Oletko koskaan varastanut?

mii333

Mielenkiinosta kysyn vaan. Oletko koskaan varastanut? Mistä? Miten? Jäitkö kiinni? Kadutko?

15

1165

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TOOOSSSII PÖÖÖHÖÖLÖÖ

      Olin töissä yhellä kioskilla ja sit kaveri yllytti varastaan tupakkaa ja minä pöhölö varastin. En oo jääny siitä kii mut äiti löys ne tupakat mun huoneest ja ihmettele mist ne on koitin selittää jotain ja se ei vissii usko sen mitä valehtelin. KADUN!!! EN ENÄ KOSKAA TEE SITÄ KOSKA EN SAANU NUKUTTUU MONEEN PÄIVÄÄN KU VAAN MIETIN ET PITÄSKÖ KERTOO JOLLEKKI!!!

    • Ritari-90

      Taisi olla nelos- tai vitosluokalla. En nyt yksityiskohtia jaksa selittää, mutta se mun näpistämä juttu oli aivan järjettömän mitätön ja arvoton. Ei siis edes mikään suklaapatukka. Ja tuo ei ollut puolustus.

      Jäin luonnollisesti portilla kiinni. Todennäköisesti elämäni pelottavin hetki, kun ne vartijat tulevat, vievät "kuulusteluun" äidin kanssa, ja... ja päästävät minut. Selitykseni oli säälittävän surkea, eivätkä ne vartijat sitä uskoneet, vanhemmista puhumattakaan, mutta kun ne näkivät mitä olin vienyt (se ei edes oikeastaan ollut mitään myytävää) ne vaan olivat silleen, että "Jaaha. No, menepä siitä." Eli antoivat ilmiselvän varoituksen. Mistä olen ÄÄRETTÖMÄN kiitollinen!

      Oli tietenkin helpottavaa, etten minnekään poliisille joutunut, mutta olen iloinen siitä, että sain tämän varoituksen rangaistuksen sijaan. Olen miettinyt, että jos olisin joutunut poliisin pakeille ja valtaviin keskusteluihin, olisin hyvinkin voinut katkeroitua, ja jatkaa aloittamallani "rikoksen polulla". Sen sijaan sain tilaisuuden. Tilaisuuden, jota en hukkaa. Sen jälkeen vannoin, etten enää koskaan astu edes vähän lavealle polulle, ja tämän päätöksen olen onnistunut vaivatta pitämään, ilman pienintäkään ajatusta näpistelystä. Eläköön armo!

      No, paikka oli eräs suuri tavaratalo, ja teon tein hetken mielijohteesta. Kadun luonnollisesti tekoa, mutta en koko tekokonaisuutta seurauksineen, edellä mainitusta syystä. Omatuntoani tämä ei enää vaivaa, koska tunnustin teon kokonaisuudessaan perheelleni noin pari viikkoa tapahtuman jälkeen.

    • en jääny kii

      Ku olin joku kaheksan, menin ostaa tikkareita karkkikiskalta. Sitte poimin oikeen määrän niitä. Myyjä meni perähuoneeseen. Sitten odottelin että se tuli takaisin ja sitten ostin ne viis tikkaria. Sitten kun olin ulkona, kävelin siinä vähän matkaa tyytyväisenä ja söin tikkaaria, kunnes huomasin, että taskussani oli toiset viisi tikkaria!!

      Olin siis ottanut ne viisi aluksi taskuun ajatuksissani, sitten otin taas viisi lisää ja menin ostamaan. Tuntui pahalta, joten hautasin ne maahan ja heitin muovit roskiin.

      • jepulis

        Pihistin kaveriltani joitakin pikkukoruja seitsemän tai kaheksan vuotiaana. Oli kyllä tosi huono omatunto sen jälkeen. Meinasin palauttaa ne salaa, mut se jäi tekemättä.. Ja niin joo, joskus about 4-vuotiaana otin salaa serkultani barbinvaatteen ja muumimuistikuvan. x) Olin silloin niin nuori etten edes ymmärtänyt hävetä(no joo, ei ollut kyllä mikään iso varkaus, mut joo).


    • llllllllllllllllllllllllll

      Mä en ennen ole varastanu mitää. En edes aatellu. Sitten meijän luokalle tuli tyttö, joka varasti jatkuvasti kaikkea kaupasta. Hän painosti minua ja minäkin rupesin säännöllisesti varastamaan koko ajan kaikkea kaupoista. Sitten tämä uusi tyttö muutti jälleen, ja siihen loppui pikkuhiljaa minunkin varasteluni. Sen jälkeen en ole enää varastellut :)

      • vaaaaaaaaras

        ostan kaikki ostokseni taskualennuksella
        sit mutsilta oon pölliny rahaA vitusti(kymmeniä euroja :p) ja muutenki koulussa ko on jtn pipareita,torttuja ynms kähmin niitä takuihin nii että puol kouluu jää ilman pipareita elikkä kähmin kaiken minkä saan owesta ulos


    • kiuhy

      Joskus oon kotona pölliny kaapista karkkii vaikka ne ois ollu karkkipäivälle. ;))

      • kiuhy

        siis kotona olevasta kaapista tarkotin


    • olen

      joskus frendiltä jotai karkkii..

      • adasdasdas

        itseasiassa en muista millon oisin viimeks ostanu mtää vaikka käyn melkei joka päivä kaupssa=)


      • Anonyymi

        Ryyppäsin isin pullosta cognagea kun olin 9 vuotta. Pikkuryypyt vain sillointällöin.


    • anttisetä

      pöllin joskus nahkatakin elokuvateatterissa

    • MirandaUusi

      En tee sellasta, koska se on typerää enkä halua hankaluuksia vaikka en niihin joutuis, mut takuulls jokainen joutuis katuu silti sitä.

    • Anonyymi

      Olen, vahingossa, aikanaan noin vuonna 2002 lasten Tutteli maitoa. Laitoin rattaisiin alahyllylle ja unohdin maksaa. Kotona huomasin mutta en enään mennyt takaisin kauppaan maksamaan. Joten se on varkaus!
      Siitä lähtien olen pitänyt huolen että maksan kaiken!

    • Anonyymi

      Multa varastettiin lapsuus kun olin 3 vuotta. Ne muutti jatkuvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3238
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1033
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      40
      916
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      825
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      70
      667
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      651
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      48
      628
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      545
    9. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      530
    10. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      528
    Aihe