Oletko koskaan varastanut?

mii333

Mielenkiinosta kysyn vaan. Oletko koskaan varastanut? Mistä? Miten? Jäitkö kiinni? Kadutko?

15

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TOOOSSSII PÖÖÖHÖÖLÖÖ

      Olin töissä yhellä kioskilla ja sit kaveri yllytti varastaan tupakkaa ja minä pöhölö varastin. En oo jääny siitä kii mut äiti löys ne tupakat mun huoneest ja ihmettele mist ne on koitin selittää jotain ja se ei vissii usko sen mitä valehtelin. KADUN!!! EN ENÄ KOSKAA TEE SITÄ KOSKA EN SAANU NUKUTTUU MONEEN PÄIVÄÄN KU VAAN MIETIN ET PITÄSKÖ KERTOO JOLLEKKI!!!

    • Ritari-90

      Taisi olla nelos- tai vitosluokalla. En nyt yksityiskohtia jaksa selittää, mutta se mun näpistämä juttu oli aivan järjettömän mitätön ja arvoton. Ei siis edes mikään suklaapatukka. Ja tuo ei ollut puolustus.

      Jäin luonnollisesti portilla kiinni. Todennäköisesti elämäni pelottavin hetki, kun ne vartijat tulevat, vievät "kuulusteluun" äidin kanssa, ja... ja päästävät minut. Selitykseni oli säälittävän surkea, eivätkä ne vartijat sitä uskoneet, vanhemmista puhumattakaan, mutta kun ne näkivät mitä olin vienyt (se ei edes oikeastaan ollut mitään myytävää) ne vaan olivat silleen, että "Jaaha. No, menepä siitä." Eli antoivat ilmiselvän varoituksen. Mistä olen ÄÄRETTÖMÄN kiitollinen!

      Oli tietenkin helpottavaa, etten minnekään poliisille joutunut, mutta olen iloinen siitä, että sain tämän varoituksen rangaistuksen sijaan. Olen miettinyt, että jos olisin joutunut poliisin pakeille ja valtaviin keskusteluihin, olisin hyvinkin voinut katkeroitua, ja jatkaa aloittamallani "rikoksen polulla". Sen sijaan sain tilaisuuden. Tilaisuuden, jota en hukkaa. Sen jälkeen vannoin, etten enää koskaan astu edes vähän lavealle polulle, ja tämän päätöksen olen onnistunut vaivatta pitämään, ilman pienintäkään ajatusta näpistelystä. Eläköön armo!

      No, paikka oli eräs suuri tavaratalo, ja teon tein hetken mielijohteesta. Kadun luonnollisesti tekoa, mutta en koko tekokonaisuutta seurauksineen, edellä mainitusta syystä. Omatuntoani tämä ei enää vaivaa, koska tunnustin teon kokonaisuudessaan perheelleni noin pari viikkoa tapahtuman jälkeen.

    • en jääny kii

      Ku olin joku kaheksan, menin ostaa tikkareita karkkikiskalta. Sitte poimin oikeen määrän niitä. Myyjä meni perähuoneeseen. Sitten odottelin että se tuli takaisin ja sitten ostin ne viis tikkaria. Sitten kun olin ulkona, kävelin siinä vähän matkaa tyytyväisenä ja söin tikkaaria, kunnes huomasin, että taskussani oli toiset viisi tikkaria!!

      Olin siis ottanut ne viisi aluksi taskuun ajatuksissani, sitten otin taas viisi lisää ja menin ostamaan. Tuntui pahalta, joten hautasin ne maahan ja heitin muovit roskiin.

      • jepulis

        Pihistin kaveriltani joitakin pikkukoruja seitsemän tai kaheksan vuotiaana. Oli kyllä tosi huono omatunto sen jälkeen. Meinasin palauttaa ne salaa, mut se jäi tekemättä.. Ja niin joo, joskus about 4-vuotiaana otin salaa serkultani barbinvaatteen ja muumimuistikuvan. x) Olin silloin niin nuori etten edes ymmärtänyt hävetä(no joo, ei ollut kyllä mikään iso varkaus, mut joo).


    • llllllllllllllllllllllllll

      Mä en ennen ole varastanu mitää. En edes aatellu. Sitten meijän luokalle tuli tyttö, joka varasti jatkuvasti kaikkea kaupasta. Hän painosti minua ja minäkin rupesin säännöllisesti varastamaan koko ajan kaikkea kaupoista. Sitten tämä uusi tyttö muutti jälleen, ja siihen loppui pikkuhiljaa minunkin varasteluni. Sen jälkeen en ole enää varastellut :)

      • vaaaaaaaaras

        ostan kaikki ostokseni taskualennuksella
        sit mutsilta oon pölliny rahaA vitusti(kymmeniä euroja :p) ja muutenki koulussa ko on jtn pipareita,torttuja ynms kähmin niitä takuihin nii että puol kouluu jää ilman pipareita elikkä kähmin kaiken minkä saan owesta ulos


    • kiuhy

      Joskus oon kotona pölliny kaapista karkkii vaikka ne ois ollu karkkipäivälle. ;))

      • kiuhy

        siis kotona olevasta kaapista tarkotin


    • olen

      joskus frendiltä jotai karkkii..

      • adasdasdas

        itseasiassa en muista millon oisin viimeks ostanu mtää vaikka käyn melkei joka päivä kaupssa=)


      • Anonyymi

        Ryyppäsin isin pullosta cognagea kun olin 9 vuotta. Pikkuryypyt vain sillointällöin.


    • anttisetä

      pöllin joskus nahkatakin elokuvateatterissa

    • MirandaUusi

      En tee sellasta, koska se on typerää enkä halua hankaluuksia vaikka en niihin joutuis, mut takuulls jokainen joutuis katuu silti sitä.

    • Anonyymi

      Olen, vahingossa, aikanaan noin vuonna 2002 lasten Tutteli maitoa. Laitoin rattaisiin alahyllylle ja unohdin maksaa. Kotona huomasin mutta en enään mennyt takaisin kauppaan maksamaan. Joten se on varkaus!
      Siitä lähtien olen pitänyt huolen että maksan kaiken!

    • Anonyymi

      Multa varastettiin lapsuus kun olin 3 vuotta. Ne muutti jatkuvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2006
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1851
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1808
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1024
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe