miten te jaksatte?

..mulla levii pää

meillä vain itketään, aamulla,päivällä ja illalla. korvat tulpat korvissa, mutta silti meinaa pinna vaan katketa..nytkin pakko lähteä vanhempeni luo mummolaan kun mies lähtee työmatkalle, pelottaa että se pinna jossain vaiheessa katkeaa.. nyrkkiä puin sänkyynja hampaita narskutetaan..ei vaan jaksa enää vaikka vasta 2kk takana, tai nyt tullut tällainen olo. Elän vain odottaen 3kk koittoa josko tämä sitten loppuisi, joten vauva ajasta ei tod jää kauniita muistoja..hartiat jumissa, pää pökerryksissa unen puutteesta..kaikki on kokeiltu, maidottomat, ruokavaliomuutokset, lääkkeet jne..kertokaa nyt vain jotain vinkkejä miten mä saan koottua itseni että viel jaksasin, pelkään jo itteäni miksi tässä muutun..ja miten te koliikkivauvojen äidit uskallatte viel sisaruksii tehdä? olenko mä vaan muita niin paljon heikompi, mut mua oikeasti jo väsyttää!

3

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 kk

      kokeile hiroa vauvaa tai vyöhyke terapiaa. meilläkin 2 kk vauva.

    • allergiaa..?

      Eli sinä siis imetät? Kuinka pitkän aikaa kokeilitte tuon maidottoman? Tiedäthän että maidotonta pitää kokeilla vähintään kaksi viikkoa jotta huomaa onko kyse maitoallergiasta. Meidän muksulla lääkäri käski kokeilla 5 päivää apteekin maidolla ja kuulemma siinä ajassa jo huomaa jos on kyse maitoallergiasta. Noh, mitään muutosta parempaan ei tullut joten sen perusteella hän päätteli ettei kyseessä ollut maitoallergia. Sitten sairaalassa testattiin apteekin maitoa 2 viikkoa ja johan muksu muuttui ihan erilaiseksi, mutta se muutos tapahtui vasta kun lähemmäs 2 viikkoa oli kulunut. Ja kyseessä oli kuin olikin siis maitoallergia.

    • onneksi jo historiaa

      Siitä on nyt reilu 1,5 vuotta, kun poikamme aloitti "mulla levii pää" -huudon enkä järkytyksestä ole toipunut vieläkään. Meillä tosin koliikki loppui siinä 4kk ikäisenä, mutta huuto jäi pojalle päälle sekä katkonaiset yöt. Tätä herkkua riittikin sinne puolitoistavuotiaaseen saakka. Luojan kiitos ei pidempään! Olin täysin kypsä jo tuossa vaiheessa, kun noin 10 yötä oltiin saatu nukkua koko yö heräämättä tuon 1,5 vuoden aikana!! Nyt reilu parivuotiaamme heräilee vaan joskus, onneksi ei enää joka yö.

      Kiitos ei sisaruksille on meille edelleen itsestäänselvä asia ja näin taidetaan elää todella pitkään... Nyt voidaan vasta nauttia vanhemmuudesta täysillä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2447
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1333
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      828
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe