ei otettu HArmonya, olisi tosiaan tullut kalliiksi.

    Äänestä

Teknokselta löytyy tuote joka on kiilloltaan ja pesunkestävyydeltä samanlainen tuote kun Harmony.

Biora Balance

Ekora 7 on himmeä kun Biora Balance on täyshimmeä

Äänestä

Colorian himmeää saa myös 20 l purkeissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köyhäilijä kirjoitti:

Olisiko jotain edullisempaa, mutta samantyyppistä, maalia kuin Tkkurilan Harmony. Eli suht himmeä seinämaali pitäisi löytää. HArmonyä ei edes saa isoissa 20 litran purkeissa, mikä sekin nostaa hintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu