onko

tietoa tai kokemusia

Voiko suomalainen avioitua toisessa valtiossa kolmannen maan kansalaisen kanssa, suomalaisen virkamiehen vihkimänä. Suomalainen Latvialaisen kanssa Eestissä.

2

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulisin tietäväni

      Avioliittoon sovelletaan aina paikallista lakia. Jos menet Virossa naimisiin, pätevä tapa ratkaistaan Viron lakien mukaan. Jos Viron laki sallii, että kaksi eri maan kansalaista siellä vihitään, niin sitten se onnistuu.

      Yleensä avioliittoon vihkiminen ei edellytä kansalaisuutta. Luulisin, että esim. Suomessa voisi muiden valtioiden kansalaiset mennä naimisiin, jos vain Suomen lain edellytykset täyttyvät: ikä, avioesteet jne. Käsitykseni on, että tämä pätee yleisimminkin. Tarkistaa kyllä kannattaa aina maakohtaisesti.

      Paikallisen viranomaisen vihkimisoikeus on aina rajattu kyseiseen maahan. Jos on Suomessa vihkimisoikeus, ei voi vihkiä Suomen alueen ulkopuolella Siksi suomalaista viranomaista ei kannata ottaa vihkimään Viroon. Avioliitto ei olisi pätevä. Tästä on sellainen poikkeus, että kyseinen maa voi hakemuksesta myöntää vihkimisoikeuden toisen maan kansalaiselle. Tällä tavalla esim. Suomalaisilla papeilla on vihkimisoikeuksia ulkomailla.

      • kysymykseen

        Ap. kysymys koskee oikeastaan suomalaisen viranomaisen vihkikelpoisuutta lähetystössä tai suomalaisella aluksella tai ilma-aluksella, nehän ovat määrätyin osin suomenlain alaisia alueita,,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      73
      4258
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      48
      3193
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      37
      2877
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      34
      2018
    5. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      506
      1698
    6. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      63
      1614
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      48
      1472
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      41
      1370
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      68
      1304
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      17
      1266
    Aihe