Olen jostain saanut sellaisen kuvan, että sitrushedelmiä ei suositella kovin pienelle. Kuitenkaan neuvolan oppaista en löytänyt asiasta mitään.
Onko asiassa sen kummempaa perää kuin että sitrushedelmissä olisi allergisoivia aineita?
Oletteko puolivuotiaalle antaneet esim appelsiinia "raakana" imeskeltäväksi (ei tietenkään vauvalle itse pideltäväksi appelsiinin palaa, taitaisi olla tukehtumisen vaara) tai esim sekoitettuna soseeseen?
Eräässä aiemmassa viestissä mainittiin muistaakseni että jossain kaupan soseessa olisikin appelsiinia.
Onko asiassa sen kummempaa perää kuin että sitrushedelmissä olisi allergisoivia aineita?
Oletteko puolivuotiaalle antaneet esim appelsiinia "raakana" imeskeltäväksi (ei tietenkään vauvalle itse pideltäväksi appelsiinin palaa, taitaisi olla tukehtumisen vaara) tai esim sekoitettuna soseeseen?
Eräässä aiemmassa viestissä mainittiin muistaakseni että jossain kaupan soseessa olisikin appelsiinia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysyin kyseistä asiaa viime kerralla neuvolassa. Terkkari sanoi että älä missään nimessä anna ennen vuoden ikää, koska sitrushedelmät allergisoi helposti. Noh, minäpä olin antanut jo ennen tätä kysymistäni ja annan edelleen maistella koska mitään oireita ei ole tullut ja poika tykkää kovasti. Olen antanut hänen maistella mandariinia samalla kun olen itse syönyt, elikkäs antanut ihan imeskellä mandariinin palaa (valvovan silmän alla tietysti). Taisin ensi kerran antaa n. 5kk iässä, nyt poika 9kk.
ainaskin bonan yhdessä uudessa soseessa, en nyt muista mitä muuta hedelmää siinä on, mut se on kuitenkin 4kk . ei meidän pikku äijälle ainakaan siitä tullu mitään, mutta jokainen lapsi on tietenkin erilainen! bonan sivuilta muuten taitaa löytyä tiedot kyseisestä tuotteesta, jos kiinnostaa käydä kattomassa:)
Kävin siellä Bonan sivuilla katselemassa. Omenaa ja banaania siinä näköjään oli lisäksi. Aika paljon kuitenkin sitä appelsiinia, 11%.
Annoin tytön äsken vähän maistaa appelsiinin palaa ja kerrankin vääntyi naama! Mikään ruoka ei oo aiemmin saanut naamaa vääntymään, mutta oli vissiin aika kirpeätä :)
kyl hauskan näköistä:P yks päivä ku poitsu istu syöttötuolissa ja ihasteli mitä kaikkea pöydäs on kun syötiin niin annoin sen nuolasta tuorekurkkua. se vasta hassun näköstä oli vaikka kuitenkin ite ajattelee et kurkku on aika mieto... se sai aikamoiset puistatukset aikaan...
mandariinin ja appelsiinin lihaa n. 6-7kk ikäisestä lähtien. Palan silloin ja toisen tällöin, eikä mitään allergiaan viittaavaa ole ilmaantunut. Meidän pikku hamsteri olisi kyllä syönyt limettiäkin, mutta en raskinut lasta maistamista enempää kiusata ;-D Greippi pitää vielä maistattaa, ja onhan niitä monia eksoottisempiakin, mutta niitä ehtinee maistella sitten vähän isompanakin.
eli äitiyspakkauksessa tullut opus:
"Kaikki marjat ja hedelmät sopivat lapsen ruoaksi. Suosi kotimaisia marjoja esim.vadelmia mustikoita, karviaisia, lakkoja, karpaloita, puolukoita ja mansikoita. Myös ruusunmarja sopii vauvalle. Hedelmistä tavallisimpia ovat omena, banaani, luumu, päärynä, ananas, kiivi, persikka, aprikoosi ja SITRUSHEDELMÄT. Pese huolellisesti ja kuori ulkomaiset hedelmät."
Ja tuossa ei siis ollut mitään ikärajoja.