Hei! Olen 18 vuotias lukiolainen ja minulla on vaikeuksia saada unesta kiinni. Kuten näette ajasta jolloin tämä viestikin on lähetetty, niin sitä on tultu valvottua koko yö ja varmaan myös siihen asti, kunnes koulu alkaa. Vaikka juon aamulla kahvit, niin ei se aina auta, että olisin pirteä koulussa. Eteenkin koulun jälkeen olen rätti väsynyt ja tekee mieli nukkua päiväunet. Yleensä ne ovat pituudeltaan 2-5 tuntia.
Olisikohan päiväunilla sitten osuutta asiaan tai sillä, että jättäisi vaikkapa iltapalan syömättä tai syömällä jotain pientä? Onhan aina mahdollisuus juoda itsensä untenmaille, mutta siihen ei tällainen raavas mies rupea.
Olisikohan päiväunilla sitten osuutta asiaan tai sillä, että jättäisi vaikkapa iltapalan syömättä tai syömällä jotain pientä? Onhan aina mahdollisuus juoda itsensä untenmaille, mutta siihen ei tällainen raavas mies rupea.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jätä pois nuo päikkärit ja illalla syö jotain kevyttä . Mulla ainakin se auttoi ,kun muutin tapojani noiden päikkäreiden suhteen.
Yhdessä vaiheessa jouduin jopa käyttämään nukahtamislääkettä, joka auttoi sitten niin ,että lopetin sen käytön vuoden jälkeen. Nyt sitten nukun joka yö sellaiset kahdeksan tuntia.
ja muu hömppä.
Sulla on vrk-rytmi sekaisin. Ei ihme, ettet nuku yöllä.
Tietokone ja tv iltaisin kiinni. Lue kirjaa tai tee ristisanatehtäviä, kyllä alkaa nukuttaa oikeaan aikaan.
Pidän silmäni vain kiinni, enkä yhtään pohdi saanko unta. Makoilen vaikka aamuun asti, mutta en nouse "tekemään jotakin". Sekin on lepoa ja riittää. Siteeraan naapurin mummoa : "jos en nuku hyvin, nukun huonosti, nukun kumminkin. Päivällä sitten otan tarpeen mukaan pikku torkkuja, en kauan. Makaan ikäänkuin horroksessa, kuulen mitä puhutaan. Joskus sitten saan tosi hyvin nukuttua.
Noniin. Nyt sitä sitte on pireä olo. Menin eilen nukkumaan klo 8 ja nukuin jotain 12 tuntia. Ei väsytä tippaakaan. Jees!