olen hankkimassa varaavaa vuolukivitakkaa ja se ei tule olemaan asunnon keskeisellä paikalla vaan takkahuoneessa (n. 12m2). Tuleeko takkahuoneesta esilämmitetty kakkossauna? Mitä vaihtoehtoja olisi
jos ko. takka ei sovellu?
kannattaako laittaa
4
1034
Vastaukset
- Lämmittäjä
Juuri monet ovat valittaneet, että pienestä tilasta tulee sauna vuolukivitakan kanssa.
"Nunnauunin kyljet 70 asteiset"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001393&posting=22000000023261173
Tiilitakkakin soveltuu paremmin, esim. Tiileri.
Vuolukivi siinä tapauksessa, että tulipesä on eristetty kuoresta. Ei tosin ole kokemusta moisesta. - inssi
Meillä on takkahuone n. 16 m2. Siellä on varaava elementtitakka (paino n. 1500 kg, lämmityskyky 60-80 m2). Kun takan lämmittää yhdellä pesällisellä lämpimäksi, on huoneen lämpötila näillä pakkasilla n. 25-26 astetta, saunassa meillä on 60-80 astetta.
Meillä tilanteen tekee normaalia paremmaksi se, että talossa on kiertoilmalämmitys, johon yksi otto tulee takkahuoneen katon rajasta. Tämän takia takkahuone jäähtyy muutamassa tunnissa lähelle normaalilämpöä (n. 20-22 astetta). Tosin on myönnettävä, että kyllä takkahuone on talon lämpimin tila saunan ja pesuhuoneen jälkeen niin kauan kuin takan pinnasta lämpöä lähtee. - H.J.
Ei se vuolukivitakka sitä tilaa kuumaksi tee, jos siinä ei polta kerralla liikaa puita. Jos haluaa vain tunnelmaloimun ja makkaranpaistohiilloksen, liiallisen lämmöntuoton saa tuhottua helposti, kun jättää pellin ja vetoluukun auki.
- Sähköinsinööri
kesäpellin tai vastaavan laittoa, jos aiot varaavan takan hiilloksella jotain käristellä. Saattaapi muuten tulla käryt huonetilaan häkäkaasusta nyt puhumattakaan.
Noin pienestä tilasta kannattaa lämpöä siirtää toisiin sisätiloihin jollain kanavarakenteella jos suinkin mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042975Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921422- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481186Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89902Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783