Kuka vaalipiirin ehdokkaista parhaiten ajaisi Vaasan asiaa ja puuttuisi meidän suurimpaan ongelmaamme, eli maahanmuuttajiin?
Kuka ehdokkaista vastustaa eniten ja voimakassanaisimmin maahanmuuttoa ja pyrkisi vähentämään mamujen määrää Vaasassa?
Hän tulee saamaan minun ääneni.
Kuka ehdokkaista vastustaa eniten ja voimakassanaisimmin maahanmuuttoa ja pyrkisi vähentämään mamujen määrää Vaasassa?
Hän tulee saamaan minun ääneni.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä on muutama miettimisen arvoinen asia.
- Maatalous tulee säilyttää Suomessa.
- Yhteiskunta tarvitsee reilua peliä eikä rahan ahneita, pelkästään itseään ajattelevia ”paremman luokan” kansalaisia.
- Eläkeläiset ansaitsevat kunnollisen eläkkeen jolla tulee toimeen.
- Työn teolla tulee olla mahdollisuus pärjätä mutta ei rikastua toisten kustannuksella.
- Paskaduuneja kun ei kerta ole, niin eriarvot palkkatasoissa on poistettava.
- Ahkeran työntekijän tehtävä ei ole elättää sossun luukulla notkuilevia.
Kyllä pieni tulosten palkkaa pitäisi nostaa eikä vaan eduskunnan heppujen palkkaa ja yleensäkkin valtuustojen palkkaa. Eiköhän ne jo pärjää ja pysty ostamaa maitopurkin aina kun haluaa ilman että pitää ensin laskea rahansa.
Kyllä on varaa antaa kokoajan rg linelle avustusta, mutta me pieni palkkaiset jäädään kokoajan jalkohin.( perhepäivähoitajat, koulunkäynninavustajat, lastenhoitajat.....)
Eläkeläisille myös pitäisi saada korotus, koska ovathan he koko elämänsä tehneet työtä ja keränneet eläkettä.
muuten Vaasan "väestökasvu" osoittautuukin negatiiviseksi kuplaksi...
Ainoastaan kuoleminen on pakollista, kaikki muu on vapaaehtoista.
Kyllä kunnollisen ehdokkaan tulisi vaatia sekä Vaasan että Oravaisten pakolaisten vastaanottokeskusten välitöntä sulkemista. Mitä kauempana lähin vastaanottokeskus sen parempi.
Vaasan tulisi välittömästi lopettaa kiintiöpakolaisten vastaanotto, mielellään myös kaikkien muiden vaalipiirin kuntien tuli tehdä samoin.
Lisäksi Vaasa pitäisi saada pakolaisille vähemmän viihtyisäksi ja houkuttelevaksi, jotta jo täällä olevat alkaisivat haluta muuttaa vaikka Helsinkiin tai Turkuun.
Vaasan vaalipiirin tulisi ottaa tavoitteekseen olla Suomen ensimmäinen pakolaisista täysin vapaa vaalipiiri.
Luulekkko, että noi pakolaiset on tullut tänne vapaaehtoisesti? Ehkä kannattais ottaa selvää, ennen kuin alkaa moista tekstiä suoltamaan. Ja aika paljon Vaasalle on etuakin ottaa vastaan kiintiöpakolaisia valtiokorvausten muodossa ja luo se työpaikkojakin. Ole huoleti, kyllä se muuttovirta on jo nyt etelään ja vastaanottokeskus Vaasassa on jo lopetettu.
Osa ovat varmasti tulleet vapaaehtoisesti.
Vuosia sitten pakolaisen omasta suusta kuului mielipide jonka mukaan Suomi on ihmeellinen maa, sillä pakolaisilla on paremmat oltavat kuin oman maan työttömillä kansalaisilla.
Ei voi muuta kuin yhtyä tähän mielipiteeseen. Sosiaaliviraston lapuilla käydään ostoksilla ja ovat viimeisen päälle vehkeet kaikilla lapsilla viimeistä huutoa olevasta kännykästä lähtien. Kyllä tällainen vääryys kismittää rehellistä työtä tekeviä suomalaisia.
Jos et aikonut äänestää, niin mieti toisen kerran. Anna sitten vaikka ”protesti” ääni.
Anna äänesi vaikka jollekin pienemmälle puolueelle. Itse ajattelin protestina äänestää pientä puoluetta. Ehkä http://www.oikeastivasemmalla.fi/
Protestiääni? Taidat omata eri käsityksen protestiäänestä kuin useammat muut...
"Koska maailman pakolaisongelma on kasvussa, Vasemmistoliiton puoluehallitus edellyttää, että seuraava Suomen hallitus nostaa tulevana vaalikautena pakolaiskiintiönsä asteittain vähintään 1200 henkilöön. Kuntien edellytykset pitkäjänteiseen kotouttamistoimintaan on turvattava."
Koko teksti löytyy täältä -> http://www.vasemmistoliitto.fi/politiikka/kannanotot/kannanotot_2006/fi_FI/1166004034355/
Ääni vasemmistoliitolle taitaa siis olla pikemminkin ääni Ruotsin kaltaiselle pakolaispolitiikalle. Mutta tätähän ei vaalien alla äänestäjille taideta kertoa.
Muuten samaa mieltä pitää vain muistaa jottenkin on pakko mennä luukuttamaan tämä hallitus ja systeemi pakottaa siihen se on vaan surkeete katsottavaa kun 40-60luvulla syntyneet käy kauppojen roskiksesta hakemassa eväät koska perupäiväraha ei yksinkertaisesti riitä no nyt tullaan tietysti miks ryyppää mutta sanon tunnen sellaisia jotka ei ryyppää ja kuitenkin on mentävä tähän tavarataloon roskikselle mutta pakolaisia sielä ei kuulema näy niin että äänestäkää nyt vain kokoomusta ja keskustaa ne kyllä järjestää hyvät olot niinkuin kehtaavat pokkana väittää.keskusta ja kokoomus kailottaa työvoimapulasta totuus on että työttömiä on neljäsataa tuhatta hoidetaan nyt perkele oma väki ensin jos jää sitten muut.
Tuli Ruotsin telkkarista dokumentti Ruotsin ”kiintiö” pakolaisista jotka ostelevat elokuvateattereita, bensa-asemia ja jopa kokonaisia ostoskeskuksia. Rahoittajat ovat vanhassa kotimaassa olevat ”viholliset”.
Hyvin mielenkiintoista kun tämä ”under cover” reportteri teki paljastuksensa Ruotsalaisille. Voi vain miettiä mikä taka-ajatus koko hommassa on.
Vilkaiskaa -> http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/02/504463
saisko pillua ehdokkaalta