käyttis, kunhan sitä oppisi käyttämään!
Esim. nyt tuli ongelma kun yritin asentaa Skypen uudelleen (olin sen aikaisemmin poistanut), silloin aikaisemmin se asentui suoraan paketinasetajalla, mutta nyt ei onnistunut...herjasi vielä "asennetaanko uudelleen"!
Tein näin:
Latasin ohjelman /home/erkki/Desktop/skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb
ja yritin päätteeltä asentaa mutta heti alkoi herjamaan yhtä sun toista!
Voisiko joku antaa ojeen kuinka saan skypen asennettua "Päätteeltä" ubuntu 6.10:ssä
Esim. nyt tuli ongelma kun yritin asentaa Skypen uudelleen (olin sen aikaisemmin poistanut), silloin aikaisemmin se asentui suoraan paketinasetajalla, mutta nyt ei onnistunut...herjasi vielä "asennetaanko uudelleen"!
Tein näin:
Latasin ohjelman /home/erkki/Desktop/skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb
ja yritin päätteeltä asentaa mutta heti alkoi herjamaan yhtä sun toista!
Voisiko joku antaa ojeen kuinka saan skypen asennettua "Päätteeltä" ubuntu 6.10:ssä
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Latasin ohjelman /home/erkki/Desktop/skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb "
Miksi?
"ja yritin päätteeltä asentaa mutta heti alkoi herjamaan yhtä sun toista!"
Kuten? On aivan ensiarvoisen tärkeätä että mukaan liitetään MITÄ kone herjaa. Muuten sinua on todella vaikea kenenkään auttaa.
"Voisiko joku antaa ojeen kuinka saan skypen asennettua "Päätteeltä" ubuntu 6.10:ssä "
Tuolta otat copy pastella ensiksi toimivan sources.list filun ja lisäät sen sisällön omaan sources.list filuun:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmien_asentaminen_ja_pakettivarastot#sources.list_-_tiedosto_Ubuntu_Edgylle_.286.10.29
sudo gedit /etc/apt/sources.list
Sen jälkeen tuolta heität copy pastella gpg avaimet konsoliin ja lyöt entteriä.
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmien_asentaminen_ja_pakettivarastot#Allekirjoitusten_lis.C3.A4.C3.A4minen
sitten annat konsoliin/päätteeseen komennot:
sudo update
sudo apt-get install skype
"Latasin ohjelman /home/erkki/Desktop/skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb "
Tässähän pitäsi olla tietenkin "skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb" siis Skypen ohjelmapaketti"
Miksi?
Siksi että eihän koneellani näkynyt missään että mulla olisi Skype koska olin sen poistanut...kuitenkin kun aloin uutta pakettia asentamaan "pakettienhallinnasta" niin ohjelma ilmoitti "asennetaanko uudelleen Skype"?...sitä minä ihmettelin miksi koneen mielestä entinen paketti oli olemassa?
No nämähän lienee tietysti niitä Linuxin kummallisuuksia joita meikäläinen ei ymmärrä, miksi edellinen ohjelma (Skype) ei ollut kokonaan poistunut!?
Tässä pitää varmaankin pitää taas "tuumaustauko" kun muistan parin kuukauden takaisesta Skype opettelusta, että kun alkaa näitä listoja ajamaan niin kone on kohta entistä sekaisemmassa kunnossa, eli joutavaa aikaa täytyy olla ruhtinaallisesti ennekuin viitsii alkaa jotain listoja ajamaan!
Tämäkin vielä, kun tänne Linux (ubuntu) puolelle ei näytä tulevan mitään uutta Skype päivitystä, eli se näyttää olevan vieläkin se ikiwanha versio!
Kai jostain beta versio löytyy.
Muuten valita asiasta skypelle. Jos se vaan olisi avoin ohjelma niin versiot ainakin pysyivät samassa tahdissa. Kaiketi Linuxin käyttäjäkunta edelleen kasvaa ja tulee raja vastaan yhtäläisessä tuessa. Tämä on juuri suljetun koodin suurimpia ongelmia Linuxissa. Toisaalta mehän haluamme käyttää vaihtoehto ohjelmia mikäli ne eivät ole avointa koodia.
No, poista se ensin sillä paketinhallinnalla ja asennuta sitten takaisin. Uskoisin sun pääsevän helpommalla noin. oonpa joskus asennellu Firefoxia ja OPeraa noista ladatuista paketeista , ei kiinnosta enää. Kynnen aluset tikkuja täynnä kun sai puupäätä raapia...
"Latasin ohjelman /home/erkki/Desktop/skype_debian-1.3.0.53-1_i386.deb"
man dpkg eli
sudo dpkg -i /home/erkki/Desktop/skype*
Mutta toki ohjeet asentaa softa paketinhallinnan kautta on oikein.