Allergiaa vai

koliikkia?

Mikähän voisi olla syynä, että pieni n. 1kk ikäinen on alkanut pulautella rintamaitoa aika isoja määriä aina melkein heti imetyksen tai pulloruokinnan (pumppaan välillä) jälkeen?

Vauva saa myös paljon korviketta, joka ei tosin sekään tunnu sopivan. Ei pulauttele niin paljon korviketta mutta itkua ja vatsanväänteitä se taas tuntuu aiheuttavan.
Saattaa huutaa melkein putkeen tunnin päivällä ja yöllä (joskus tietyt samat kellonajat). Mikään asento ei silloin ole hyvä ja tuntuu kuin vauvalla olisi samaan aikaan nälkä ja vatsanväännettä, muttei pysty ehkä syömään kipujen takia?!
Kakkaa normaalisti, eikä ole ummetusta tai vastaavaa. Kasvoissa on pientä ryhelöä, ja välillä punaista rokkomaista näppyä joka tosin ei ole kuivaa.

Ajattelin kokeilla uudestaan omni-tuttelia, kun olin huomaavinani, että se saattaa vähän vähentää itkuisuutta. Kaikki muut merkit on kokeiltu ja mitään eroja en huomannut.

Kuulostaako tämä allergialta, koliikilta... vai molemmilta? Mietin, pitäisikö käväistä testauttamassa.

1

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testeihin mars

      Jotenkin kuulostaisi maitoproteiiniallergialta. Sitä hoidetaan niin, että luovut imettäessä maitoproteiinia sisältävistä tuoteista kokonaan ja vastikkeet vaihdetaan maidottomiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      80
      5933
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      288
      5234
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2726
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1440
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1033
    Aihe