Terve!
Haluaisin vhän lisävaloa, kannattaisko minun hankkia pöytäkoneen tilalle kannettava???...
Pöytäkone sano työsopimuksen irti ja nyt etsin vaihtoehtoa sille...
Eli kannettava vaiko pöytäkone???
Haluaisin vhän lisävaloa, kannattaisko minun hankkia pöytäkoneen tilalle kannettava???...
Pöytäkone sano työsopimuksen irti ja nyt etsin vaihtoehtoa sille...
Eli kannettava vaiko pöytäkone???
Vastaukset 13
Vanhimmat
jos et pelaa pelejä, niin ehdottomasti.
kannettavasta on hurjan paljon hyötyä verrattuna pöytäkoneeseen. ja nyt kun sinulla on näyttö, näppis & hiiri valmiina voithan aina kytkeä ne kannettavaan niin sinulla on kuin pöytäkone.
Et ehkä vielä keksi kaikkea asioita miten hyödyt että koneesi olisi kannettava, mutta suosittelen vahvasti, nykyään kannettavia saa aika halvalla ja niissä on täysin samat toiminnot kuin pöytäkoneissa vain pikkasen hitaammat mut ei minusta sillä ole paljon merkitystä.
Kiitos daemon, viestistäsi. oli erittäin asiallinen.. Minä olen miettinyt että kannettava on kätevä, ja minulla nyt alkaa todella pitkä työharjoittelu niin en kerkeä välillä kotiin, niin kannettava kulkee aina mukana =)
Niin eipä ole paljoa äskeiseen lisättävää mutta juuri se että kannattaa hankkia ehdottomasti erillinen hiiri kannettavaan. Se lisää huomattavasti käyttömukavuutta. Näppäimistöt ovat sen sijaan kannettavissa sen verran hyviä ettei ne vaadi yleensä ulkoista hiirtä.
Itselläni on optinen Logitechin Travel mouse joka maksoi 50 euroa, alkuun se tuntui kalliilta mutta kyllä se on ollut sen verran hyvä että enää en raaskisi vaihtaa vaikka maksettaisiin. Se on pieni ja kevyt (mutta yllättävän mukava käyttää), siinä on lyhyt johto (mukana tuli myös kuitekin 45cm jatkojohto) kannettavaa ajatellen, nahkainen kotelo hiirelle ja viiden vuoden takuu. Ja plussana todella makee muotoilu, siinä ei ole erillisiä vasenta ja oikeaa nappia vaan se on valettu samasta muotista, vaikea selittää mutta kannattaa tutustua.
Pääasia on kuitenkin se että on ulkoinen hiiri. On todella naurettavaa kun jotku hankkii kannettavan koneen pöytäkoneen korvaajaksi ja eivät kuitekinaan hanki ulkoista hiirtä. Itse kun olen joskus aina välillä nähnyt miten jotku yrittävät käyttää kannettavaa ilman ulkoista hiirtä vaikka käyttävät muuten konetta kuin pöytäkonetta. Se näyttää kauhealta.
No tietenkin jos kone on vaikka sylissä junamatkan ajan tai muussa vastaavassa tilanteessa en tietenkään rupea kaivelemaan ulkoista hiirtä.
itse olen ainakin tottunut kannettavan hiireen todella hyvin eikä erillistä hiirtä tarvii, hiiri on aina sormen ulottuvilla... pelaamista en tuolla ole kylläkään vielä opetellut... :P
kotonakin tulee useinmiten istuttua sohvalla kone sylissä eikä hiirulaiselle oikein ole paikkaa...
onlen ehdottomasti kannettavan kannalla, mukavampi käyttää ja vie vähemmän tilaa...
Mitä sillä tekee, kun on näppis :)
On tuttu myös itselleni kyseinen Logitech travel mouse, kannatan se on erittäin hyvä eli täydellinen kannettavan kans :D
...ratkaisee.
Ei himopelaajalle, eikä "virittelijälle"
Joku "All in one" kannettava on kyllä pöytäkoneen veroinen, mutta laajennettavuudessa heikoilla. Oikeastaan vain muistia voi lisätä ja kiintolevyn vaihtaa suurempaan.
Laajennuksille tulee hintaa, kun kaikki on hankittava ulkoisina lisälaitteina.
Itse kuvittelin pääseväni kannettavan myötä eroon johtoviidakosta. No, koneen takana on kuitenkin pari usb- ja yksi firewire-huvi järjettömine johto härdelleineen :-/
kg
Mieluummin pöytäkone. Isompi näyttö,ehkä kestävämpi paketti,voi vaihtaa osia hajotes,kotona sitä tietokonetta käyttää. Mullakin kannettavia ollu,nytki on mut pöytäkoneen hommaan heti ku rahnoo on.
Viime aikoina on alettu käsittämättömästi kaivaa näitä liki vuosikymmenen
vanhoja viestejä taas esiin.
Johtuisko sivuston uudistuksista jotka eivät mielestäni ole oikein onnistuneita
ja mahdollistaa tällaisen helposti puolivahingossa.
Mutta tässäkin; eiköhän alkuperäinen kysyjä ja hänen ongelmansa ole
kahdeksassa vuodessa jo muuttunut ja ratkennut.
On niitä vanhempia viestejä aika ajoin aiemman oikena foorumin aikoina nostettu, siis ei vain nykyisen foorumin irvikuvan chatin aikaan.
On kuitenkin monia hyvinkin ajattomia aiheita jotka koskevat lukuisia henkilöitä, kuten tuo avauksen aihe, joka on ehkäpä jopa nykyisin vieläkinajankohtaisempi kannettavien hintojen tultuua entistäkin kohtuullisemmiksi.
Hyvän ei-markettimallin vaikappa HP ProBookin saa jo 700-800 eurolla, joka voisi korvata monenkin pöytäkoneen. Kannettavaan liitettynä pöytätelakka kaikkine liittimineen, niin vähentää myös piuhojen kanssa voimistelua silloin kun kannettavan otta matkaan mukaan.
No, maku ja mieltymysasioita. Kannettavalla pöytäkoneen korvaamisessa saatta yhtenä pikku miinuksena olla korjattavuus. Hieman kätevä henkilö voi korjata pöytäkonetta, mutta kannettavan kanssa se onkin kinkkisempi juttu.
"On kuitenkin monia hyvinkin ajattomia aiheita jotka koskevat lukuisia henkilöitä, kuten tuo avauksen aihe, joka on ehkäpä jopa nykyisin vieläkinajankohtaisempi kannettavien hintojen tultuua entistäkin kohtuullisemmiksi."
Onhan se tietty noinkin kun tarkemmin ajattelee.
Nykyään voisi jopa laajentaa aihetta:
Pöytäkone, kannettava vaiko tablettikone?
"Pöytäkone, kannettava vaiko tablettikone?"
Jokaiselle jotakin. Oma tarve ja käyttö ratkaisee.