Moro!
Matkatoimiston mukaan hotelli on viime vuonna remontoitu. Onko joku sattunut lähiaikoina siellä majoittumaan. Olisi kiva tietää todellinen tilanne.
Entäpä apartementoshotelli Montehabana, onko kommentteja?
Hotelli Riviera Havanna
3
812
Vastaukset 3
- J..
Riviera on hyväkuntoinen ja tasokas hotelli. Sitä voi suorastaan pitää hienona hotellina, mutta ehkei nyt sentään ihan loistohotellina.
Mitä ylempää saat huoneen, sen paremman saat. Muistaakseni kerroksesta 14 lähtien on 20. kerroksen baari käytössä aamiaispaikkana (jos muistavat avata). Muutoin kelpo aamiainen nautitaan pohjakerroksessa.
Pohjakerroksessa on myös kauppoja ja pankki. Sisääntulokerroksessa on kallis lobbybaari ja tasokas, mutta kalliin puoleinen alacarte sekä cabaré-yökerho. Kannattaa ehkä panostaa ravintolaelämyksissä muualle kuin hotellin tarjontaan.
Allasosasto on iso ja siisti, mutta askeettinen. Siellä saaa yleensä olla yksin.
Henkilökunta on vähän kopean sorttista, mutta ainakin sitä on paljon. Ulko-ovella on kolme äijää, joista yksi on koppalakkiportimo ja kaksi vinkkaa takseja 20 metrin päästä ajamaan viidenkymmenen metrin lenkin päästäkseen viiden metrin päähän.
Alakerran aamiaisravintolassa on toimeton kassakoneenkäyttäjä apulaisineen, huoneennumeronkyselijä apulaisineen, jokaista viittä pöytää kohti lautasen pois kantaja päältäkatsojineen, kaksi vuorottelevaa omelietinpaistajaa varamiehineen, hedelmän kuorija varamiehineen, viisi noutopöydän täyttäjää, kasa kokkeja sekä pukuherra, joka katsoo päältä ja maistaa, että ruoka on hyvää.
Respassa saattaa olla naisitus, joka ei osaa englantia. Kantajalle kannattaa heittää peso tai kaksi tippiä, niin sinulla on ystävä hotellissa.
Riviera on vähän syrjässä vanhasta kaupungista, mutta toisaalta vastapäätä on ostoskeskus jazzklubeineen ja vieressä mahtava Hotel Melia Cohiba, jonka Cafe Havanna kannattaa käydä katsastamassa.
Rivieralta kannattaa kävellä kerran Maleconia pitkin vanhaan kaupunkiin (tai takaisin) ja Paseota pitkin vallankumousaukiolle (tai kääntyä puolesta välistä La Rampaa pitkin jäätelöpuistoon). Havannaan tutustuu kävellen ja kävely on turvallista, kunhan katsoo eteensä, ettei kävele kannettomaan sadevesikaivoon tai muuhun monttuun. - Minniman
...tuo hotelli on aikansa elänyt ja huonolla palvelulla varustettu. Myös kaukana esim. vanhasta kaupungista, taksiin saa päivittäin laittaa ihan liikaa rahaa.
En tiedä tuosta toisesta hotellista, mutta suosittelen valitsemaan jonkun muun, kuin Rivieran. - Rod Pokes
Hotelli oli ainakin 19. kerroksen osalta hieman kulahtanut, mutta huoneet olivat siistit ja isoja. Näköalat Maleconille hienot. Sijainnista ei lyhyellä aikaa mitään valittamista. Kävellen jaksoi vanhaan kaupunkiin halki Vedadon ja takaisin taksilla. Toisaalta esim. Viazul bussiasemalle suhteellisen lyhyt matka.
Jouduin vaihtamaan huonetta kun oven lukko ei palannut. Turvakaappiin ei luottamista, sieltä hävisi pienehkö summa rahaa. Sopivasti sen verran, ettei jaksanut, eikä ehtinyt nostaa meteliä. Turvakaapin saa mangneettijuovakortin lisäksi auki avaimella, mitä ilmeisesti oli käytetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa771816Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341192Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 53604
- 35561
- 63561
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398