onko

tietoa tai kokemusia

Voiko suomalainen avioitua toisessa valtiossa kolmannen maan kansalaisen kanssa, suomalaisen virkamiehen vihkimänä. Suomalainen Latvialaisen kanssa Eestissä.

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulisin tietäväni

      Avioliittoon sovelletaan aina paikallista lakia. Jos menet Virossa naimisiin, pätevä tapa ratkaistaan Viron lakien mukaan. Jos Viron laki sallii, että kaksi eri maan kansalaista siellä vihitään, niin sitten se onnistuu.

      Yleensä avioliittoon vihkiminen ei edellytä kansalaisuutta. Luulisin, että esim. Suomessa voisi muiden valtioiden kansalaiset mennä naimisiin, jos vain Suomen lain edellytykset täyttyvät: ikä, avioesteet jne. Käsitykseni on, että tämä pätee yleisimminkin. Tarkistaa kyllä kannattaa aina maakohtaisesti.

      Paikallisen viranomaisen vihkimisoikeus on aina rajattu kyseiseen maahan. Jos on Suomessa vihkimisoikeus, ei voi vihkiä Suomen alueen ulkopuolella Siksi suomalaista viranomaista ei kannata ottaa vihkimään Viroon. Avioliitto ei olisi pätevä. Tästä on sellainen poikkeus, että kyseinen maa voi hakemuksesta myöntää vihkimisoikeuden toisen maan kansalaiselle. Tällä tavalla esim. Suomalaisilla papeilla on vihkimisoikeuksia ulkomailla.

      • kysymykseen

        Ap. kysymys koskee oikeastaan suomalaisen viranomaisen vihkikelpoisuutta lähetystössä tai suomalaisella aluksella tai ilma-aluksella, nehän ovat määrätyin osin suomenlain alaisia alueita,,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      162
      2948
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      290
      2641
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      71
      1752
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1530
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1164
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      353
      1080
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe