Johtuuko koneeni hitaus siitä, että minulla on vaihtuva ip-osoite. En tiedä, missä vaiheessa se on tullut sählättyä, koska aikaisemmin oli kiinteä ip.
Miten saan takaisin kiinteän ip:n, ja nopeutuuko koneeni siitä yhtään?
Miten saan takaisin kiinteän ip:n, ja nopeutuuko koneeni siitä yhtään?
Vastaukset 10
Vanhimmat
se ei todellisuudessa ole kiinteä. Se saattaa säilyä pitkäänkin samana, kuten minullakin, mutta voi vaihtua milloin tahansa. Riippuu palveluntarjoajasta. Nopeuteen se ei vaikuta, koska ip saadaan käyttöön yhteyden alussa ja ei sitä vauhdissa vaihdeta.
Kiinteän saat palveluntarjoajaltasi tilaamalla.
Eipä taida nopeutua.
IP-osoite ei vaikuta nettiyhtyeden nopeuteen.
Minulla on Home Pna-yhteys, jossa ip-osoite vaihtuu joka kerta, kun yhteyden katkaisee. Nopeus on pysynyt tasaisesti n. 1 Mbps-tasolla.
Siis kyllä maksan, eli mulla kotikone ja kuukausimaksu.
"ip saadaan käyttöön yhteyden alussa ja ei sitä vauhdissa vaihdeta"
vaihdetaan just silloin kuin leasetime loppuu.
Kun teit sopimuksen kiintestä ip-numerosta, operaattorisi toimitti sinulle tiedon siitä mikä on ip-numero ja verkon peitto. Aseta ne käsin koneellesi verkonhallinnasta.
Kone kysyy ensimäisen kerran DHCP serveriltä tilannetta kun vuokra-ajasta on kulunut puolet. Tällöin vuokra-aikaa jatketaan tai vaihdetaan osoitetta. Jos vastausta ei tule DHCP serveriltä kone jatkaa kyselyitä kiihtyvään tahtiin vuokra-ajan loppua kohti.
Nykyään kun nettiä käytetään jatkuvasti ja netissä on kaikenlaista ponnaria, mainosta, haittaohjelmia sun muuta moskaa, tulee koneelle vaikka mitä. Hoida siksi säännöllisesti moskan ja rekisterien puhdistus (esim.EasyCleaner) ja eheytä kiintolevy. Minä teen tällaiset toimenpiteet viikottain eikä ole ollut vaikeuksia.
Ei varmasti johdu IP-numerosta.
Tällä saat nopeammaksi
http://onecare.live.com/site/fi-FI/center/cleanup.htm
mulla W-98, ja toi ei toimi.
Sääli mollata suomalaista EasyCleaneria, mutta suomenkielinen kilpailijansa on helppokäyttöisempi ja selväpiirteisempi.
Pelittää kaikissa Windowseissa.
http://www.ccleaner.com/help/faq/show/?What_operating_systems_does_CCleaner_work_with
Asennuksessa Yahoo pois!!!!
http://www.ccleaner.com/