Kehtaako tällaista edes kysyä, mutta olen yksinhuoltaja-äiti ja saunon poikani kanssa joka nyt on 9-vuotias, eli ei vielä missään murrosiässä. Olen saunassa huomannut että hänen pippelinsä seisoo melkein aina. Hän ei itse vaikuta välittävän asiasta eikä ole mitenkään "lähennellyt" tai reagoinut alastomuuteeni. Nykyään kun tätä hyväksikyttöä keskustellaan melkein joka paikassa, en tiedä miten suhtautua, ja onko tämä jotain refleksimäistä vai voiko hänellä esiintyä myös seksuaalisia reaktioita? Asumme kerostalossa ja eri saunavuoroja on vaikea järjestää, eikä poika sitä ole mitenkään edes ilmoittanut haluavansa.
Onko muilla kokemuksia?
Onko muilla kokemuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sanoisin että kuuluu normaaliin kehitykseen. En usko, että erektio edes liittyy alastoman äidin näkemiseen, vaan on vaan kehon reaktio saunan nautinnolliseen lämpöön ja siellä muutenkin tulevaan hyvään oloon. Muistan, kun kävin pikkuveljeni kanssa saunassa ja hänellä usein juuri tuossa ikävaiheessa jökötti tanakasti saunan mukavassa lämmössä. Silloin minua kaksitoista vuotta vanhempana isosiskona jotenkin vähän nolotti ja ihmetytti, mutta se meni kyllä ajan kanssa ohi. Edelleen käymme veljen kanssa toisinaan yhdessä saunassa, eikä 17-vuotialla enää seiso siskon seurassa! :)
Vaikka emme käyneet saunassa yhtaikaa. Mutta huomasin jökötyksen kyllä. Älä vaan tee asiasta numeroa. Kyllä tuo juttu on aivan normaalia ennen murrosikää. Voihan pippeli "elää" jo pienillä vauvoilla ja pienet pojat saattaa hiplata itseään tiedostamattaan. Ja kaikki on normaalia