Kuinka paljon luitte pääsykokeisiin?

Eli itse olen käynyt lukion kohta loppuun, matemaattisissa aineissa kiitettävin arvosanoin. Arveluttaa kuitenkin nuo pääsykokeet esim. Helsinkin Teknilliseen korekakouluun, että paljonko luitte?laskitte niihin? Itse käyn 8 h päivässä töissä kirjoitusten jälkeen, ja muu aika olis tarkoiutus llukea, mutta en tiiä riittääkö?
51203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu kuule aika oleellisesti lähtötasostasi ja haluamastasi koulutusohjelmasta...

Itse "luin" (eli tein vanhoja kokeita vain) lähinnä viikonloppuisin pari kolme tuntia kerrallaan. Aloitin ehkä näihin samoihin aikoihin, mutta innostus tyssääntyi aika nopeasti ja aloitin laskemisen uudelleen noin kuukausi ennen koetta.

Äänestä
  • Ehkä yhteensä kymmenen tuntia kertailin. Mutta meninkin sitten konetekniikkaan..

    Äänestä

En avannutkaan kirjoja kirjoitusten jälkeen. Riippuu tietenkin alasta mille hakee. Piste-erot melko isoja eri koulutusohjelmien välillä.

Äänestä

Suoritin lukiossa lyhyen matematiikan, mutta ajattelin kuitenkin hakea DI-koulutukseen erillisvalinnan kautta. En muistaakseni muuta pääsykokeiden eteen tehnyt kuin kertailin pari yhtälöjuttua yo-kirjoitusten jälkeen. Vaikka erillisvalinnassa hakijoista otetaan vain pari prosenttia sisään niin kas, paikka irtosi ja sai vielä valita kaikista linjoista, minne mennä. Eli, älä stressaa jos olet jo 3 vuotta läpäissyt kurssit kunnialla. Suurimmat ongelmat alkavat siinä vaiheessa, kun opettelet yön teekkaribiletyksen jälkeen pysymään hereillä aamuluennoilla:)

Äänestä

Mitä se on? ;) itse en lukenut käytännössä ollenkaan, mutta niin vain sitä TuTa:lle Tampereelle päästiin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WannabeTeekkaritar kirjoitti:

Eli itse olen käynyt lukion kohta loppuun, matemaattisissa aineissa kiitettävin arvosanoin. Arveluttaa kuitenkin nuo pääsykokeet esim. Helsinkin Teknilliseen korekakouluun, että paljonko luitte?laskitte niihin? Itse käyn 8 h päivässä töissä kirjoitusten jälkeen, ja muu aika olis tarkoiutus llukea, mutta en tiiä riittääkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu