Sain sukuhakurin kautta ilmeisen sattumalta aivan loistavaa tietoa. Nyt on koneelleni tallennettuna koko äidinisäni suvun polveilu jostain 1500-luvulta lähtien. Olen mykistynyt. Lisäksi sain historiikkeja, ja varmaan niissä on jotain todellisuusperääkin. Erittäin ällistyttävää. Hienoja henkilöitä, pyytämättä palveluaan ja osaamistaan säästämättömiä näyttää löytyvän nykymaailmastakin.
Minulla on pulma. Olga-isoäitini sukuun liittyy tarinaa eräästä Muhoksella 1800-luvulla leiriytyneestä mustalaisleiristä. Täältä on mahdollisesti peräisin romanien ulkonäköä meillä, mustat silmät ja tukkaa, ja temperamenttia.. :D
Mutta näitä asioita ei ole arkistoissa. Tämän tiedän varmasti. Onko täällä joku joka tietäisi, miten ihmeessä löytäisin perimätietoa tai historiikkia tai jotakin noilta ajoilta ja noilta seuduilta, Muhoksen suunnalta. Tiedän aivan määrätyn romani-henkilön kutsumanimen (en siis varsinaista nimeä vaan sen erään ryhmän tai heimon 'päällikön' kunnioittavan puhuttelunimen, jota nyt en kuitenkaan tänne laita).
En tiedä paljonkaan romanien tavoista, joten en uskalla mennä minnekään kyselemään heiltä itseltään.
Onko ylipäätää soveliasta kysellä tavallaan 'juoruista'? No eivät ne ihan vain juorujakaan ole, mutta en keksi parempaa sanaa. On niin, että romaneita kävi kosioretkellä Viipurista asti (Kemissä) minun lähisukulaista kysymässä sukuunsa takaisin, ja asianaan kuuluttivat, että 'tuo tyttö kuuluu meille'. Hopeahelavaljakolla ja susiturkeissaan olivat talon eteen parkkeeranneet, arvokkaat mies ja vaimo sekä heidän kaunis poika. Luutaa näytettiin heille eikä heistä sen koommin kuultu. Mutta ulkonäkö.. en valita siitä, vaikka meidän lapset saivat kuulla: ootteko mustalaisen lapsia, jäi.. ja merkillinen kaivertava kysymys: keitä he olivat.
Tiedän siis sen yhden kutsumanimen.. Jos löytäisin edes että on mainittu tuon ajan romaneista jossain historiassa. tietäisikö kukaan romanien asutukseen ja muuhun mustalaisten elämään paneutuneitten tutkijoitten nimiä??
Tarinoista, ja 'salaisuuksista'
5
1872
Vastaukset
- sanoa
Tuollaista muistitietoa ei juuri ole kirjoissa tai kansissa. Viralliset kunta- tai maakuntahistoriat ovat yleensä kuivaa luettavaa. Aiheeseen liittyviä kertomuksia on ehkä tallentunut sanomalehtiin, harrastelijapohjaisiin kotiseutujulkaisuihin, omakustanteisiin tai yliopistojen opinnäytteisiin.
Joku tuota aluetta paremmin tunteva voi ehkä antaa lisää vinkkejä. Tässä vaiheessa kannattaa kysellä aiheesta lisää vanhemmilta sukulaisiltasi, ehkä löytyy ratkaiseva tiedonjyvä.
Nämä omaan sukuun liittyvät mustalais- tai ulkomaalaistarinat ovat aika tavallisia, mutta yleensä perättömiä. Esimerkiksi oma äitini päätteli ulkonäkönsä ja luonteensa perusteella esi-isissään olevan mustalaisia, mutta sukututkimus ei antanut viitteitä tähän suuntaan.
Mustalaisen tunnistaminen vanhoista kirkonkirjoista ei aina ole helppoa. Monesti heidän kohdallaan on rippikirjassa merkintä zig.- zig.
Seurakunnat eivät halunneet mustalaisia vakituisiksi asukkaiksi.
Kysymyksessä oli aina köyhien ihmisten joukko. Seurakuntien olisi pitänyt ruveta huolehtimaan heistä, ja uskon, että monessakin seurakunnassa vakituinenkin asujaimisto oli niin vähävaraista, että lisämenoja ei kerta kaikkiaan ollut mahdollista hyväksyä.
Omienkin köyhäinhoito oli turvatonta. Isompienkin torppien vanhukset saattoivat joutua huutolaisiksi ikäännyttyään. Kerjäläisten määrää yritettiin pitää kurissa antamalla joillekin kerjäyslupa. Muiden oli selviydyttävä miten kuten.
Raaka systeemi mielestäni oli irtolaisuus. Kun joku menetti kotinsa ja joutui maantielle syystä tai toisesta, katsottiin hänet rikolliseksi, johon oli kohdistettava voimatoimet.
Mustalaiset olivat myös tällaisen painostuksen alaisina.
Sen vuoksi lienee harvassa ne seurakunnat, joiden rippikirjojen sivuilta Zig eli mustalaisksi merkittyjä löytyy. - Ihan
zig. kirjoitti:
Seurakunnat eivät halunneet mustalaisia vakituisiksi asukkaiksi.
Kysymyksessä oli aina köyhien ihmisten joukko. Seurakuntien olisi pitänyt ruveta huolehtimaan heistä, ja uskon, että monessakin seurakunnassa vakituinenkin asujaimisto oli niin vähävaraista, että lisämenoja ei kerta kaikkiaan ollut mahdollista hyväksyä.
Omienkin köyhäinhoito oli turvatonta. Isompienkin torppien vanhukset saattoivat joutua huutolaisiksi ikäännyttyään. Kerjäläisten määrää yritettiin pitää kurissa antamalla joillekin kerjäyslupa. Muiden oli selviydyttävä miten kuten.
Raaka systeemi mielestäni oli irtolaisuus. Kun joku menetti kotinsa ja joutui maantielle syystä tai toisesta, katsottiin hänet rikolliseksi, johon oli kohdistettava voimatoimet.
Mustalaiset olivat myös tällaisen painostuksen alaisina.
Sen vuoksi lienee harvassa ne seurakunnat, joiden rippikirjojen sivuilta Zig eli mustalaisksi merkittyjä löytyy.Helppoa tarkastaa Hiski hausta, kirjoittaa vain ammatin kohdalle zig, ilman mitään muita tietoja.
http://www.genealogia.fi/ - Niinkuin myös
Ihan kirjoitti:
Helppoa tarkastaa Hiski hausta, kirjoittaa vain ammatin kohdalle zig, ilman mitään muita tietoja.
http://www.genealogia.fi/Voi kirjoittaa Hiski hakuun myös mustalainen ammatiksi, tulee uudempia tietoja. Esim kaikki seurakunnat, näytä 1000 tapahtumaa, ja pelkkä ammatti.
- Sins
Sosiologian professori (emeritus) Matti Grönfors on tutkinut paljon tuota heimoa. Kai ne tutkimukset löytyvät HYO:lta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83393434Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2192959Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1781532Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har191375Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään601347- 61972
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14965- 90907
- 20844