Heips. Nopea kysymys, tarvitaanko Kuubaan adapteri sähkölaitteita varten? Minkälainen? Esim. sama kuin Jenkeissä vai?
Pistokkeet Kuubassa
6
3318
Vastaukset
- peepee
Nopea vastaus: Sama adapteri käy kun Jenkkilässä.
- kivirta
me käytettiin ihan omia pistokkeita. Siellä on pistorasiat sellaisia että niihin käy yleensä mikä tahansa pistoke(en tosin tiedä hotelleista koska majoituin vain casoissa). Ainoa ongelma on se, attä sähkövirta on yleensä 110V, joten esim. akkujen lataus on hieman hitaampaa ja esim. partakoneen pitäisi olla sellainen joka toimii sekä 110V että 220V.
Plus se että sähkökatkot on yleisiä... - juuri tullut
kivirta kirjoitti:
me käytettiin ihan omia pistokkeita. Siellä on pistorasiat sellaisia että niihin käy yleensä mikä tahansa pistoke(en tosin tiedä hotelleista koska majoituin vain casoissa). Ainoa ongelma on se, attä sähkövirta on yleensä 110V, joten esim. akkujen lataus on hieman hitaampaa ja esim. partakoneen pitäisi olla sellainen joka toimii sekä 110V että 220V.
Plus se että sähkökatkot on yleisiä...sillä 2 -napainen ei tuolla päin maapalloa ole koskaan käynyt ilman adapteria. Miksi pitää valehdella selvässä asiassa. Siellä ei tunneta mallia Suomi pistoketta, ei ole eikä edes tule.
Pistoke on ihan erilainen eli 2 ohutta kupariliuskaa vierekkäin eli siihen ei saa edes väkisin 2-napaista pistoketta. Kaikki esim. partakoneen, föönit, laturit toimii 110V eikä se voltti määrä vaikuta latausaikaan, sekin on paskapuhetta...ihme tyyppi. - Oikeaa tietoa
juuri tullut kirjoitti:
sillä 2 -napainen ei tuolla päin maapalloa ole koskaan käynyt ilman adapteria. Miksi pitää valehdella selvässä asiassa. Siellä ei tunneta mallia Suomi pistoketta, ei ole eikä edes tule.
Pistoke on ihan erilainen eli 2 ohutta kupariliuskaa vierekkäin eli siihen ei saa edes väkisin 2-napaista pistoketta. Kaikki esim. partakoneen, föönit, laturit toimii 110V eikä se voltti määrä vaikuta latausaikaan, sekin on paskapuhetta...ihme tyyppi.Molemmat tavallaan oikeassa!
Sieltä nimittäin löytyy kyllä monenlaisia pistokkeita;
aivan samoja 2-napaisia kuin meillä, mutta useimmiten
noita litteitä, jotka vaativat adapterin.
Jännitteitäkin on käytössä sekä 110V ja 220V.
Joissakin paikoissa samassa huoneistoissa molemmat.
Pistorasioissa oli merkintä kumpi on.
Kyllähän monet laitteet saattavat toimia 110V:lla vaikka
eivät olisi kuin 220V:lle tarkoitetut.
Esim. hiustenkuivaimemme kyllä pyöri matalalla
jännitteellä, mutta tosi heikosti.
Kyllä siinä laitteessa on merkintä jos on 110V/220V. - kivirta
juuri tullut kirjoitti:
sillä 2 -napainen ei tuolla päin maapalloa ole koskaan käynyt ilman adapteria. Miksi pitää valehdella selvässä asiassa. Siellä ei tunneta mallia Suomi pistoketta, ei ole eikä edes tule.
Pistoke on ihan erilainen eli 2 ohutta kupariliuskaa vierekkäin eli siihen ei saa edes väkisin 2-napaista pistoketta. Kaikki esim. partakoneen, föönit, laturit toimii 110V eikä se voltti määrä vaikuta latausaikaan, sekin on paskapuhetta...ihme tyyppi.mä valehtele. En tiedä missä päin Kuubaa itse olet ollut(oletko edes ollut???), mutta me kyllä pärjättiin iman adapteria seuraavissa paikoissa; Hananna, Cayo Levisa, Cayo Santa Maria, Pinar Del Rio, Vinales ja Varadero. Eli se siitä. I rest my case...
- nättijussi
Tulimme 14.2.kotimaahan Guardalavacasta.
Asuimme Amigo Atlanticossa,bungalow alueella.
Siellä kyllä toimi fööni ja puhelinlataus ilman adapteria,moitteettomasti.
Hyvää matkaa sinulle.Meillä ainakin oli napakymppi matka.Rauhallista ja rentouttavaa lomailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 962159
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231360Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371038- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56914- 122797
- 82786