Ilman TV:tä

helläkäsi

Perheemme tv hajosi heinäkuussa. Siitä asti ollaan oltu ilman telkkaria. Suurin syy päätökseen oli se, että olimme kyllästyneet tv:n ohjelmatarjontaan ja -sisältöön.
Nyt ei enää tarvitse tuskailla kanavien kanssa, että mistä (näkyi 16 kanavaa) näkyisi jotain katsottavaa, joka ei sisällä väkivaltaa tai tosikilpailua toinen ihminen toista vastaan pelkästään omanhyödyn tavoitteluun ilman mitään eettistä moraalia.

Ensimmäiset kaksi viikkoa oli vähän tuskaa. Lapset kaipasivat lastenohjelmia (tosiasiassa vain pikku kakkosta). Noin kuukauden verran katselin uutiset tietokoneen kautta, mutta jossain vaiheessa tuli "tyhmä sidottu olo ruutuun tuijottelijana". Käytäntö on opettanut ottamaan informaatiota vastaan automaattisesti ja selektiivisesti kuuntelemalla eri radiokanavia (kaupallisten kanavien kuuntelu on jäänyt minimaaliseksi). Sanoma- ja aikakausilehtiä on tullut tilattua lisää. On ollut mielenkiintoista havaita, miten katsontakannat ovat laajentuneet ja syventyneet.
Nyt perheemme on tottunut tilanteeseen. Illat ovat kivoja yhdessä tekemistä ja keskustelua. Toisinaan leikitään peleillä, usein askarrellaan tai muuten vain "painitaan" ja kiehnätään lattialla.
Nyt olemme todenneet, että miten tyhmää onkaan ollut se aika, jonka olemme viettäneet telkkaria katsomalla!
Tätä kirjoittaessa muistui aika, jolloin lopetin tupakoinnin. Ensimmäiset kaksi viikkoa oli tosi vaikeaa. Kahden kuukauden jälkeen vahvistui tehdyn päätöksen hyvyys.
Perheessämme katsotaan kannettavasta DVD:stä silloin tällöin lasten Myyrä ym. elokuvia.
Kannustamme kaikkia muitakin lopettamaan tv:n katselun ja luopumaan siitä, jos tuntuu siltä, että sieltä ei saa rahalle vastinetta.

5

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarttyyriX

      Mielenkiintoinen teoria sinulla. Oletko tutkaillut pankkitilisi saldoa, että miten se siihen on vaikuttanut? Kerroit kuitenkin tilanneesi niitä aikakausilehti yms. niin uskoisin, että niistä kuitenkin päästään samaan summaan kuin mitä TV-maksu maksaisi vuodessa.

      Mielestäni moinen yllyttäminen TV-maksun maksamattomuuteen saattaa aiheuttaa tilanteita, jolloin joku jättää maksamatta TV-maksun, mutta saattaa harvoin vaikka vilkaista televisiota (kuitenkin ikkunat suljettuina). Henkilö saattaa tiukan paikan tullen avata television ja katsoa vaikka Salatut Elämät, joka on minun mielestäni moraalitonta ajatellen meitä muita TV-maksun maksajia.

      Mutta toisaalta, ajatuksessasi on pointtia. Kenties vaikka voisin itsekin koittaa sitä joskus perheeni kanssa. Mukavaa kevättä ja "kiehnäämisiä" lattialle; koittakaa olla satuttamatta toisianne.

      t. MarttyyriX, 25v, Espoo

      • helläkäsi

        Terve!
        Kiitos kommenteista.
        Mielestäni en yllätä ketään jättämään maksamatta tv lupamaksuja. Ne maksaa jotka katsovat. Näin se pitää olla ja niin mekin teimme. Tätä taustaa vasten hyväksyn myös tv lupatarkastajat. Olen jopa odottanut heitä vierailulle! Työtänsä vain tekevät.
        Luopumisemme tv:n katselusta johtui vain siitä, että mielestämme sen tarjonta ei enää vastannut odotuksiamme. Päätös ei ollut nopea, vaan siitä keskusteltiin "vuosia". Päätimme katsoa asiaa uudelleen syksyllä, kun illat pimenivät. Näillä näkymin päätöstä entiseen töllöttelyyn meillä ei enää ole.
        Taloudellisessa mielessä emme asiaa pohtineet lainkaan. Nyt käymme huomattavasti enemmän luontoretkillä, konserteissa, kulttuuri tapahtumissa ja teattereissa, joten uskoisin, että kulumme "katselusta ja kuuntelusta" ovat kasvaneet. Mutta myös saatu anti ja mielen tyytyväisyys ovat moninkertaisia töllötysaikaan verrattuna.

        Poliittisesti olen sitä mieltä, että esim. Ylen1 kanava pitäisivät olla rahoitettu verovaroin, ja näiden katsominen olisi perusoikeudellinen etuus. Edellytyksenä olisi, että näiden kanavien ohjelmatarjonta olisi etupäässä kotimaista tekoa, luonto-ohjelmia, dokumentteja silloin tällöin jne. eli, kaikkea muuta kuin ns."kaupallista" ohjelmatarjontaa.
        Niille, jotka haluaisivat katsoa lisää ja vaihtoehtoista, olisi nämä maksulliset kortit. Nythän se olisi teknillisesti helppo toteuttaa elokuun jälkeen.
        Suostun mielelläni maksamaan lisäveroa, jos tällainen kansalaisuusetuus saataisiin käyttöön. Maksu olisi kuitenkin pienempi kuin nykyinen tv lupamaksu. Senhän voisi suorittaa jo telkkarikaupan yhteydessä. Tilityksen hoitaisivat myyjät ALV -veron tapaan kansalliselle tuotantoyhtiölle, jota ei ole yksityistetty pörssiyhtiöksi!


      • vapaakoodari

    • Tomittu

      Itellä vähän sama juttu.Ostin television 7 vuotta sitten.Mutta enpä vienytkään sitä koskaan mummolasta pois.Mummon tv sattui nimittäin juuri silloin hajoamaan.Siellä se Beko nyt on ollut kaikki vuodet.Itse totuin ilman oloon.Videoprojektori http://www.pixmania.com/fi/fi/259478/art/benq/videoprojektori-w100.html omilla sisäänrakennetuilla kaiuttimilla ja dvd-soitin toki löytyy omia dvd-lffoja varten.Videoprojektori on katossa kattolampun koukussa kuin valaisin.Projosiointi käy hyvin vaalealle tapettiseinälle.

      Kuka hullu maksaa yli 200e vuodessa turhasta.

    • Kun analogiset lähetykset loppuvat 31.8., tulee sopivasti mahdollisuus kokeilla samaa. Tein jo ilmoituksen, jotta seuraavasta laskusta ei tarvitsisi odotella palautusta.

      Päällimmäinen syy on nykyisen lupajärjestelmän kohtuuton epäoikeudenmukaisuus mm. yksinäisiä ja kakkosasuntoa tarvitsevia kohtaan. Julkisen palvelun kustannukset pitää kattaa julkisista varoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      266
      9480
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      299
      6659
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      67
      1604
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1225
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1033
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe