Jyvä-/kaurapussi

bjfksl

voisko joku laittaa täydelliset ohjeet hartialämmitintä varten? tai kertoisiko joku mistä päin vaasaa voisin etsiä tällaista hauskaa ystävänpäivä lahjaa?

3

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mape

      hanki kokonaisia kauranjyviä tai käy muukin vilja, mutta kaura kestää kuumuutt aparhaiten. Hyvä ostopaikka on maatalousliike.

      Kankaaksi valitset tiivistä puuvilla tai pellavakangasta. Kankaan on mielellään oltava jotakin muuta kuin loimeen suoraan kudottua perustavataa tai sitten tuplana. Muutoin jyvät tuppaa pistelemään sen läpi. Irtopäällinen korvaa toisen kerroksen ja on sikäli kiva että pussi kyllä likaantuu käytössä.

      Ompele siis haluamasi mallinen pussi ja täytä se suunnilleen puolilleen tai hieman täydemmäksi. Saumat kannattaa tehdä sellaisian tuplina eli ensin teet sauman normaalisti ja käännät sitten kankaan ja ompelet uuden sauman jolloin vanha sauma jää uuden sisälle. Tiheä tikki.

      • mape

        luontaistuotekaupat myy pusseja ainakin ja jopa marketin osastoilla usein on niitä. Myös lahjatavaraliikkeissä on eri malleja.


      • että ..
        mape kirjoitti:

        luontaistuotekaupat myy pusseja ainakin ja jopa marketin osastoilla usein on niitä. Myös lahjatavaraliikkeissä on eri malleja.

        koska aloittaja on Vaasasta niin kauranjyviä myydään irtotavarana Minimanin eläintarvikeosastolla linnunruuaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2525
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      203
      1190
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      299
      923
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      100
      896
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      878
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      60
      832
    Aihe