saako hyväksilukuja lukiovaihdosta?

Hyväksiluetaanko kursseja paljoakaan vaihdosta ja ennenkaikkea auttaako ne ollenkaan yo-kirjoituksissa? Ehtiikö ylipäätään mennä vaihtoon, jos muutenkin tulee paljon kursseja kasaan? En myöskään näe mitään järkeä siinä, että käy lukion neljässä vuodessa niin, että yksi niistä on vaihdossa, kun yhtä hyvin voi mennä yliopistoon ja sieltä vaihtoon, niin että siitä on jotakin hyötyä!
21800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toki lukiovaihdostakin on hyötyä, eihän sinne kukaan muuten menisi. Ainakin kielen oppii parhaiten, kun lähtee nuorempana vaihtoon. Lukiovaihdosta on ehkä toisenlaista hyötyä, kuin suoraan yo-kirjoituksiin. Kielen oppiminen auttaa varmasti yo-kirjoituksissa, mikäli siis menet maahan, jonka kielen voi kirjoittaa. Vaihdossa kypsyy ja kasvaa ihmisenä, joten kyllähän se vaikuttaa tulevaisuudessa, monella on tulevaisuudensuunnitelmat menneet uusiksi lukiovaihdon myötä, näin kävi myös minulle.

Kurssien hyväksilukemisesta tietää parhaiten oma lukiosi. Jotkut ovat saaneet enemmän hyväksiluettuja kursseja kuin toiset. Itse en saanut yhtään, mutta se ei kyllä haitannut. Lukiovaihdon opiskelut olivat nimittäin ainakin omalla kohdallani pelkkää hengailua. Vasta korkeakouluvaihdossa tuli sitten opiskeltua ihan urakalla. Kysy siis vaikka lukiosta, jossa olet/jonne olet menossa, että ovatko koulun entiset vaihtarit saaneet vaihtovuoden opintoja hyväksiluettua.

Äänestä

Luetaan niitä hyväksi, mutta vapaavalintaisiin, vai minkänimisiä ne valinnaiset kurssit ovatkaan. Eli tuskin mitään pakollisia saat sillä kuitattua (korkeintaan joku kielen kurssi, mut hikisesti niitäkään). Itsellä tuli sit loppupeleissä lukiosta 100 kurssia kun oli vaihtovuosi, laajat oppimäärät paljon muuta sälää. Eipä niillä hyväksiluetuilla loppupeleissä siis olisi ollut mitään väliä kun muutenkin tuli kurssit täyteen. Lukeepahan nyt kahdessa paperissa (yo high school diploma). Hyvin ehti vaihtoon, mutta tosiaan lukio 3v vaihto 1v on neljä vuotta. Ei sillä ainakaan koko vuotta saa korvattua. Ehkä pääset kolmessa ja puolessa jos sulla on lyhyt matikka.

Hengailuvuosi, alaikäisenä perheessä on vähän eri juttu kun vaihto-opiskelija korkeakoulussa. Jonne päästäkseen pitää käydä vähintään vuosi korkeakoulua, useimmiten väh. kaksi. Odottaa siis saa ja onko niin kiire ettei vuotta voisi ottaa rennosti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmm. kirjoitti:

Hyväksiluetaanko kursseja paljoakaan vaihdosta ja ennenkaikkea auttaako ne ollenkaan yo-kirjoituksissa? Ehtiikö ylipäätään mennä vaihtoon, jos muutenkin tulee paljon kursseja kasaan? En myöskään näe mitään järkeä siinä, että käy lukion neljässä vuodessa niin, että yksi niistä on vaihdossa, kun yhtä hyvin voi mennä yliopistoon ja sieltä vaihtoon, niin että siitä on jotakin hyötyä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu