aseiden hyvät/huonot puolet ???
Glock 17/ CZ 75B
4
1371
Vastaukset
- Ammattialiupseeri
Itselläni ei ole ainakaan kuin hyviä kokemuksia Glockista. Tosin se taitaa olla ase josta joko tykätään taikka sitten ei.
Omallani on ammuttu jo jokunen kymmenen tuhatta laukausta ilman mitään vaurioita tai ongelmia. Suurin osa patruunoista on ollut itseladattuja.
CZ:llakin on tullut myös jonkin verran ammuttua, niin kuin monella muullakin "ysillä", mutta omaan käteeni on Glock sopinut parhaiten.
Mielestäni ainoa etu CZ:n puolella on "kilpa-ammunnassa" (SRA) mahdollisuus oikeisiin yksitoimisiin laukauksiin ja aseen varmistamiseen iskuriviritettynä. Tästä johtuen asetta ei voi päästää vireestä turvallisesti.
No samasta syystä CZ ei ole pahemmin menestynyt virka-asemarkkinoilla, jos ei sen kotimaata ja Suomen tullia lasketa mukaan.
Tosin ei Glockin laukaisussakaan mitään vikaa ole ja sitä ei tarvitse erikseen varmistaa, muutoin kuin ottamalla sormi liipaisimelta.
Molemmat ovat varmasti hyviä aseita. Kannattaa kokeilla molempia ihan ampumaradallakin.- juuso
H&K USP. Paremmat puolet molemmista... mielipiteitä on monia.
- Ammattialiupseeri
juuso kirjoitti:
H&K USP. Paremmat puolet molemmista... mielipiteitä on monia.
Hinnaltaankin lähellä Glockia.
Kokeilemalla aseita, löytyy varmasti se itselle sopivin. Tietty suunnitellulla käyttötarkoituksellakin on asiaan merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992094
- 1341168
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21815- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46557- 9532