Siis kauanko/säilytättekö omatekoisia soseita esim. perunasose,porkkanasose jääkaapissa. Vai valmistatteko joka päivälle uuden annoksen. Tyhmä ensikertalainen kyselee.
omatekoiset soseet
misama
3351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
päivän soseet kerralla. Eli jääkaappiin jätän 2-3pvän soseet ja loput pakastan. Maistan kyllä aina ettei ole pilalla...
esim. porkkanakuutioita tosi pehmeiksi ja pakasta niitä? Sieltä sitten vaan sulamaan ja vaikka haarukalla muusiksi, ja "tuoretta" riittää joka päivälle.
meillä tehdään suunnilleen pariksi viikoksi kerrallaan, pakastetaan valmiit soseet, jotka tarvii sitten vaan sulattaa. Ja jääkaapissa säilytetään n. 1 päivä, eihän valmiita soseitakaan saa sen pidempään säilyttää vaikka niissä on jokin käsittely, että kestävät pidempään.