Millainen työpaikka on Subway? Olen opiskelija ja voisin tehdä töitä vain osa-aikaisena. Kuinka paljon viikkotunteja Subwayssa on yleensä vähintään tehtävä? Riittääköhön esim. 15 h? Koulun takia en oikein vois tehdä paljoa enempääkään. Kiitos vastauksista :)
Subway
10
5832
Vastaukset
- subwayhyn
ota toki yhteyttä subwayhyn ja tiedustele, minkälaisia työehtoja on tarjolla. Tuskinpa täällä keskustelukanavalla on yhtään, joka olisi valtuutettu käymään sopimusneuvotteluja kanssasi työtuhteeseen liittyen.
- hehhs
En ole itse ollut Subwayssa, mutta todella monet ystäväni on. Eikä kehumista: Yrittäjät tuntuvat kaikki olevan jollain lailla sekaisin.. Huutavia, ylityötä teettäviä, hulluja.. Nämä kokemukset siis eri Helsingin Subeista, muusta Suomesta en tiedä.
- on....!
hehhs kirjoitti:
En ole itse ollut Subwayssa, mutta todella monet ystäväni on. Eikä kehumista: Yrittäjät tuntuvat kaikki olevan jollain lailla sekaisin.. Huutavia, ylityötä teettäviä, hulluja.. Nämä kokemukset siis eri Helsingin Subeista, muusta Suomesta en tiedä.
Turusta samanlaisia kokemuksia.
- järkyttynyt
on....! kirjoitti:
Turusta samanlaisia kokemuksia.
Varmaan olet jo hakenut sinne töihin ja omat kokemuksesi saanut, mutta omat kokemukseni olivat karmaisevia. Ne lannistivat minut totaalisesti, ja en ole yli puoleen vuoteen missään halunnut työskennellä näiden Subway kokemusten takia, vaikka olen viimeiset viisi vuotta aina ollut jossain töissä opiskelun ohella. Työskentelin subway ruoholahdessa, ja ikinä ikinä en aio sinne enään mennä. Pomo oli täysin pimahtanut, kuin raivotautinen asiakkaita ja henkilökuntaa kohtaan. Todellakin loman tarpeessa. Työilmapiiri oli karmea pomon takia, työntekijät eivät edes uskaltaneet jutella keskenään pomon ollessa paikalla..
- noooou
subway columbukseen ei kannata hakea....omistaja raivotautinen aivan hullu...antaa potkuja työntekijöille ja nöyryyttää näitä asikakkaiden edessä!!!!
- o_nska
varmaan on sama omistaja joka omisti ainakin joskus aikoinaan annankadun subin??? tein kaksi vuoroa siellä ja lähdin kun omistaja alkoi uhkailla veitsen kanssa asiakkaiden edessä! sama nainen näytti myös entisen työntekijän tietoja mulle ja kertoi tästä ihmisestä asioita jotka ei olisi kuulunut kenellekkään...
- subiiiin
Mitkä asiat johtivat kyseisiin 'kohtauksiin'? Miksi pomo noin käyttäytyi? Itselläni työhaastattelu subiin maanantaina, siksi kyselen. :DD
- jepejee
Olin subwayssa töissä, omistaja halusi palkata vain nuoria tyttöjä, poikia ei edes harkinnut palkkaavansa. Työ on ihan tavallista tollasta pikaruokatyötä, yleensä yksin jouduin oleen töissä ihan illalla, olisi tarvinnut kiireessä toisen avuksi. En oikein jaksanut hyvin työtä opiskelun ohessa sillä iltaisin meni yhteentoista siivoillessa yksin. Sairastapauksissa ei tipu palkkaa ja tuuraaja pitää värvätä itse muista tytöistä soitellen omaan laskuun tietty. Yritin aina tehdä tarkasti työni koska valituksia helposti omistajalta sateli. Yhden leivän sai muistaakseni syödä per vuoro ja juoda limua... Tällaisia muistui mieleeni.
- kj
En kannata kellekkään kyseistä firmaa. Jokaisessa paikassa yhtä kamalaa, olit sitten lapissa tai tampereella, kaikissa sama ylin johto joka myrkyttää esimiehesi. Itsekkin onneksi sain heti haettuani parempaa! Älkää syyllistäkö ravintolapäällikköä vaan ylempaa tahoa, he ruletit vääntävät päin persettä.
- Subissatöissä
4kk oon nyt subis ollut töissä ja tällä hetkellä vain työkaverit ja vuokran maksaminen lohduttaa. Minkäänlaista koulutusta ei työhön ollut (vaikka luvattiin) kun meitä aloitti 7 täysin kokematonta ilman omaa ravintolapäällikköä. Kaikesta missä tuli virheitä, koska ei tiennyt miten asiat tehtiin sai kuulla valitusta huolimattomuudesta. Ekan viikon jälkeen (n. 3 työvuoroa) pidettiin palaveri jossa ihmeteltiin miksi ollaan niin hitaita ja meitä verrattiin toisen ravintolan pitkäaikaisiin työntekijöihin kuinka paljon nopeammin he tekevät... Yksi työntekijä sai potkut 2 viikon jälkeen kun sekoitti kanan bbq kastikkeeseen teriyakin sijaan, eikä asiasta puhuttu mitään, joten potkujen pelko pienistäkin virheistä varjosti kaikkia työntekijöitä. Nyt kun työn on oppinut on helpompaa mutta ilmapiiri on syyllistävä ja tyhjiä lupauksia pesuaineista työasuihin ja etuuksia joista ennen töitä puhuttiin ei ole näkynyt. Subia en suosittele todellakaan työpaikaksi, mutta työ on työtä ja rahaa siitä saa. Lyhyeksi ajaksi (korkeintaan 6kk) sitä voi jaksaa niinkuin itellä suunnitelmissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551172
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1511141Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601075Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82956Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45874Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54770Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54765KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71711- 32692