Selvännäköisyydellä hankittu ennuste

Ex - steiner

Entisenä steinerkoulun oppilaana olen harjoittanut vuosikausia eurytmiaa. Steinerin mukaan vuosien eurytmian harjoittaminen avaa kolmannen silmän, jonka avulla henkilöstä tulee selvännäköinen. Koska Steinerin mukaan omaan selvännäkemisen taidon, niin kokeilempa nyt keskittyä, ja luen näkymättömästä historiankirjoituksesta, että mikä on Steinerkoulun tulevaisuus. Nyt seuraa siis antroposofisen hengentieteen metodilla hankittu ehdottoman täsmällinen ja tieteellisesti eksakti ennuste siitä, mitä steinerkouluille tulee tapahtumaan Suomessa. Ennustetta on turha väheksyä, sillä myös kaikki Steinerin kasvatusopit on hankittu samaa muita metodeita tarkempaa tieteellistä mallia soveltaen. Ennusteen täsmällisyyttä lisää myös se, että vahvistin näkymättömästä akasha -kroniikasta lukemani tiedon vielä vetehisiltä ja keijukaisilta aivan kuten myös Steiner aikanaan.

Ennuste:
Steinerkoulujen oppilasmäärien lasku jatkuu. Vuosikymmenen vaihteeseen mennessä oppilasmäärien lasku voimistuu siinä määrin, että pienemmistä kaupungeista lakkautetaan steinerkouluja. Vuonna 2015 Steinerkoulut toimivat enää Helsingissä ja Tampereella. Tampereelta koulu lakkautetaan vuonna 2016 huhtikuun neljäntenä päivänä. Oppilasmäärien jatkuva lasku johtuu siitä, että steinerkoulujen antroposofiaan perustuva opetus tulee laajemmin yleiseen tietoon. Internet 2:ssa sekä internet 3:ssa totuus steinerkoulusta leviää laajalle, ja ihmiset eivät enää laita lapsiaan sellaisen uskontokunnan kouluun, jonka opetuksista he eivät ole samaa mieltä. Entistä enemmän ihmiset haluavat myös antaa lapsensa asiantuntevan opettajankoulutuksen käyneiden ihmisten käsiin, eikä steinerilaisten lähetyssaarnaajalaitoksesta valmistuneille snellulaisille.

Viimeiseksi steinerkouluksi jää Suurhelsingin steinerkoulu, jossa on vuonna 2020 viisi kristiyhteisöläisten lasta. Koulu toimii Mellunmäessä kerrostalokolmiossa. Viimeinen steinerkoulu menettää valtionavun, ja se rahoitetaan kuihtuvan Kristiyhteisön ja Suomen antroposofisen liiton rahoilla. Vuonna 2021 steinerilaiset toteavat, että toiminta ei ole enää taloudellisesti kannattavaa, ja Suomen viimeiset kristiyhteisöläiset muuttavat Saksaan, johon he sikäläisten kanssa perustavat täysin ulkomaailmalta suljetun kommuunin.

3

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1991-2000

      SE OLI NIIN KAUAN KIVAA KUN SITÄ KESTI...1998-2000
      TEKI MIELI LÄHTEÄ KOHTI UUTTA MAAILMAA JA NÄHDÄ ETTÄ MITÄ TAPAHTUU KEHÄ IIISEN ULKOPUOLELLA.EURYTMIAT SUN MUUT OLI IHAN JEES.JA MIES PÄÄSI 15.5 VUOTIAANA UUTEEN KOULUUN < NAUTTIMAAN SELLAISTA LUOTTAMUSTA JOTA HALUSI..MIES KUKA TIES TAPASI TULEVAN VAIMONSA SIELLÄ..

    • M00ses

      Saatat olla selvännäköinen.

    • ennustuksen...

      kirjailit...

      No, kovastipa ainakin sinä ja kaltaisesi ovat tälläkin palstalla tuota ennustusta puheillaan saada toteutumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6513
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5422
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      17
      3772
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3397
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      227
      3223
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      83
      2381
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2108
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1716
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      46
      1701
    10. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      44
      1399
    Aihe