Kannattaisiko muuttaa takaisin suomeen?
Mita hyvaa on suomalaisessa yhteiskunnassa verrattuna amerikkaan? Onko suomi viela sosialistinen ihmemaa?
suomeenko
3
425
Vastaukset
- usa on usa!
suomi muistuttaa koko ajan enemmän ja enemmän venäjää. hirveitä kieltoja säädetään ja laki alkaa olemaan sitä sorttia seuraavaksi että jos ajat fillarilla ilman kypärää joudut vankilaa.
masentava maa. et muista ehkä suomen kaamosta? loskaa, kylmää, viimaa, lunta, räntää, kovaa pakkasta, nyrpeitä naamoja, rumia rakennuksia, epäkohteliaita, kylmäkiskoista suhtautumista...äh surkia maa! kyl harkitsisin jos usaan on päässyt aloilleen. tähän maahan ei kannata edes synnyttää lapsia. suomi on yhtä kuin äpärälauma. - Suomi..
mutta ei itselle tule mitään erityistä kehuttavaa mieleen. Jos Suomi on sun kotimaas, niin vois sitä kuvitella olevan jonkilaista synnynnäistä kaipuuta takas?.. Yks asia, minkä takia kannattaa muuten ehdottomasti palata, on kyl salmiakki! =)
Millasta muuten on asua USA:ssa? Asuisin ehkä itsekin mieluummin jossain muualla, ku Suomessa? Mut voi olla, et tulis kyl ikävä kotimaata?... - Hanna
Suomi on aivan loistava paikka asua!
Täällä toimii julkinen liikenne, elintarvikkeiden saanti on turvattu, puhdasta vettä riittää, sähkönjakelu toimii lähes kiitettävästi (huomattavasti paremmin kuin monessa muussa maassa, mm. Ruotsissa), valtion virkamiehet eivät ole korruptoituneita, julkinen terveydenhoito ja sosiaalihuolto ovat todella hyvällä mallilla (esim. juuri USA:han verrattuna), ei tarvitse joka päivä pelätä henkensä ja omaisuutensa puolesta, mielipiteensä voi ilmaista vapaasti pelkäämättä henkensä puolesta. Lisäksi Suomessa on maailman parhaat suihkut!!!
En vaihtaisi Suomea mistään hinnasta pois (tänne olen aina palannut takaisin)!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1897257Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1273280Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393