Mallisuoja?

Jos kehittelee esim uuden mallin kuusen havuista, pajuista jne.., niin saako sille mallisuojaa tai muuta, jos torilla meinaa myydä?
Vai saako muut ihan vapaasti sen kopioida?

Ja saakos yksityinen henkilö mallisuojaa ja paljonko se maksaa?

Ja onko tuosta edes käytännössä mitään hyötyä?
42046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Hakemus maksaa 154 euroa veroineen. Jos myyt jotain kransseja torilla vaikkapa 15 euron hintaan, saat myydä aika monta, ennen kuin edes tuo hakemusmaksu tulee maksetuksi. Lisäksi saatat tarvita ammattilaisen tekemät piirustukset ynnä muut hakupaperit, mikä maksaa sekin.

    Ehkä kannattaa ensin kokeilla, millainen menekki sillä tuotteella on (koemarkkinointi) ja sitten vasta murehtia mallisuojasta. Jos joku haluaa ideasi kopioida, niin hän joutuu tekemään ihan saman työn kuin sinäkin ja tuotteen menekki on hänelläkin suunnilleen sama kuin sinulla. Eli hyvin pienistä rahoista puhutaan suhteessa mallisuojauksen hintaan.

    Äänestä

Ei kannata kokeilla tuotteen menekkiä etukäteen. Suojaa ei saa, jos tuotteen julkistaa (myynti tai mikä tahansa julkisesti esittyely on sitä). Ennemmin kannattaa tehdä pienimuotoista markkinatutkimusta (ei julkisesti kadulla) ja lähipiiriltä kysellä, ostaisivatko he kyseisen tuotteen ja olisivatko valmiita maksamaan kyseisen hinnan.

Ei niiden teknisten piirustusten käsityötuotteella ihmeellisiä tarvitse olla... Käsityötuotteesta kannattaa ottaa ihan mustavalkoinen valokuva (jossa ei saa olla MITÄÄN rekvisiittaa, edes jotain aluskangasta - ihan valkoisella pohjalla ja taustalla).

Kannattaa ehdottomasti ottaa mallisuoja, tuohan on halpa hinta...

Äänestä

Jo aika pienet mallin muutokset riittävät tekemään siitä kyllin erilaisen, että mallisuoja ei päde...riippuu toki tuotteesta - mutta katsopa vaikkapa Ikean lautasia yms. - sokeakin pystyy yhdistämään monet tuotteet alkuperäiseen designiin ja silti ne ovat kyllin erilaisia päästäkseen kuin koira veräjästä. Neulemalleissa vaikuttaisi mallisuojan ohiajamiseen riittävän langan vaihto tai jokin kokonaisuuden kannalta olematon pikkumuutos...

Oikeudenkäynti on kallista hommaa ja tulos kovin epävarma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Jos kehittelee esim uuden mallin kuusen havuista, pajuista jne.., niin saako sille mallisuojaa tai muuta, jos torilla meinaa myydä?
Vai saako muut ihan vapaasti sen kopioida?

Ja saakos yksityinen henkilö mallisuojaa ja paljonko se maksaa?

Ja onko tuosta edes käytännössä mitään hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu