Ovatko kaikki

"Inkeriläiset"

Ovatko kaikki kadonneet arkistojen syövereihin, koska juttupalsta ei luista eikä kukaan ole kertonut, mitä Kansallisarkistossa kerrottiin????

6

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hämetär

      Olen ihmetellyt samaa. Toivoin kuulevani, mitä sieltä löytyy. Ehkä ei ole löytynyt mitään raportoitavaa?

    • Inkerinkulttuuri

      Kansallisarkiston esittelyssä tarjoiltiin perusasioita arkiston toiminnasta ja siellä olevista inkeriläisiä koskevista aineisoista, joita ovat mm. Inkerin seurakuntien mikrofilmit, siirtoväen kortisto, EK-valpon arkisto ja Inkeri-arkisto. Arkistoissa ennen vieraille asiat olivat kertausta, mutta tuoreemmille tutkijoille hyvä peruspaketti. Valitettavasti meillä ei ollut mahdollista tutustua tarkemmin esim. Inkeri-arkistoon. Jos jollakulla on hyviä ehdotuksia tulevaisuutta silmällä pitäen, niin kirjoittakaa.

      • EJM

        Mitä siinä Inkeri-arkistossa noin periaatteessa on? Kuinka laaja se on?


      • arkistosta?
        EJM kirjoitti:

        Mitä siinä Inkeri-arkistossa noin periaatteessa on? Kuinka laaja se on?

        Voiko sieltä kaukolainata materiaalia muualle?


      • ohjeet
        arkistosta? kirjoitti:

        Voiko sieltä kaukolainata materiaalia muualle?

        Tietoa Kansallisarkiston sivuilta (lisäksi NL:oon palautettujen tutkinnasta tietoa):

        www.narc.fi


      • äyrämöinen
        EJM kirjoitti:

        Mitä siinä Inkeri-arkistossa noin periaatteessa on? Kuinka laaja se on?

        Inkerin arkisto Kansallisarkistossa käsittää n 4-5 pahvikansioita. Se sisältää vallankumouksen jälkeen Suomeen tulleiden inkeriläisten tuomaa ja keräämää materiaalia, valokuvia kirkoista ym, lehtileikkeitä, kirjeitä, pakolaisten kertomuksia Inkerin oloista 1920-30 luvuilta, pöytäkirjoja Inkerin väliaikaisen hoitokunnan kokouksista, 256 nimeä Suomessa asuvista inkeriläisistä, tietoja Inkerin liiton kokouksista, ym. Arkiston käyttö vaatii luvan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5589
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2302
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1576
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1230
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      855
    Aihe