Missä vietetään?

ketä kutsutaan?

Tässä jo odotusaikana olen ruvewnnut miettimään vauvan ristiäisiä. Mieheni haluaisi pitää ne omassa lapsuuden kodissa, mutta minä meidän yhteisessä kodissa. Asumme sukulaisista n. 100-200 km:n päässä, joten jos ristiäiset vietettäisiin kotonamme olisi kaikkien kutsuvieraiden matka pitkähkö. Mutta toisaalta en halua ristiäisiä pidettävän miehen kotona, sillä hänen vanhempansa ovat niin höösäävää väkeä ja minulla on jo nyt tunne että olisin itse siellä lähinnä vieraana eikä ristiäiset muutenkaan olisi minun tyyliset. Ja toiseksi heillä on pienet tilat, tai ei ne nyt niin pienet ole, mutta paljon tavaraa ja kaikkea krääsää. Ja toisaalta kun ajattelen, niin tunnen loukkaavani omaa äitiäni jos ne ristiäiset viedään toiseen mummolaan.
Ja sitten toinen ongelma: ketä kutsutaan?
Miehen puolelta olisi toki tulossa vauvan isovanhemmat ja isoisomummo ja tulevat sedät perheineen, eli tässä on jo 10henkeä. Ja minun puolelta äitini, veljeni ja siskoni ja mahdollisesti myös hänen perheensä eli yhteensä minun puolelta 3 tai 7henkeä. Ja sitten toki vielä 3 kummia. Eli kaiken kaikkiaan vieraita olisi 20. Kuulostaako isoilta ristiäisiltä? Minun mielestäni kyllä.

4

1577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Meillä oli ristiäisissä noin 40 henkeä, vaikka sukumme ei mikään iso olekaan.
      Vieraina oli minun vanhempani, kaksi veljeäni perheineen, minun 2 mummoani, 3 kummia, mieheni sisko perheineen. Mieheni vanhemmat ovat jo kuolleet.

      Kahvipöytään laitoin kaiken tarjottavan,
      ja vieraat joivat kahvinsa sitten kuka missäkin istuen.

      Minusta oli luontevaa pitää ristiäiset kotona,
      mutta paljonhan niitä vietetään mummolassakin.

    • Sointu

      ristiäiset vietettiin ystäviemme kotona, heillä on ns. kesähuone omakotitalossa, johon vieraat mahtuivat. Vieraita oli noin 15. Vaihtoehtoisina pitopaikkoina olisivat olleet toinen mummila ja siskoni koti. Koska oli kesä, halusimme olla ulkona mahdollisimman paljon: siksi jätimme siskoni kerrostalokodin pois. Ja koska miehen eronneet vanhemmat eivät niin kovin hyvissä väleissä ole, niin jätimme mummilankin pois. Omassa pienessä kaksiossa emme missään vaiheessa ajatelleet ristiäisiä vietettävän. Kaikista luonnollisin paikka oli tämä ystävien kesähuone ja todella kivat ristiäiset olivatkin.
      Mielestäni vierasmäärä oli ihan sopiva, kaikki kutsuttiin joita haluttiin (ei ketään, joka "olisi pitänyt kutsua") ja tunnelma olikin siksi rento.

    • kohta seuraavat

      Tehkää ristiäisistä ns omannäköiset!
      Eka muksu kastettiin kotikunnan kauniissa vanhassa kirkossa, joka vain kesäkäytössä..kahvitus kotonamme, jossa tuolloin pienet tilat mutta iso piha ja kaunis kesäpäivä=)
      Toinen muksu; seurakunnan ns kerhotilassa nimeltä Ystävyydenkulma. Kahvitus myös siellä. Hyvät tilat, astiat valmiina jne
      Kolmannen ristiäiset kotona, jossa tila tuplaantunut sitten ekojen ristiäisten.

      Vieraita paikalla 15-20.

    • tarja 2

      on kastettu seurakuntakodilla.Itse en ole mikään juhlanjärjestäjä ja näin kaikki on sujunut kun ei ole tarvinnut kuin viedä juhlakalupaikalle:)
      Vieraita kertyy väkisin meidänkin "pienissä" juhlissa n.30 kun esim. minun siskollani on 5 lasta....
      Juhlat loppuu kun lähdet paikalta ja siivoushommat jää muille itse saat nauttia tilaisuudesta ilman näitä hössötyksiä.
      Meillä ei näet lähisuvussa ole ketään joka toimisi kahvitusapuna vaan kaikki olisi kyllä minun hoteillani,joten miksi en sitten käyttäisi helpompaa vaihtoehtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2146
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1742
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1546
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1286
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      946
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      809
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      57
      735
    Aihe