Eli mulla oli ovulaatio helmikuun 1. viikonlopun aikoihin ja viime viikolla, n. 3-4 päivää ovulaatiosta mulla alkoi vatsakivut jotka ovat kestäneet tähän päivään asti.
Jos olisinkin raskaana... Voiko alkuraskauteen kuulua vatsakivut? Menkat pitäisi alkaa ensi vkl-loppuna.
Jos olisinkin raskaana... Voiko alkuraskauteen kuulua vatsakivut? Menkat pitäisi alkaa ensi vkl-loppuna.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pientä vihlontaa, nipistelyä alavatsalla, jopa emättimen alueella, se voi kuulua raskausoireisiin.
On yksilöllistä mitä koetaan kipuna, minulla kolmessa raskaudessa ekat oireet olleet aina nuo. Alkaneet hedelmöittymisen jälkeen.
On ollut sellainen tunne, kun alavatsassa olisi joku "möykky", se kait sitä painontunnetta.
5pv ovulaatiosta alkoi pieni vihlominen vasemmalla puolella ja seuraavana päivänä vähän voimakkaammin keskempää. Kumpikin kesti vain hetken. Vatsa on muuten ollut "täyteläisen" oloinen. Toinen rinta on laidasta myös kipeä. pieni painaminenkin sattuu. Onko nämä sitten oireita mihinkään. Meillä naisilla taitaa oireita riittää joka lähtöön. Ehkä sitä kiinnittää liian herkästi huomiota joka muutokseen. Ei auta kuin odotella tulevaa.
Tosiaan, vihlontaa ja nipistelyä ollut alavatsalla, myöskin emättimen alueella "kipua".
Tosin mitään muita raskauteen viittavia oireita ei ole ollut.
Odotan jännityksellä vkl-loppua alkaako menkat vai ei. Toivottavasti ei, vauva olisi meille tervetullut :)
Sekin on käynyt mielessä että jos mulla on joku tulehdus mistä vatsakivut johtuu.