Auttakaa autokaupassa

Olen vaihtamassa Audini farmari autoon ja minulla kiinnostaisi seuraavat autot
www.nettiauto.com ja id. 1125140 sekä 995396
Mitä mieltä olette autoista, kumpi kannatteeko ostaa?
Mitä tyyppivikoja Lagunassa on ja mitä remontteja kannattaa kysyä myyjältä? Kertokaa hyvät ja huonot puolet. Kaikki oleellinen tieto mitä vain on saatavilla kiinnostaa.

T. Jarmo
92436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Etupään laakereita saa Renuissa uusia silloin tällöin. Tuolla mainittiin jousten katkeamista, mutta jousen alla oleva tukilaakeri voi olla huono ja aiheuttaa lisärasitusta jouselle (=syy katkeamiselle). Omaan 200tkm ajettuun juuri vaihdatutin ne jousen laakerit (maksoi 25e/kpl, Motonetissä halvempia). Kalliimpaa oli vaihtaa samalla kertaan myös iskarit (nekin oli alkuperäiset, mutta ei enää uuden veroiset).

    Mulla puolsi satunnaisesti (tai naksui ylimääräistä parkkihallissa kääntäessä), kun jousen laakeri jumitti. Samaa sanoi toinen Lagunalla ajanut.

    Äänestä

Halvalla ei saa hyvää. Jotkut autot ovat käytettyinä halpoja mutta siihen on syynsä.

Äänestä
  • Pitää paikkansa että halvalla ei saa hyvää. Toinen on laadun ja hinnan vastaavuus & brandi. Jollain mallilla maine on huonompi kuin todellinen laatu tai päinvastoin. Ostaessa joutuu pähkäileen mitä painottaa.

    Itse hankin diesel Lagunan, vaikka niitä on suhteellisen vähän markkinoilla. "Harvinaisuus" tekee ehkä enemmän haitaria hintaa eli voi saada kelvollisen pelin kohtuu hintaan. Megane dieselinä on yleisempi (sama kone siinäkin olisi ollut, 1.9dti). Vanhaa ostaa ostaa enemmän ja vähemmän tuurilla, varsinkin kun ei ole expertti asioissa. Kuntotesti auttaa jonkin verran.

    Eniten mun mielestä ratkaisee se miten autoa on pidetty, kun sillä saa yhden merkin/mallin sisäälle suuria eroja tuleviin kuluihin. Ostaessa halvin ei välttämättä ole myöhemmin halvin.

    Äänestä

  • ... mutta ilmastointi puuttuu jonka vaimo haluaa ja on se vauvaakin ajatellen mukavampi kesällä.
    Kiitos vain vinkistä !

    Äänestä

  • Jarmo Harju kirjoitti:

    ... mutta ilmastointi puuttuu jonka vaimo haluaa ja on se vauvaakin ajatellen mukavampi kesällä.
    Kiitos vain vinkistä !

    ranskalaista, meiltä juuri lähti eikä tule enään ranskalaisia, vikoja riittää... fordista en tiedä sanoa kun ei ole kokemusia. Ota ilmastoitu jos on pienokaisia

    Äänestä

  • relluva kirjoitti:

    ranskalaista, meiltä juuri lähti eikä tule enään ranskalaisia, vikoja riittää... fordista en tiedä sanoa kun ei ole kokemusia. Ota ilmastoitu jos on pienokaisia

    Pelkät johtopäätökset on tylsiä kun ne on kirjoittajan mielipiteitä ja niitä ei kannata muuttaa. Se mitä ominaisuuksia ja vikoja löytyy olisi mielenkiintoisempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarmo Harju kirjoitti:

Olen vaihtamassa Audini farmari autoon ja minulla kiinnostaisi seuraavat autot
www.nettiauto.com ja id. 1125140 sekä 995396
Mitä mieltä olette autoista, kumpi kannatteeko ostaa?
Mitä tyyppivikoja Lagunassa on ja mitä remontteja kannattaa kysyä myyjältä? Kertokaa hyvät ja huonot puolet. Kaikki oleellinen tieto mitä vain on saatavilla kiinnostaa.

T. Jarmo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu