Kattoikkunan kolina ZafiraB Cosmo

ihmettelijä vain

Huomasin, että kun on pakkasta -10C tai enemmän cosmon kattoikkunalasi kolisee/rämisee. Kokeilin painaa ikkunaruutua melko kovaa ylöspäin, jolloin kolina loppui. Kun päästi irti, taas jatkui. Kun pakkasta oli vähemmän, ääntä ei kuulu. Onko joku muu huomannut samaa, vai olisko yksittäistapaus lämpölaajeneminen tms.?

Jostain syystä en ole huomannut kattokaiteiden räminää ollenkaan, vaan tämä räminä tuli lasiruudusta. Onkohan se vain farmari Astran ominaisuus vaikka kaiteiden kiinnitys varmaan samanlainen?

1

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zafiristi

      Sehän on Renault scenic latitudessa ihan jo käsite tuo lasikaton kolina, siinä se vasta elämää pitää.

      Kyllä se varmaan on niin että tuo lasikatto soveltuu huonosti suomen olosuhteisiin, jää kerääntyy lasin ja korin väliin niin natiseehan se, ehkä silikooni suihke vois vähän auttaa.

      Pientä natinaa olen omassa Zafirassani huomannut kovilla pakkasilla noista kattokaiteista ennenkuin auto lämpiää kunnolla sisältä. Ei mikään harmi, justiin ja justiin huomaaa.

      autohan on muuten erinomainen talviauto, nimittäin lämpöä kyllä piisaa ja ajo ominaisuudet on erinomaiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3235
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe