Jokamiehentalo

http://www.yle.fi/kreppu/

Ohjelma herätti ajatuksia. Miksi tuota ei vielä ole toteutettu laajassa skaalassa. Miksi mikään talotehdas ei myy tuollaista pakettia tai precuttia. Miksi tuosta ei ole yleensä kuultu yhtään mitään? Vaietaan kuoliaaksi niin voidaan myydä tavanomaisia pakettitaloja?
4539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Talotehtailla on meneillään huima nousukausi. kauppa käy hyvin vanhallakin konseptilla. Miksi ihmeessä siis ponnistelemaan ja ottamaan turhia riskejä.

Kyllä tuollaiselle, niin kuin muillekin yksinkertaisille konsepteille löytyy tekijöitä, jos olet halukas sellaisen tilaamaan. Niitä ei kukaan myy, mutta sellaisen voi kovasti halutessaan ostaa.

Äänestä

...ideana on välttää "turhaa kilpailua". Ja heidän mielestään turhaa kilpailua on se, jossa heitä voitaisiin verrata "samalta viivalta" muihin alalla toimijoihin.

Taloustieteessä puhutaan "täydellisen kilpailun ongelmasta" - jolla on taipumus "nollata tulokset". Sitä vastaan käydään hakemalla "monopolivoimaa" esimerkiksi erilaistumalla.

Ja erilaistuminen "uuden rintamamieskodin" sektorilla tapahtuu talopakettifirmoissa siten, että jokaisella firmalla on oma rintamieskotinsa - kampanjatalojen terävin kärki, joka poikkeaa suunnittelullisesti sekä erityisesti toimitussisällöltään naapurin vastaavasta tuotteesta "silleen sopivasti", että vertailtavuus on estetty.

Täytyypä perehtyä hieman tarkemmin tuohon konseptiin:

***tutustuu***

kuvat näytti löytyvän nopeimmin:
http://www.meidantalo.fi/peruskorjaus/article115982-1.html

***kommentoi***

Vaikka idea "kaikille talotoimittajille yhteisestä talomallista" - uudesta rintamamieskodista onkin jalo ja kannatettava, ei se toteutune tuollaisella talolla - oli se sen verran akateemisen tutkielman oloinen.

Äänestä
  • Voiko talo enää paljon rumemmaksi mennä! Ihan kuin maitotölkki!

    Äänestä

  • pyrkisivät tekemään vain yhdenlaisia tuotteita. Siitähän on kokemusta miten siinä käy .... ei hyvin. Vrt. Kiina, vanha Neuvostoliitto yms. Paskaa suolletaan todella tehottomasti, sellainen ei onneksi toimi ns. markkinataloudessa. Lisäksi nyky määräyksillä ei ole yhtä vapautuneesti mahdollista muokailla perustaloa oman mielen mukaan rakentamisen edetessä, kuten vanhoissa rintamiestaloissa tehtiin. Aika on vain ajanut noiden sinäänsä hyvin kauniiden ja kannatettavien ajatusten ohi (tämä on alkup. kirjoittajalle).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jooh! kirjoitti:

http://www.yle.fi/kreppu/

Ohjelma herätti ajatuksia. Miksi tuota ei vielä ole toteutettu laajassa skaalassa. Miksi mikään talotehdas ei myy tuollaista pakettia tai precuttia. Miksi tuosta ei ole yleensä kuultu yhtään mitään? Vaietaan kuoliaaksi niin voidaan myydä tavanomaisia pakettitaloja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu