näin koteja kytätään kätevästi ja ihmiset ostavat vielä ihan itse vakoilulaiteensa.
Asialla on sisäministeriö, supo ja cia
Asialla on sisäministeriö, supo ja cia
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kerrohan vielä minkämerkkisissä laitteissa ja mitenkähän toimivat,millä ne tiedot lähettävät ja minne jotakin tiedotetaan.
on mikrofooni. Ne kuulee kaikki mitä puhut. Ne tietää kaikki mitä teet. Niitä kiinnostaa.
Suomessahan on oma systeemi, mikä ei ole missään muualla, ajateleppa nyt, eihän siinä olisi mitään järkeä näin pienille markkinoille valmistaa omaa laitetta (liian pienet sarjat, kustannus tehokuus kärsii), mutta kun siinä on tämä valvonta pointti, asia onkin suorastaan pirullisen nerokas.
Dikibox on kaksi suuntainen, eli se lähetää myös ääntä ja kuvaa kodeista, supolle, sisaministeriöön, cia:lle ja ties kelle, kuka vain on siitä valmis maksamaan hyvän hinnan.
Ahdistavaa elää valvontayhteiskunnassa.
malleissa on paneelin taakse piilotettu kamera, jolla kuvataan reaaliaikaista tosi-tv nettiohjelmaa.
Sarjan nimi on Big Brother World
PUUTTUU PALUUKANAVA! No MHP-laitteissa on kyllä modeemiliitäntä mutta sitäkään ei ole pakko käyttää.
Tietojen välittäminen mainitsemillesi puljuille radioaalloilla on sitäpaitsi laitonta:
-boksit ei saa vuotaa tietoja käyttäjästään tämän tietämättä
-radioaaltojen käyttäminen paluukanavana ei ole sallittua
...ja yllätys yllätys!
Kaikki testatut digiboksit lähettävät jonkinlaista dataa ollessaan käytössä!
Meidän mittauksessa, laitteidemme alkeellisuudesta johtuen, emme saaneet selkeää signaalia esiin.
Mutta varmana tietona voimme todeta pystyvämme meidänkin laitteilla tunnistamaan mm. antennitaloudet joissa otetaan vastaan digisignaalia, jotakin se talon antenni myös lähettää samalla.
Miksi lähettää ja minne?
Se signaali mitä se lähettää sisältää tarkan tiedon boksista ja käytetystä televisiosta. Useimmat kaapeliboksit sisältävät niin älykästä tekniikkaa, että laite onnistuu "nuuskimaan" mm kerrostalossa taloyhtiön nimen antennikeskittimestä avulla ja täten välittämään tiedon valtion käyttöön.
Antennitalouksissa nuuskiminen ja jäljittäminen on helpompaa, koska lähettyvillä ei ole muita asiakkaita ja antennin lähettämä paluusignaali on helppo havaita ja kaapata.
Tekniikka on vain nykyajan humpuukia! Takaisin teatterit ja maanviljely eläinvoimin!
Voi vittu mitä ihmisten pelottelua täällä. Digiboksit tarvitsee paluusignaaliväylän ja antennin kautta se ei kulje. Siksi boksit jotka paluusignaalia yleensä hyödyntää on varustettu modeemiliitännällä, tosin sitä ei ole pakko laittaa seinään.
Mä en usko että digiboksia käytetään nuuskimiseen, mitäs hyötyä siitä on kenellekään..
Tänne mun koneelle se lähettää, näen sen ihan selvästi ja on vähän mittoiltukin.
"Mä en usko että digiboksia käytetään nuuskimiseen, mitäs hyötyä siitä on kenellekään.."
No miksi USA:n turvallisuusvirasto vai mikä lie (NSA) oli mukana Windows Vistan käyttöjärjestelmän suunnittelussa alusta pitäen? Siksi, että voivat nuuskia kaiken mitä ihmiset koneellaan tekevät.
On olemassa tahoja, jotka haluavat tietää ihmisistä kaiken, valitettavasti.
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&rss=11&news_id=2007761
Eikä noita Suomessa myytäviä digibokseja käytetä jenkeissä. Siksi toisekseen, mistä saat paluukanavan jos boksissa ei ole modeemia? Radioaaltoja ei voi eikä saa käyttää paluukanavana, se aiheuttaisi paljon häiriötä! Sitäpaitsi radiolähetykset on luvanvaraista toimintaa!
salaiset toimet eivät kestä päivänvaloa.
Televisioissa on aina ollut tuollainen, valvonta on ollut niin kauan kuin TV vain on ollut kodissa. Sikäli wanhaa tietoa. Mistä ne muuten esim. tietäs moniko ihminen katsoo mitäkin ohjelmaa!
Malta, tuon sulle kohta lääkkeesi.
http://www.finnpanel.fi/tutkimustuloksia.html
"Finnpanel Oy mittaa jatkuvalla paneelitutkimuksella suomalaisten TV-katselua. 1000 talouden otokseen (n. 2200 henkilöä) on asennettu TV-mittarit talouden TV-vastaanotinten yhteyteen. TV-mittarit rekisteröivät automaattisesti katsotun kanavan sekä kellonajan. Tulokset raportoidaan päivittäin TV-yhtiöille sekä mediatoimistoille."
nyt keskustellaan vakoilusta ja siihen didiboxi on mitä mainioin laite, niin kuin tälläkin palstalla oli joku mittaillut, että singaalia lähetää tuo pirun-boxi.
Hyvänen aika sentään.
Yhdessä suhteessa tämä palsta on tehnyt minulle suuren palveluksen. Luulin ennen olevani vainoharhainen ja mietin, pitäisikö minun kulkea vapaana. Nyt olen huomannut että pahempia vainoharhasta kärsiviä tapauksia oikeasti näyttää liikkuvan vapaana... Eli, eipä ole minulla kaiketi mitään hätää.
sillä Televisioissa on tietenkin kamerat,ja siitä onkin sitten helppo laskea katsojamäärät.
Mihinkä sä perustat olettamuksen että noi edelliset kulkee jotenkin vapaana???
On meillä täällä nettikoneita käytössä. Ja pakkopaitaa höllätään päivittäin 3 x 2 tuntia sen verran että saa toisen käden vapaaksi. Aika nopeasti sitä oppii viestejä kirjoittamaan yhdellä kädellä.
Loppu hereilläoloaika me katsotaan niitä teidän digiboksien lähettämiä kuvia ja kuunnellaan teidän peheriitoja, se on meidän työtä. Sitä vastaan me saadaan päivittäiset sapuska ja kahesti viikossa kylvetyksen.
Ja aina kun me bongataan joku pätkä, josta olis hyötyä SUPOlle, CIAlle tai vaikka James Bondille, me saadaan bonusta. Päästään tupakallae!!
päämajasta näkee sen, että teidän on syytä vaihtaa verhot mitä pikimmiten.
on täydellinen seuranta ja kulunvalvontajärjestelmä:
Abloy IQ:n esitteestä:
"Täydellinen avainhallinta ja valvonta!
Koska jokainen avain on yksilöllinen, voidaan kukin avain yhdistää aina käyttäjäänsä.
Lukkojen ja avainten muistiin jää lisäksi tiedot
kaikista avainten käytöistä."
Abloy IQ esite: (pdf)
http://www.lukkokeskus.fi/tuotteet/abloy/Esitteet/Kiinteistojen_lukitus/8802263_ABLOY_IQ.pdf
Digibokseissa on todellakin valvontalaitteet, joiden avulla Isoveli pystyy valvomaan kansalaisiaan. Ja mikä parasta, kansalaiset itse ostavat nuo laitteet koteihinsa, tosin pakon edessä.
Se, että ko. laitteissa ei ole paluukanavaa, ei merkkaa yhtään mitään. Kaikissa bokseissa on WLAN -lähettimet, joiden avulla boksi lähettää tarvittavat tiedot eteenpäin. (Kenelle asti tiedot päätyy, ei ole tiedossa.)
Juuri oli uutisissa, että Digita rakentaa lisää kymmeniä ja kymmeniä linkkimastoja, koska näin saadaa lisää lähetystehoja ja katvealueita pienennettyä.
Varmasti myös niinkin, mutta samoissa mastoissa on myös WLAN -lähettimet/vastaanottimet, jolloin kaikista bokseista saadaan tarvittava tieto lähetettyä.
"Se, että ko. laitteissa ei ole paluukanavaa, ei merkkaa yhtään mitään. Kaikissa bokseissa on WLAN -lähettimet, joiden avulla boksi lähettää tarvittavat tiedot eteenpäin. (Kenelle asti tiedot päätyy, ei ole tiedossa.)"
Minä en tuota hevillä usko. Internet on monista hyvistä puolistaan huolimatta siitä paska paikka että täällä kuka tahansa voi kusta toisia linssiiin niiiiin paljon kuin huvittaa. Siksi mitään ei pidä niellä märehtimättä asiaa ensin!
Tiedätkö onko noissa bokseissa myös kamerat ja mikrofoni? :DDDDDDD
Heh, ei jumalauta. Tietty paranoia on hyväksi mutta noi jutut menee jo ihan överiksi!
"Monet tulostimet lisäävät tulostuksiin silmällä erottumattomia kuvioita, joiden perusteella viranomaiset pystyvät selvittämään tulostimen sarjanumeron ja tulostuspäivämäärän.
Juoruavien printtereiden taustalla on USA:n salaisen palvelun sopimus Xeroxin, Canonin ja muiden tulostinvalmistajien kanssa."
http://mikropc.net/kolumni/index.jsp?id=j261
mihinkä tämä maailma on menossa???