Mitä suosittelisitte ensipyöräksi pienelle 160 cm ja hoikalle naiselle. Ei ajokokemusta. Alkuun käytetty, jos oppii ja innostuu vaihtaa sitten. Kiitos mielipiteistä.
pyörä pienelle
likka vaan
91331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mieleen joku 750 virago tai 800 intruder tai joku vastaava ehkä. Ne ei ole kuitenkaan kovin kookkaita mitoiltaan ja tehoa lie riittävästi kuitenkin.
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=360573
kuikeliini pyöräksi. Miksi tuommoisen oikein hankkisi?
matala istumakorkeus, mukava ajettavuus ja luotettavaa tekniikkaa.
useat naiset ovat hankkinee scarvereita ensipyörikseen, niillehän se lienee ensi sijassa suunniteltukin.
Joku kevyt ja matala 2000-luvun pikkucustomi. Siihen heti ensimmäisenä kaatumaraudat ellei ole jo asennettu. Muita lisävarusteita ei kannata laittaa jos on heti kohta vaihtamassa isompaan.
http://www.motopalsta.com/vaihto/?search_tyyppi=5&search_hinta_min=&search_hinta_max=&search_vuosi_min=2000&search_vuosi_max=2007&search_kt_min=250&search_kt_max=500&search_ml_min=&search_ml_max=&search_malli=&search_telealue=&merkki=&merkki_selection=&search_submit=Hae
Matala kustomi paras.eikä liian suurta.Meillä ensipyöränä Honda Rebel 250 (nyt ois myynnissä) on hyvä harjoittelu pyörä
miksei ihan 125-kuutioistakin, jos on tarkoitus harjoitella. Tehoa ei ole paljon, muttei vielä tarvitakaan, ja kun ei oikein ole "tatsia" pyörän käsittelyyn, kevyt peli ei lipeä nurin niin helposti.
Mielestäni ennemmin katupyörää, peruspyörää tai vaikka enduroa (niissä tosin istumakorkeus ongelma), ei customia, koska niiden hidas ohjaus ja verrattain suuri paino tekee harjoittelusta hankalaa. Matala istuinkorkeus on niiden ainoa plussa, ja se toki on sinun tapauksessasi ihan tärkeä asia. Ei ole mitään custom-tyyppisiä pyöriä vastaan, mutta niiden muut ominaisuudet eivät ole parhaat mahdolliset harjoittelua varten.
Soitapa Tuusmotoriin, muistelen lukeneeni jostain, että ovat madaltaneet pyöriä justiinsa lyhyemmille naisille passeleiksi.
Noillakin vois olla tietoa sopivasta http://www.yccf.fi/fi/
Naisihmisenä ja pienenä sellaisena, kuten sinäkin, suosittelisin sinulle Suzuki GN 250:stä. jos nimitt. custom tyyppistä pyörää haluat. Suosittelen, koska pyörä on matala, kevyt ja helppo käsitellä. Tiedän sen ,koska ajelin sillä itse n.1 1/2 kesää ja kyseinen pyörä olisi minulla myytävänäkin nyt. Voin laittaa kuvia sinulle jos kiinnostaa. On tosi nätti pikku custom.