Missähän vika? Tällainen oire ilmaantui tänään, että auton bensamittari näyttää tyhjää tankkia ja merkkivalo palaa. Myös ajotietokone näyttää, että tankki olisi tyhjä. Tankki on kuitenkin puolillaan. Sammutin auton ja käynnistin uudelleen, niin sama juttu. Osaatteko kertoa onko vika mittarissa vai jossain anturissa? Kiitos jo etukäteen!
Mittariongelma?
pekuliini
5961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...
kun tankkasit? Jos oli, lukemat muuttuvat oikeiksi vasta myöhemmin.
En tankannut autoa. Laitoin auton käyntiin, kun olin lähdössä töistä kotiin. Vielä aamulla mittari toimi normaalisti. Sitten iltapäivällä kyseinen vika. Täytyy huomenna tankata täyteen ja katsoa alkaako mittari toimia. Sitä vaan mietin, että jos ei ala, niin onkohan kallista korjata?
teki mulla kerran saman homman, mutta seuraavana päivänä tankkauksen jälkeen pelitti ihan normaalista ja ei sen jälkeen temppuillut....joku fucking renault häiriö...ja niitä riittäääääää
kävi mullekin. Otin äsken tankin täyteen ja mittari toimii taas normaalisti. Toivottavasti jatkossakin. Muita sähköhäikkiä ei ole kyllä mulle sattunut vaikka auto on ollut jo 5 vuotta.