Minkä vitamiinin puute mulla on ku mun kielessä on semmosta valkosta päällä?On ollu jo kauan aikaa eikä hammasharjallakaa harjaaminen auta sitä lähtemään pois.Kielenhän pitäisi olla punainen eikä valkonen :(
Mistä puute?
valkokieli
6646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole puutetta.
Eri ruoka-aineet vaan kerääntyvät siihen kielen päälle sellaseksi bakteerimassaksi.
Sen saa hyvin pois kielenkaapimella, joita myydään apteekissa. Itse käytän sellaista.
Maitotuotteet ovat pahimmin kertyviä siihen kielen päälle ja ruisleipä taasen puhdistaa hyvin kieltä.
Peite tuskin johtuu minkään vitamiinin puutteesta. Olen huomannut, että peitteen lisääntyminen on yhteydessä vatsa/suolisto-ongelmiin. Luultavasti kyseessä on jonkinlainen epätasapaino sisäisten bakteereiden kanssa. Valkoista peitettä voivat aiheuttaa mm. antibioottikuurit ja suun kautta otettavat kortisonilääkkeet. Syynä voi myös olla joissain tapauksissa hiivatulehdus. Minulla peitettä vähensi vahvojen maitohappobakteereiden käyttö, joita otin ärtyneen paksusuolen hoitoon.
Peitettä voi myös kokeilla raaputtaa pois kieliraspilla, joita saa mm. apteekeista. Peite kylläkin tuppaa palaamaan takaisin, joten siitä ei ole kuin hetkellistä apua.
tupakoinnista. Tupakka kuivattaa suuta ja limakalvoja ja näinollen peitettä kertyi paljonkin.
Suuhygienia on tosi tärkeä eli kielenkaapimella ja harjalla se lähtee.
Myös maitotuotteita syödessä sitä tulee yleensä ja alkoholia juodessa (alkoholi kuivattaa myös suuta).
Kyllä siinä on jotain perää, että kielestä näkee onko jotain vitamiineja saanut tarpeeksi.. En vaan satu muistamaan, että mistä vitamiinista/vitamiineista on kyse.. Tietääkö kukaan enemmän?
Kyse ei liene vitamiininpuutoksesta vaan hiivasienestä, parasta hankkia resepti sitä varten lääkäriltä. Oireen ehkäisyssä tietääkseni auttaa sokerin ja valkoisten jauhojen käytön välttäminen.
kannattas ostaa monivitamiini tabletteja ja syödä niitä