kipu yhdynnän aikana

Kyselen kumppanini puolesta kun minua on alkanut ahdistamaan kyseinen asia ilmeisesti enemmän kuin häntä, eli:
Tyttö-ystäväni on 19v nuori nainen ja hän syö e-pillereitä. Yhdynnän aikana häneen polttaa tai sattuu muuten... Laitan hänet tulemaan aina ennen varsinaista yhdyntää.. Viimeaikoina muutenkin hänen halunsa ovat olleet aika minimissä, että voiko nämä johtua pillereistä vai onko kenties vika jossakin muussa (minussa)?
4653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi olla tulehdus alapäässä, joka saattaa aiheuttaa kipua ja polttoa. Myös endometrioosi aiheuttaa yhdynnän aikaista kipua.

Äänestä

Pillerit voivat aiheuttaa tuollaista, on aika yleistä. Ne ohentavat limakalvoja, mikä aiheuttaa poltetta yhdynnässä. Lisäksi ne voivat aiheuttaa haluttomuutta ja kostumisvaikeuksia. Itsellänikin oli tuollaista, ja siksi vaadin kuparikierukan itselleni.

Tietysti jokin tulehdus on mahdollinen myös, mutta jonkun ehdottama endometrioosi kyllä ei taida varsinaisesti tuntua poltteluna limakalvoilla. E-pillerit altistavat myös hiivatulehduksille. Turhaan kuitenkaan ei kannata kaikkia random poltteluita hoitaa hiivalääkkeillä, sillä kerjää vain verta nenästään. Hiivalääkkeitä kannattaa käytää vasta, kun on saanut diagnoosiksi hiivan tai on muuten varma siitä.

Tyttöystäväsi ehkä olisi hyvä mennä lääkärille. Kaikki lääkärit muuten eivät suostu vieläkään uskomaan, että e-pillerit aiheuttavat yhdyntäkipuja, joten lääkärin sanaan ei aina voi luottaa kuin jumalaan. Mutta lääkärissä voidaan testata tulehdukset.

Äänestä
  • kannattaa googlettaa vulvodynia/vestibuliitti. Kipu ja polte voi johtua siitä. e-pillerit usein siihenkin syypäitä.

    Äänestä

Itselläni on toisinaan myös kipuja,jotka tuntuvat siltä kuin mieheni yltäisi mahaan saakka.Kuulostaa sinusta ehkä hululta,mutta kipu on "työnnön"aikana niin kova,ymmärtääkseni kohdun suulla, että joudun pistämään vähän stoppia kyseiselle toiminnalle.Kokeilkaa Agua Glide liukuvoidetta,meillä ainakin kipu vähentynyt ja homma muutenkin mukavampaa.Mistään vakavasta tuskin on kyse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


------- kirjoitti:

Kyselen kumppanini puolesta kun minua on alkanut ahdistamaan kyseinen asia ilmeisesti enemmän kuin häntä, eli:
Tyttö-ystäväni on 19v nuori nainen ja hän syö e-pillereitä. Yhdynnän aikana häneen polttaa tai sattuu muuten... Laitan hänet tulemaan aina ennen varsinaista yhdyntää.. Viimeaikoina muutenkin hänen halunsa ovat olleet aika minimissä, että voiko nämä johtua pillereistä vai onko kenties vika jossakin muussa (minussa)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu